مولتی اسپیندل و کاربرد های آن چگونه است

31 اسفند 1400

مولتی اسپیندل یکی از دستگاه های پرکاربرد در زمینه سوراخکاری و قلاویز کاری، است که امکان فعالیت چندین نفر به صورت همزمان را امکان پذیر می کند. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این محصول و کاربرد های آن صحبت نماییم.

افزایش دقت برشکاری در صنعت

به صورت عمده امروزه تمام تجهیزات صنعتی به صورت اتوماسیون فعالیت کرده و روز به روز تعداد افراد حاضر در تولیدات برشکاری جوشکاری و غیر کاهش می یابد. در نظر داشته باشید که کاهش نیروی کار باعث کاهش درصد خطا انسانی شده و دستگاه به صورت اتوماتیک می تواند فعالیت های بسیار دقیق تری انجام دهد. به عنوان مثال دستگاه مولتی-اسپیندل چهار محور می تواند یک قطعه را برای سوراخکاری از چهار محور تنظیم کرده و بتوانید از نیروی کار کم تری در فعالیت خود استفاده نمایید.

 

مولتی اسپیندل و کاربرد های آن

این دستگاه کاربرد های مختلفی برای کاربران داشته و معمولا در کارگاه ها و کارخانجات قطعه سازی برای باز و بسته کردن پیچ، انواع سوراخ کاری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه باعث بسته شدن پیچ ها با دقت و اطمینان می شود. ممکن است در زمان بسته شدن توسط کارگر، تکنسین حاضر از دقت کافی برخوردار نباشد. یکی بزرگترین مصرف کننده مولتی اسپیندل صنعتگران بزرگ ایران و خودروسازان بوده که از اسپیندل در صنعت خود استفاده می کنند.

انواع مولتی اسپیندل

به طور کلی دو نوع اسپیندل داریم که به صورت ثابت و متغیر فعالیت می کند. نوع اسپیندل ها به نوع مصرف و کاربرد آن در صنعت داشته و هر کدام دارای مزایا و معایب و محدودیت های خاص خود هستند. همچینین می توان برای انواع دریل ستونی ، دستگاه های فرز و سایر دستگاه های مربوطه متصل کرده و استفاده نمایید. برای تهیه انواع اسپیندل، دریل های ستونی سه فاز و تک فاز می توانید به سایت پیشرو دریل یا نمایندگی های مجاز این شرکت در سراسر ایران مراجعه نمایید.

در ادامه به سایر مشخصات و کاربرد های آن می پردازیم.

مزیت فعالیت با دستگاه اسپیندل

این دستگاه در وهله اول باعث کاهش مصرف انرژی کاهش نیروی انسانی برای فعالیت و کاهش ضایعات تولید شده می شود. در وهله دوم کیفیت و دقت سوراخکاری را افزایش داده و باعث افزایش اطمینان در فعالیت های صنعتی می شود. به دلیل اینکه از چندین محور برای فعالیت استفاده می ‌کند، سرعت کار را افزایش می دهد. سرعت کار بستگی به نوع اسپیندل و نوع فعالیت انجام شده دارد. پس این دستگاه می تواند به صورت همزمان با قدرت و سرعت فوق العاده در یک محور سوراخ کاری نماید.

ایرادات مولتی اسپیندل

در زمان استفاده از این دستگاه باید تمام نکات فنی را جهت افزایش عمر دستگاه را رعایت نمایید. به دلیل خرابی یا آسیب دستگاه کل خط تولید متوقف شده و باعث ضرر زیان های بیشتری می‌ شود. همچنین هزینه اولیه تولید دستگاه زیاد بوده و باید برای هر خط تولید و دستگاه از اسپیندل جدا کننده استفاده شود.