آیا سرعت دریل ستونی قابل تغییر است؟

26 اسفند 1400

مته های دستی فوق العاده و قابل حمل هستند، اما زمانی که ما نیاز به انجام کارهای حفاری داریم که نیاز به دقت خاصی، زوایای مختلف، عمق سوراخ دقیق و کارهای استاندارد و دقیق تر دارند،  گزینه ایده آلی نیستند. برای رفع این نیاز، دریل های ستونی یا قلاویز زن ظاهر می شوند.  
اگر مایل به خرید دریل های ستونی یا قلاویز زن هستید، محصولات ایرانی کارخانه پیشرو را به شما توصیه می کنیم.

دریل ستونی چیست؟

دریل ستونی (که مته قلاویز زن هم نامیده می شود) ابزاری برقی است که برای سوراخ کردن سوراخ ها به روشی مشابه مته های دستی معمولی استفاده می شود.
با این حال، تفاوت این دریل ها با دریل های معمولی این است که آنها یک ابزار دستی نیستند، و سر مته (که شامل موتور، مجموعه چاک، و دسته‌های سرعت و تغذیه است) در بالای ستونی از براکت متصل به یک پایه محکم قرار گرفته است. 
دو نوع اصلی دریل موجود است، از جمله یک دریل رومیزی که دارای یک ستون تکیه گاه کوتاه برای قرار دادن روی نیمکت کارگاه است.
این واقعیت که آنها برای قابل حمل بودن طراحی نشده اند به این معنی است که وزن معمولاً در مقایسه با مته های معمولی بسیار کمتر مورد توجه قرار می گیرد و به همین دلیل آنها اغلب دارای موتورهای بزرگتر و قدرتمندتر هستند که آنها را به انتخابی عالی برای ایجاد قطر بزرگتر سوراخ ها یا مواد قوی تر تبدیل می کند. 
نه تنها این، بلکه به دلیل سطح پشتیبانی ارائه شده به مجموعه سر و چاک در حین استفاده، مته ها بسیاری از حرکت جانبی را که معمولاً هنگام استفاده از مته دستی رخ می دهد که اغلب منجر به مشکلات کیفیت می شود، حذف می کند.

به همین دلیل، دریل ی قلاویز زن یک انتخاب محبوب در میان صنعت گران چوب، متالورژیست ها و دیگر تاجرانی هستند که خواهان قدرت و دقت بالایی هستند که در غیر این صورت ممکن است کمبود داشته باشد و بدست آوردن آن با مته دستی دشوار باشد.

دریل ستونی برای چه مواردی استفاده می شود؟

مانند دریل های معمولی، دریل های قلاویز زن را می توان برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد.

اولاً، آنها دارای چاک های قابل گسترش (بدون کلید یا کلیدهای منظم تر، با ابعاد دقیق متفاوت از مدلی به مدل دیگر) هستند که می توانند انواع مختلفی از مته ها را با ساقه های گرد یا شش ضلعی نگه دارند، در حالی که موتورهای قدرتمند آنها استفاده از مته ها را ممکن می کند. قطر بزرگتر به آسانی قطرهای کوچکتر.

دوم، امکان تغییر سرعت خروجی در اکثر مدل‌های مدرن وجود دارد (مثلاً مته WEN 4214 دارای سرعت متغیر بین 580-3200 دور در دقیقه است) که به کاربر اجازه می‌دهد تا سرعت را مطابق با انواع مختلف کار تنظیم کند. 
حفاری سوراخ‌هایی با قطر بزرگ‌تر : همانطور که گفته شد، مته‌ها معمولاً با موتورهای بزرگ‌تر و قوی‌تر از موتورهای موجود در مته‌های دستی عرضه می‌شوند، که به آنها قدرت و گشتاور بیشتری می‌دهد تا مته‌ها و لوازم جانبی با قطر بزرگ‌تر را در مواد مختلف مختلف هدایت کنند.
حفاری سوراخ ها تا یک عمق خاص : یکی از ویژگی های رایج در اکثر مدل ها، توقف در عمق است که باعث می شود سوراخ ها به طور مداوم در یک عمق خاص سوراخ شوند.
حفاری سوراخ در زوایای خاص : برخی از مته ها دارای سر هستند که می تواند برای تنظیم زاویه حفاری بچرخد (مثلاً یک مته شعاعی)، در حالی که برخی دیگر دارای جدولی هستند که می توان آن را تغییر داد تا هر مته ای را که استفاده می کنید اجازه دهد بین آن قرار گیرد. قطعه ای از مواد در یک زاویه خاص گیر کرده است.
ایجاد سوراخ‌های دقیق‌تر: می‌توانید یک مینی مته را انتخاب کنید که به‌عنوان مثال، مته‌های کوچک‌تر را در خود جای دهد و امکان تنظیم‌های کوچک را از نظر سرعت خروجی و نرخ تغذیه فراهم کند.
بزرگ کردن سوراخ های موجود: به لطف قدرت ارائه شده، مته ها برای حفاری سوراخ های موجود به قطر بزرگتر با یک بیت بزرگتر ایده آل هستند.
صاف کردن لبه های یک سوراخ :به عنوان مثال، با استفاده از یک مته ستونی برای تکمیل سوراخ به یک قطر خاص و صاف کردن لبه ها استفاده می شود.
سوراخ های نخ :  برای مثال با استفاده از مته رزوه ای برای ایجاد یک نخ در یک ماده خاص که اجازه می دهد یک اتصال دهنده مانند یک پیچ وارد شود.
برش سوراخ های مربعی یا مستطیلی در چوب : با استفاده از مته حکاکی برای ایجاد سوراخ های مربعی یا سوراخ های کاشی کاری در هر جایی که نیاز به برش مستطیلی است.