راه اندازی دریل ستونی چگونه است؟

17 اسفند 1400

همان طور که بهتر می دانید دریل های ستونی پیشرو دارای ابعاد و وزن بسیار سنگینی هستند. بنابراین این دستگاه صنعتی نیز همانند دستگاه های دیگر نیاز دارد تا حتما راه اندازی و تعمیر شود. بسیاری از افرادی که برای خرید دریل ستونی پیشرو اقدام می کنند از نحوه راه اندازی و تنظیم آن هیچ اطلاعاتی نداشته و دچار سردرگمی می شوند. به همین ما در این مقاله از شرکت دریل ساخت پیشرو قصد داریم برای استفاده بهتر از این دریل ها راه اندازی دریل ستونی را به صورت کامل و جامع به شما عزیزان آموزش دهیم؛ توصیه می شود که حتما در ادامه مطلب ما را همراهی کنید..

برای خرید قلاویززن پیشرو میتوانید بر روی آن کلیک کنید.

راه اندازی دریل پیشرو

در واقع برای این که دریل ستونی پیشرو بتواند عملکرد مناسبی داشت باشد، باید به صورت کاملا صحیحی تنظیم و راه اندازی شود. بایستی قبل از روشن کردن دریل و استفاده از برای اولین بار تمامی بخش های آن مورد بررسی قرار گیرد. شما بایستی پس از خرید دریل پیشرو و پیش از این که آن را روشن کنید تمامی پیچ و مهره های آن را چک کنید تا مطمئن شوید که هر یک از آن ها در جای مناسب خود قرار گرفته اند‌ و کاملا محکم هستند.

در صورتی که دلر پیشرو را به تازگی خریداری کرده اید‌ نیز باید آن را بررسی کنید چرا که هیچ ضمانتی بابت تنظیمات درست و بدون نقص آن در این دستگاه ها وجود ندارد. لازم به ذکر است که شما می بایست به صورت مداوم میز صلیبی دستگاه را نیز بررسی کنید و از این بابت اطمینان حاصل کنید که میز به صورت عمور و بر محور دریل قرار گرفته است.

باید گفت که سایر تنظیمات نیز در قسمت های دیگر دریل ستونی وجود دارد که بر اساس نوع کاری که می خواهید با دریل انجام بدهید به عنوان مثال سوراخ کاری یا قلاویز کاری، کاهش یا افزایش سرعت دریل و... می تواند متفاوت باشد. همچنین برای تنظیم سرعتی که در نظر دارید می توان درجه ای را که روی بدنه دریل ستونی قرار دارد به شکل دستی تغییر داده و یا این کار را با تغییر دادن محل تسمه های فلکه انجام بدهید.

تغییر مکان تسمه ها در دریل ستونی پیشرو

برای تغییر مکان تسمه های دریل بایستی قفل دستگیره را باز کرده و آن را مخالف چرخش عقربه های ساعت بچرخانید؛ با این کار موتور دریل به محور بیش تر نزدیک می شود در نتیجه تسمه های دریل شل خواهند شد. برای این بتوانید میزان سرعت دستگاه را از طریق تغییر جایگاه تسمه ها انجام بدهید، لازم است تا تسمه ها روی پله ها فلکه جا به جا شوند‌. معمولا در دریل های ستونی پیشرو یک دفترچه راهنما وجود دارد که شما می تواند بر اساس دستور العمل های آن عمل کنید.

بیشتر بخوانید:نگه داری تراز دریل ستونی چگونه است؟

تراز کردن میز صلیبی پیشرو

همان گونه که در مقاله قبلی به این موضوع اشاره کردیم، دریل های ستونی پیشرو اکثرا دارای یک میز کار بوده که به آن میز صلیبی نیز گفته می شود. یکی از مراحل راه اندازی دریل ستونی، تراز کردن میز آن است. به همین منظور باید در وهله اول مته ای را با اندازه ۱۵ سانتی متر در قسمت سه نظام دریل قرار داده و سپس اهرم ها دستگاه را روی پایین ترین حالتی که دارند، قرار بدهید.

سپس باید میز کار را تا قسمتی بالا بیاورید که به نوک مته نزدیک شود. در این مرحله باید یک گونیا را روی میز کار قرار دارد و لبه آن را به مته متصل کنید. در چنین حالتی باید حتما لبه گونا کاملا به مته چسبیده باشد. در صورتی که میان این دو کوچک ترین فاصله ای وجود داشته باشد، دریل ستونی پیشرو دیگر تراز نخواهد بود.

لوازم دریل ستونی

در واقع بخش وسیعی از لوازم جانبی دریل ستونی پیشرو روی ویژگی های گوناگون آن تاکید دارد. این ابزار صنعتی علاوه بر این که برای ایجاد سوراخ های مختلف روی سطوح استفاده می شود، می تواند برای سمباده کاری نیز به کار رود. بخش عمده از عملیات سوراخ کاری به وسیله دریل پیشرو با استفاده از مته های مارپیچ و نوک تیز صورت می گیرد. هر یک از این مته ها دارای یک پایه گرد بوده و روی سه نظام دریل ستونی نصب می شوند‌.

جهت کسب اطلاعات بیش تر در مورد دریل های ستونی می توانید به سایت پیشرو دریل مراجعه کنید.