بررسی تفاوت دریل چکشی با دریل گیربکسی

04 بهمن 1400

همان طور که می دانید یکی از ابزار آلات کاربردی که در صنایع مختلف استفاده از آن ها را بسیار مشاهده می کنیم، دریل ها هستند. سالیان زیادی است که دستگاه دریل به میان آمده و مورد استفاده قرار می گیرد. بدون شک دریل هایی که برای اولین بار به تولید رسید و مورد استفاده انسان قرار گرفت بسیار ابتدایی بوده و از امکانات ویژه ای برخوردار نبوده است. اما امروزه دریل ها در مدل های متنوعی تولید شده اند‌ که یکی از آن ها دریل گیربکسی است.

همینطور میتوانید در مورد دریل ستونی قلاویز زن نیز بیشتر بدانید.

دستگاه دریل همان گونه که گفته شد، در مدل ها متفاوتی تولید شده و به بازار عرضه می شود، هر کدام از مدل های این ابزار صنعتی دارای قابلیت هایی هستند که می‌ توان در صنعت چوب، فلز و... از آن ها استفاده کرد. ما در ادامه مطلب قصد داریم به معرفی دریل گیربکسی پیشرو بپردازیم سپس تفاوت آن را دریل چکشی مورد بررسی قرار دهیم؛ چرا که بسیاری از مردم این تصور را دارند که دریل گیربکسی و چکشی هر دو یک مدل هستند. با درک تفاوت این دو مدل دریل می توانید برای خرید دریل پیشرو، با آگاهی بیش تری اقدام کرده و انتخاب مناسبی داشته باشید‌.

معرفی دریل چکشی

به منظور درک تفاوت دریل گیربکسی با دریل چکشی، لازم است که در ابتدا هر یک آن ها را به صورت جداگانه به شما معرفی کنیم.

اگر بخواهیم به صورت کلی در خصوص دستگاه دریل جمله ای بگوییم بایستی گفت که دریل یکی از ابزارآلات صنعتی الکتریکی می باشد که توسط آن می توان عملیات سوراخ کاری روی سطوح مختلف را انجام داد. در برخی دستگاه های دریل یک حالت چکشی وجود دارد که به منظور کار با متریال های سخت و سفت، در نظر گرفته شده است.

دریل های چکشی علاوه بر این که دارای یک سه نظام چرخشی هستند، برای اپراتور این امکان را فراهم خواهند کرد که بتواند عمل چکش کاری نیز به راحتی انجام دهد. به بیان دیگر می توان گفت توسط این دستگاه ها می توان هم چکش کاری و هم سوراخ کاری را با سهولت کافی انجام داد.

دریل چکشی دقیقا همانند یک دستگاه دریل معمولی کار می کند. تفاوت اصلی این دریل با دریل های معمولی این است که در آن یک شاسی چکشی تعبیه شده است. شما هنگام کار با دریل های چکشی می توانید همزمان با سوراخ کاری به سطح مورد نظر ضربه وارد کنید. در ادامه به بررسی کاربر دریل گیربکسی می پردازیم.

بیشتر بخوانید:بررسی تخصصی دریل ستونی پیشرو

معرفی دریل گیربکسی و کاربرد آن

دستگاه دریل گیربکسی که در شرکت دریل سازان پیشرو به فروش می رسد، دارای یک جعبه دنده یا همان گیربکس می‌ باشد که توسط آن نیروی محرکه ای که به دلیل وارد می گردد، تبدیل به سرعت خواهد شد. به کار بردن گیر بکس در دستگاه دریل های عادی موجب می شود تا میزان نیرو محرکه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند و گشتاور زیادی را در کار ایجاد نماید.

دریل های گیربکسی به طور معمول دارای سرعت کاملا ثابتی بوده و میزان سرعت خروجی در آن تغییر نمی کند. این دریل از قدرت موتور بسیار بالایی بهره مند بوده و برای کارهایی که نیاز به قطر بالا سوراخ کاری است، می تواند انتخاب مناسبی باشد. معمولا از این دستگاه برای کار با مواد بسیار سخت نظیر پولاد استفاده می گردد. میزان سرعت و همچنین قدرت دریل های گیربکسی نیز توسط اهرمی که در دستگاه تعبیه شده است، تنظیم خواهد شد‌.

در خصوص منبع تغذیه این مدل دریل نیز بایستی گفت که در شکل شارژی و یا برقی می توان برای خرید آن ها اقدام کرد. شما‌ می توانید برای خرید انواع ابزارآلات صنعتی همانند دریل ستونی پیشرو، قلاویز زن پیشرو، دریل گیربکسی و...به صورت دریل ساخت پیشرو مراجعه کنید. همچنین می تواند برای دریافت راهنمایی در مورد این دستگاه با پیشتیبان دریل پیشرو ارتباط بگیرید.

تفاوت دریل گیربکسی با دریل چکشی

تفاوت میان این دو مدل دریل علاوه بر این که در کاربرد آن ها وجود دارد، در ساختار آن ها نیز هست؛  از‌ دریل چکشی برای سوراخ کاری مواد سخت مثل فولاد، بتن و یا سیمان استفاده می شود اما دریل های گیربکسی از چنین قابلیتی برخوردار نیستند‌.

معمولا اندازه و ابعاد دریل گیربکسی از دریل چکشی کوچک تر بوده و وزن آن نیز سبک تر است.