اجزای دریل ستونی و کاربرد آن

18 دی 1400

 از جمله کارهایی که در اغلب صنایع انجام می شود،  قلاویز کاری و سوراخ کاری می باشد. دستگاهی که به منظور این کار مورد استفاده قرار می گیرد دریل ستونی می باشد. این وسیله  دستگاهی است که  می تواند عملیات قلاویز کاری و سوراخکاری را به خوبی انجام بدهد. 
دو فاکتور مهم برای افزایش کیفیت کار در دریل های ستونی قدرت و دقت بالا است. اما ویژگی های این دستگاه ها  به این دو مورد محدود نمی‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا تعریف جامعی از دریل های ستونی اجزای تشکیل دهنده آنها و کاربرد این دستگاه ها را داشته باشیم؛ شما با مطالعه این مقاله می‌توانید با اطلاعات بیشتری جهت خرید دریل ستونی اقدام کنید.

همینطور میتوانید در مورد شرکت دریل پیشرو نیز بیشتر بدانید.

دریل ستونی چیست؟

دریل ستونی یکی از مدل های دریل بوده  که برای سوراخکاری و قلاویز کاری انواع متریال همانند فلز چوب پلاستیک و غیر از آن استفاده می شود. این دریل در دو نوع رومیزی و ایستاده طراحی شده به تولید می‌رسد. 
در اغلب مدل های این نوع دریل میز کاری وجود دارد که می تواند موجب افزایش دقت و حساسیت در فرایند قلاویز کاری و یا سوراخ کاری شود.
 این دستگاه ها نیز می توانند نظیر دیگر مدل های دریل به وسیله مته های متعددی در سایز و اندازه مختلف کار کرده و سوراخ های بزرگ و کوچکی را ایجاد کند. در واقع هنگام استفاده از دریل های معمولی اپراتور نیازمند قدرت دست بسیار زیادی است تا بتواند به خوبی  آن  را در دست گرفته و کار را با دقت انجام دهد.
 اما در دریل ستونی کار به راحتی و در عین حال با دقت بالا انجام می شود، زیرا این دستگاه شامل یک میز کار و گیره می‌باشد که قطعه در این گیره بر روی میز کار قرار گرفته می‌توان به راحتی هر اندازه سوراخی را در آن ایجاد کرد.لازم به ذکر است که اندازه تمامی دریل های پیشرو بزرگ بوده و نیاز به فضای زیادی دارد، به همین خاطر خرید دریل ستونی پیشرو برای مصرف های خانگی و کارهای جزئی  توصیه نمی‌شود.
 خرید دلر پیشرو برای کارگاه ها و افرادی که به صورت مداوم با چوب و فلز کار می کنند 
انتخاب هوشمندانه‌ای است.

اجزای تشکیل دهنده دریل ستونی

این نوع دریل همانند دیگر دستگاه های برقی از اجزای گوناگونی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم:

کله گی

کله گی یکی از قسمت های دریل ستونی است که در بخش بالایی دستگاه قرار داشته و متشکل از یک تسمه و ۲ فلکه می باشد یکی از فلکه ها به محور دریل و دیگری به بخش الکتروموتور دریل اتصال دارد.

اسپیندل

مهمترین قسمت دریل های پیشرو اسپیندل است. این قسمت به به شکل چرخشی کار می کند و از قابلیت تنظیم سرعت و دیمر نیز برخوردار است. در واقع تمامی مته روی قسمت اسپیندل نصب می شود. سرعت اسپیندل نیز بسته انواع مته های که به روی آنها وصل می‌شود متفاوت بوده و حدوداً از ۲۰ دور تا ۴۰۰۰ دور می باشد که این مقدار بر اساس نوع مته متفاوت است.

اهرم های دریل ستونی

در واقع با وجود اهرم ها در ریل قطعه کار به راحتی می‌تواند روی میز دریل چرخش داشته باشد. از جمله دیگر مزایای وجود اهرم در این دستگاه ها افزایش قدرت دستگاه می باشد.
عمق سنج
عمق سنج قسمتی از که در دریل ستونی می توان به وسیله آن میزان عمق سوراخ کاری و یا قلاویز کاری را تعیین نمود و در اندازه های متنوع عملیات سوراخکاری را انجام داد.
سه نظام
سه نظام بخشی از که در دریل پیشرو مته درون آن قرار خواهد گرفت نظام را می‌توان بر اساس قطع کار و یا مته ای که در نظر دادید تغییر بدهید.
بدنه و پایه دریل
پایه و بدنه دریل های ستونی از جنس فلز چدن بوده که پایه آن به شکل بسیار مستحکمی روی زمین قرار می گیرد.
مزیت خرید پیشرو
•حساسیت و دقت بسیار زیاد در فرایند سوراخکاری و قلاویز کاری
•قدرت بالاتر
•منحرف نشدن قطعه کار 

قیمت دریل ستونی
قیمت دریل ستونی وابسته به عوامل متعددی است.زیرا این دستگاه در انواع کیفیت های متفاوتی تولید شده به عنوان مثال هر چقدر قدرت موتور دریل پیشرو بیشتر باشد. طبیعتاً قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند البته موارد دیگری نیز روی قیمت این دستگاه تاثیر داشته که باید در مقاله ای جداگانه به بررسی آن پرداخت.