معرفی دریل ساخت پیشرو

04 دی 1400

یکی از دستگاه های کاربردی جهت سوراخکاری و قلاویز زنی‌ دریل ساخت‌ پیشرو است. این‌ دریل ها یکی‌ از انواع دریل های ستونی هستند که معمولا دو فلکه دارند. یکی از فلکه ها روی الکترو موتور نصب شده و فلکه دیگر به روی محور دریل متصل می گردد. در واقع این دو فلکه در دریل ساخت پیشرو توسط یک تسمه به یک دیگر اتصال دارند و تسمه حرکت را از الکتروموتور به به بخش محورک متحرک ماشین، انتقال می دهد.
به طور معمول پایه دریل ساخت پیشرو، از جنس چدن تولید می گردد، این پایه را به بخش کفی کارگاه متصل کرده و می بندند. همچنین بر روی این پایه چدنی یک سری شیار تعبیه شده است که می توان کار را به راحتی روی آن سوار کرد. بخش دیگر دریل ستونی پیشرو، بدنه آن می باشد که همانند جنس پایه، از چدن ساخته شده است.
برای تعریف کلی این دریل باید گفت که دریل پیشرو، ابزاری موتوری بوده که جهت سوراخ کردن فلز، چوب و پلاستیک طراحی شده و استفاده می شود. این دستگاه دقیقا می تواند همانند دریل های دستی توسط مته های متفاوتی کار کند تا سوراخ هایی را در قطرهای مختلف ایجاد نماید.

همینطور میتوانید در مورد میز صلیبی پیشرو نیز بیشتر بدانید.

کاربرد دریل ساخت پیشرو

دریل ساخت پیشرو از جمله ابزارهایی است که بیش از حد تصور شما کاربرد دارد. به عنوان مثال اگر شما بخواهید جالباسی بسازید، به خرید دریل پیشرو نیاز خواهید داشت تا بتوانید به صورت دقیقی تخته را جهت نصب چنگگ های جا رختی سوراخ نمایید.
همچنین اگر بخواهید یک اسباب بازی چوبی درست کنید، به مته های مارپیچی، اره ای و برگی و یا استوانه ای نیاز خواهید داشت. این دریل به دلیل قدرت و اهرم‌ بندی زیادی که دارد، به هیچ وجه با دریل های معمولی قابل مقایسه نیست و بسیار کاربردی تر است.
با وجود این موارد لازم به ذکر است که خرید دریل ساخت پیشرو، برای تمامی افراد گزینه مناسبی نیست. در صورتی که شما جهت تعمیرات بسیار جزئی و یا در برخی اوقات نجاری به یک دستگاه سوراخکاری نیاز دارید، خرید این دستگاه گزینه خیلی مناسبی نمی تواند باشد. ولی در صورتی که شغل شما ایجاد می کند که مدام با فلزات و چوب در حال کار باشید، این دریل ستونی انتخاب هوشمندانه ای است و کارهارا تا حد بسیار زیادی برای شما آسان می کند. این دستگاه می تواند کارهایی همچون پخ کردن، خزینه کردن و سوراخکاری را برای شما با سهولت کافی انجام دهد. به بیان دیگر این دستگاه برای کارهایی که نیاز به دقت بالایی دارند، وسیله مناسبی است.

نحوه کارکرد دریل پیشرو

مکانیز حرکتی دریل ساخت پیشرو، مبنی بر مکانیزمی چرخشی به نام اسپیندل است. در این دستگاه مته بر روی سه نظام که در بخش انتهایی اسپیندل قرار گرفته است، سوار می شود و حرکت آن نیز در به صورت عموی به وسیله یک دستگاه دوار کنترل خواهد شد.
در واقع این گونه مکانیزم، امکان سوراخکاری در سطوح مختلف را با دقت بسیار بالا فراهم خواهد کرد. همچنین همه دریل های ستونی مجهز به مکانیزم توقف عمق می باشند. که این قابلیت سبب فراهم شدن امکان سوراخکاری با عمق ثابتی را نیز برای شما فراهم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:خرید قلاویززن کلاچی

راهنمای خرید دریل ساخت پیشرو

شما باید هنگام خرید این دستگاه، به نکات و عوامل مختلفی توجه داشته باشید تا بتوانید مدل مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. در ادامه نکاتی را برای شما بیان خواهیم کرد تا بتوانید با آگاهی بیشتری جهت خرید دریل پیشرو، اقدام کنید.

نوع دستگاه

به طور معمول دریل های پیشرو در دو نوع ثابت و رومیزی به تولید می‌ رسند، دریل های رومیزی وزن کم تری داشته و کوچک تر هستند و جا به جایی آن ها نیز راحت ار است. مدل های زمینی نیز وزن بیشتری داشته و جا به جایی آن ها کمی سخت است. ولی ظرفیت و قدرت بسیار بالاتری دارند.
توان دریل ساخت پیشرو
طبیعتا هرچه میزان‌ توان دستگاه دریل بیشتر باشد، قدرت آن نیز بالاتر خواهد بود. و می‌ توان‌ توسط آن با مواد سخت تری کار کرد. یکی از بهترین راه ها جهت بررسی توان‌ دریل ستونی، محاسبه نمودن وات آن است. 

سرعت

اکثر دریل های ستونی پیشرو می توانند با سرعت های متفاوتی کار کنند‌‌ تا در زمان کار با مواد مختلف دارای کارایی بسیار بیشتری باشند. هرچه قدر دستگاه بزرگ‌ تر باشد، دارای تعدد سرعت بیشتری خواهد بود.