فنر دریل پیشرو

16 آذر 1400

جهت عملیات دریل کاری و در واقع سوراخکاری، از دستگاه به نام دریل استفاده می شود. سوراخکاری روی سطوح و متریال های متفاوتی انجام می گردد. دستگاه های دریل در مدل ها و دسته های بندی مختلفی با برندهای متفاوت در بازار موجود هستند.  یکی از انواع دستگاه دریل، دریل ستونی بوده که در اکثر کارگاه ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این دریل ها در دو حالت ایستاده و رومیزی موجود بوده و به بازار عرضه می شوند. درون دریل قطعه های بزرگ و ریزی تعبیه شده است. یکی از قطعات فنر دریل پیشرو می باشد. که در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی این قطعه مهم در دریل بپردازیم.

همینطور میتوانید در مورد کارخانه پیشرو دریل نیز بیشتر بخوانید

فنر دریل پیشرو

فنر دریل پیشرو یکی‌ از قطعاتی است که در دستگاه دریل به کار رفته شده و نام دیگر آن فنر حلزونی است. در زمان کار‌ با دریل های ستونی در حین این که اهرم‌ را رو به پایین می کشیم و کار سوراخکاری را روی سطوح مختلف انجام می‌ دهیم، فنر‌ دریل پیشرو موجب این می شود که دستگاه بتواند به آرامی‌ به حالت اولیه بازگردد.

فنر دریل پیشرو دارای قطرها و اندازه های متفاوتی است، که هریک از آن ها برا انواع دریل ستونی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع فنر حتما باید دوام و مقاومت بسیار بالایی داشته باشد‌. به همین خاطر معمولا فنر دریل پیشرو را از جنس های مقاوم همانند فولاد می سازند. بعد از مدت زمان استفاده از دستگاه دریل ستونی، به طور معمول فنرهای آن ضعیف شده و کارایی ندارند. در چنین‌ شرایطی اهرم دریل ستونی دیگر‌ نمی تواند به آسانی‌ بالا و پایین برود. اما جای نگرانی نیست زیرا فنر دریل پیشرو قابل تعویض است.

خرید فنر دریل پیشرو

فنر دریل ‌که به آن فنر‌حلزونی نیز گفته می شود، یکی از انواع فنر بودا که از‌ تسمه با مقطعی مستطیلی شکل تولید می شوند و برای آزادسازی دورا و ذخیره انرژی آن به شکل گشتاوری مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از انواع فنر دریل پیشرو،  فنر نیرو ثابت می باشد. که یک نیرو ثابت را برای مقاومت در مقابل باز شدن فنر اعمال خواهد کرد‌

بنابراین در زمانی که تسمه فنر باز شده و یا گسترده می شود، یک نوع تنش ذاتی با نرخ ثابتی در مقابل نیرو وارده مقاومت خواهد کرد‌. خم ها و سوراخ هایی که در بعضی اوقات در بخش انتهایی فنر تعبیه شده است، به آن ها این قابلیت را خواهد داد که بتوانند به دیگر تجهیزات متصل گردند‌. به همین خاطر هنگامی که نیرویی جهت کشیدن و یا فشردن وارد می شود، بخش انتهای آزاد فنر اعمال می گردد.

فنر دریل پیشرو دارای عملکرد شبیه به فنرهای کششی هستند. تغییرات گشتاوری در این فنرها  به صورت کلی غیر خطی می باشد. این شرایط به دلیل اصطکاک میان کویل ها و همچنین تفاوت طول تسمه فعال در فنر است.

انواع فنر دریل پیشرو

همان طور که گفته شد، این فنرها در انواع و اندازه مختلفی به بازار عرضه می شوند، در ادامه تعدادی از انواع فنر دریل پیشرو را به شما معرفی خواهیم کرد.

فنر power spring

به این نوع فنرها، فنر ساعتی نیز گفته می شود، زیر از آن ها در صنایع ساعت سازی برای اعمال نیرو استفاده می گردد. این فنر ها قادرند با اشغال کم ترین فضا، نیروی بسیار زیادی را ایجاد کنند. علاوه بر این ها، این نوع از فنر دریل پیشرو، یک حرکت خطی را توسط کم ترین نیرو انباشته شده فراهم می کند،‌ و هنگامی که فنر در حالت باز است‌ می تواند نیروی بسیار زیادی را در خود ذخیره کند.

بیشتر بخوانید:قلاویززن چیست؟

فنر پیشرو hair spring

این نوع فنر دریل از فنر اسپیرال با حلقه هایی که بیشتر از هم فاصله دارند، هستند. معمولا بیشتر این فنرها در سایزهای کوچکی تولید شده و در صنایع ابزار مورد استفاده قرار می گیرند.

فنر Brush spirng

این نوع فنر دریل به همراه هولدری که دارد، کاملا شناخته شده است، طراحی این فنرها به گونه ای است که در بیش تر زمان عملکرد تمامی حلقه های فنر غیر فعال هستند‌.

عملکر فنر دریلفنر دریل پیشرو

عملکر فنر دریل پیشرو یا همان فنر حلزونی توسط ابعاد متریالی که در فنر استفاده شده است که شامل عرضه تسمه، طول تسمه و ضخامت تسمه می باشد. همچنین فضای قابل دسترس این گونه فنرها به قطر شفت و قطر هوزینگ مربوط می گردد.