قلاویز زن چیست؟

14 آذر 1400

قلاویز زن به عنوان یکی از ابزار آلات مهمی که در صنعت خودرو سازی، ساخت و ساز های صنعتی و انواع دیگر از این دست پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما عزیزان قصد کسب اطلاعات در مورد این ابزار را دارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم شما را تا حدودی به صورت جامع با قلاویز زن پیشرو و نحوه عملکرد و هم چنین انواع آن آشنا کنیم.

با رشد فناوری و پیشرفت تکنولوژی، شاهد آن هستیم که هر روزه محصولات مفید و کاربردی به بازار عرضه می شوند و افراد برای رفع نیاز های خود از آن ها استفاده می کنند. از قلاویز زن در صنایع متفاوتی بهره گرفته می‌شود.

همینطور میتوانید در مورد دریل ستونی قلاویززن بیشتر بدانید.

قلاویز زن چیست؟

قلاویز زن محصولی می باشد که از آن برای ایجاد کردن روزنه بهره برده می شود. یه دلیل تامین کیفیت بالا برای این محصول، در طراحی و ساخت آن از فولاد کربنی استفاده به عمل می‌ آید که باعث افزایش مقاومت این قلاویز زن می شود.

بسیاری از ابزارآلات هستند برای تولید و طراحی، به ایجاد شدن سوراخ و در حقیقت سوراخ کاری در سطح خود نیاز دارند که قلاویز زن به راحتی این کار را به انجام می رساند. باید توجه کنید که هنگام قلاویز زنی باید شرایط بسیار ایزوله ای را فراهم کرد زیرا در غیر این صورت، بسیار چالش برانگیز خواهد بود و در نهایت متوجه خواهید شد که رزوه های نهایی، کیفیت و دقت بالا و مطلوبی که مد نظر داشته آید را ندارد. علاوه بر این ممکن است حتی به خود قلاویز زن نیز آسیب جدی وارد شد. یکی ار نمونه های پرطرفدار این محصول، قلاویز زن پیشرو است.

نحوه ی عملکرد دستگاه قلاویز زن

همانطور که در قبل گفتیم، به وجود آوردن شرایط مطلوب قلاویز کاری دارای پیچیدگی های خاصی می باشد که دشواری های زیاد را دارد.‌ به همین دلیل در اغلب موارد این شرایط را برای تولیدات با تیراژ بسیار بالا مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین اگر قصد دارید در حجم های انبوه به تولید محصولات خود بپردازید، باید به برخی نکات و شرایط نیز توجه لازم را داشته باشید.

امروزه در کارگاه های موجود در بازار برای قلاویز زنی، این عمل را به دو صورت دستی و یا همچنین با دستگاه های مخصوص قلاویز زنی موجود در بازار انجام می دهند. ولی این را بدانید دستگاهی در بازار موجود نیست که بتواند شرایط ایزوله را فراهم آورد. علاوه بر این، کار یا این دستگاه ها آسان نیست و سختی های خاص خود را دارد و شما بدون داشتن مهارت بالا قادر نخواهید بود این کار را انجام دهید.

خوب است که شما برای این که بتوانید این کار را با مهارت بالا انجام دهید آموزش های کافی را از قبل دیده باشید و در کار ها در ابتدای امر از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا دقت کار شما زیاد شود و محصولات خود را با کیفیت بسیار عالی تولید نمایید.

انواع قلاویز زن پیشرو

قلاویز زن پیشرو به دو صورت دستی و برقی طراحی و تولید و عرضه بازار می شوند. استفاده از ابزار های دستی بسیار زمان بر خواهد بود و در نهایت نیز کیفیت کار خیلی مطلوب در نخواهد آمد. بنابراین اگر قصد دارید که کار هایتان با دقت و کیفیت بالا باشد پیشنهاد اول به شما محصولات برقی با برند های مناسب است.

با توجه به نوع شرایط و کاربرد های مد نظر، از قلاویز زن های متفاوت استفاده به عمل می آید.  بنابراین شما ابتدا باید نوع فعالیت خود را مشخص کنید و در ادامه اقدام به خرید قلاویز زن مناسب با آن فعالیت کنید. برای آشنایی بیشتر با قلاویز زن پیشرو در ادامه به بررسی چند نمونه از پرکاربردترین آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: دریل قلاویززن پیشرو

قلاویز زن پیشرو مدل m32

این نوع از قلاویز زن پیشرو از دسته مورس۴ بوده و قابلیت نصب کردن مته ۵۰ روی آن وجود دارد. در کار های سوراخ کاری و فرز کاری سبک و غیره مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این دسته از قلاویز زن های پیشرو دارای قدرت خوبی می باشند و در کار هایی از جمله سوله سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

قلاویز زن پیشرو مدل m13

این قلاویز زن با ارتفاع کلی ۶۵۰ میلی متر  قلاویز زنی بسیار کاربردی و مورد استفاده است. از جمله استفاده های این قلاویز زن پیشرو می‌ توان به استفاده از آن در صنایع کوچک و خانگی اشاره کرد. برای مثال از این صنایع کوچک می توان به طلاسازی، لوستر سازی، صنایع چوبی و همچنین تزئینی و کاری های سبک خانگی اشاره کرد.

قلاویز زن پیشرو مدلm16

این قلاویز زن با دقت بالای شفت اسپیندل و همچنین رنج گیری پایین برای کارهایی از جمله سوراخ کاری های ظریف، مته کاری های سریع و با تیراژ بالا و دقت بالا استفاده می شود. البته دانستن این نکته ضروری است که این مدل دارای پایه بلند نیز می باشد که برای افرادی که قصد دارند روی صندلی بنشینند و کار کنند مناسب است.

ویژگی های قلاویز زن پیشرو

قلاویز زن پیشرو دستگاهی است که جنس آن از فولاد تندبر می باشد و همانند پیچ که روی بدنه آن برای تامین زاویه براده، سه و یا چهار شیار ایجاد شده است. طراحی این شیار ها به این علت است که بتوان با استفاده از آن برای خروج براده و همچنین روغن کار انجام داد. نحوه ی طراحی قسمت انتهای دنباله قلاویز زن پیشرو معمولا به شکل چهار گوش طراحی می شود تا این قابلیت برای آن وجود داشته باشد بتوان آن را در داخل دسته قلاویز نصب کرد. در حقیقت قلاویز زن درون دسته قلاویز بسته و نصب می شود.

به دلیل این که دندانه های قلاویز زن باید این قابلیت را داشته باشند تا براده برداری کنند، هر یک از آن ها باید دارای زاویه ی آزاد و براده باشند. قلاویزی که از آن برای کار های سخت استفاده می کنند، دارای زاویه صفر می باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با قلاویز زن پیشرو و نحوه ی عملکرد آن آشنا کنیم. همچنین انواع آن ها را نیز نام بردیم و متوجه شدیم که برای تهیه آن ابتدا باید به نوع فعالیتی که قصد انجام آن را داریم نگاه کنیم و سپس دست به انتخاب نوع قلاویز زن کنیم. سه مدل از قلاویز زن پیشرو را مورد بررسی قرار دادیم و بیان کردیم که ویژگی های هر کدام به چه صورت می باشد.