ویژگی دریل ‌های ستونی

09 آذر 1400

دریل ستونی یکی از ابزارهایی است که عملکرد آن مانند مته برای سوراخ کردن اشیایی مانند چوب یا فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. دریل ستونی دارای موتور است و به کمک آن کار می‌کند. این دریل مانند دریل های معمولی که برای سوراخ کردن دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌تواند کار کند. یعنی با تغییر قطر مته می ‌توان سوراخ ‌های متفاوتی را ایجاد کرد.

از آن جایی که دریل ستونی برای مصارف بسیار کاربرد دارد و همین طور برای  فعالیت ‌های مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر شما یکی از افرادی هستید که برای کارگاه خود یا مجموعه‌ ای از افراد نیاز به دریل دارید، می‌توانید از این دریل استفاده کنید. ولی برای مصارف کم و منازل و سوراخ کردن دیوار یا مصارف ساده استفاده از دریل معمولی یا دستی معقول‌تر است. از آنجایی که دریل ستونی دقت بسیار زیادی دارد، بهتر است برای کارگاه‌ ها و مجموعه ‌های بزرگ که فروش محصولات دارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

دریل‌ های ستونی معمولاً به صورت ثابت در یک نقطه از کارگاه قرار می‌گیرند و معمولاً نیز وزن زیادی دارند. به نسبت قیمت دریل ‌های ستونی از قیمت دریل دستی بالاتر است. به همین دلیل خرید آن فقط برای افرادی که برای کارهای مداوم به آن نیاز دارند لازم و ضروری است.

همینطور میتوانید در مورد کارخانه دریل پیشرو بخوانید.


ویژگی دریل ‌های ستونی


به طور کلی دریل ‌های ستونی را از نظر ویژگی و کاربرد می‌توان با دریل ‌های دستی مقایسه کرد. عملکرد و نحوه کار آنها یکی است. اما برخی از ویژگی ‌های دریل‌ های ستونی سبب شده است که این ابزار بیشتر از باقی دریل ‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. معمولاً در دریل‌ های ستونی انچه که در هنگام سوراخ کردن فلز یا چوب حرف اول را می‌زند، میزان دقت دریل است. اما در دریل‌ های دستی بیش تر سوراخ کردن دیوار یا چوب بر اساس قدرت و ثابت بودن دست هنگام کار مورد توجه است.

بیشتر بخوانید:قلاویززن کلاچی

به طور کلی، دریل ستونی قدرت بیش تری نسبت به سایر دریل ‌ها دارد. در این مدل‌ ها می‌ توان با انتخاب عمق ستون با دقت بیش تری سوراخ کاری را انجام داد و اسپیندل را بهتر و دقیق ‌تر تنظیم کرد. دریل ستونی معمولاً هنگام سوراخکاری از مسیر اصلی خارج نمی‌شود و نتیجه کار بسیار تمیز خواهد بود.
 

نحوه کار دریل ستونی


دریل ستونی بر روی یک پایه ثابت قرار گرفته است و مجهز به یک اسپیندل است که می‌ تواند چرخش کند. در کنار اسپیندل یک دسته قرار دارد که با چرخاندن آن می‌توان سوراخکاری را انجام داد. می‌توان سه نوع مته بر روی این اسپیندل قرارداد که بتواند اشیایی با جنس‌ های مختلف را سوراخ کند. به کمک پایه ثابت می‌توان سوراخکاری را کاملا به صورت عمودی و مستقیم انجام داد. هنگامی که در حال سوراخکاری با دریل ستونی هستید، می‌توانید از قبل یک مقدار عمق ثابت را برای دستگاه تنظیم کنید. در نتیجه هنگام سوراخکاری دریل ستونی وقتی به عمق مناسب برسد. سوراخ ‌کاری متوقف خواهد شد. قطعه اصلی بر روی دریل ستونی قرار می‌گیرد. محل اصلی قرار گرفتن قطعه روی پایه است. نحوه ساخت این دستگاه به گونه ‌ای است که اگر فرد بخواهد در زاویه‌ های مختلفی سوراخکاری را انجام دهد، می ‌تواند در تمامی زاویه ‌ها به عنوان مثال در زاویه مورب یا ۴۵ درجه این کار را انجام دهد.


قیمت دریل ستونی


قیمت دریل ستونی در همه مراکز فروش یکسان نیست. زیرا کمپانی ‌های مختلفی دریل ستونی را می‌سازند. علاوه بر این، قیمت دریل ستونی بسته به عوامل مختلفی است. کیفیت یک دستگاه بسیار زیاد است. با توجه به کیفیت آن قیمت خرید آن نیز بالا است. برای اینکه بتوانیم بهترین کیفیت را برای خرید دریل ستونی تشخیص دهید، باید از ویژگی‌ های دریل ستونی خوب مطلع باشید. معمولاً اگر یک دریل ستونی توان زیادی داشته باشد، بسته به این قابلیت هزینه بالاتری نیز خواهد داشت. زیرا می ‌تواند سوراخ کاری را در مدت زمان کم و با تعداد بیشتری انجام دهد و سود بیشتری برای خریدار داشته باشد. شما باید قبل از خرید دریل ستونی تمامی اعضای آن را به خوبی چک کنید. به عنوان مثال، کیفیت پایین و قدرت آن را بسنجید و از سلامت آن مطمئن شوید. همین طور باید به خوبی نظام موجود روی اسپیندل را چک کنید و درباره بخش تنظیم عمق از فروشنده سوال کنید.

 با بررسی همه این موارد می‌توانید دریل ستونی با کیفیت خریداری کنید. اما فراموش نکنید که خرید دریل ستونی با کیفیت به علت استفاده‌های بسیار مطلوبی که دارد، معمولا گران است و هزینه‌ ها نسبت به هزینه دریل دستی بالاتر است.


جمع بندی
در این مقاله درباره دریل ستونی، ویژگی‌ ها نحوه کار و قیمت آن صحبت کردیم. امروزه به دلیل کاربرد گوناگون دریل ستونی برای سوراخکاری فلزات و چوب و سایر اشیای سخت، خرید این دستگاه با استقبال زیادی مواجه شده است. بهتر است اگر شما هم قصد خرید دریل ستونی را دارید، از این مرکز فروش کاملا معتبر این خرید را انجام دهید تا در صورت وجود اشکال در دستگاه تضمینی برای تعمیر و یا تعویض آن وجود داشته باشد.