دریل ستونی قلاویز زن

09 آذر 1400

ممکن است که در کارهای فنی و همچنین‌ ابزارهای صنعتی، شما بارها نام قلاویز، دریل‌ و حدیده را شنیده را شنیده باشید‌. در گاهی اوقات نیز ممکن است نام این ابزارها‌ و کارهارا با یک دیگر اشتباه بگیرید. بسیاری از مردم فکر می کنند که حدیده و قلاویر هردو یک‌ وسیله با یک کاربرد هستند. اما این تصور کاملا اشتباه است. ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با وسیله کاربردی به نام دریل ستونی قلاویز زن آشنا کنیم. این وسیله جزو تجهیزات صنعتی بسیار کاربری بوده و کار با آن نیز بسیار آسان است

قلاویز چیست؟

بهتر است در‌ ابتدا پیش از‌ معرفی دریل ستونی قلاویر زن، با مفهوم قلاویر و حدیده به طور کامل آشنا شده و کاربرد آن ها را توضیح دهیم.

در واقع قلاویز ابزاری مقاوم و کوچک بوده که به شکل دستی استفاده می‌ گردد. از این وسیله برهی روزه کاری و دنده کردن سطح داخلی مهره، پیچ، لوله و.... مورد استفاده قرار می گیرد.

حدیده چیست؟

از‌ جمله دیگر وسایلی کوچک صنعتی که از مقاومت بالایی برخوردار می باشد، حدیده است. این ابزار نیز به صورت دستی استفاده می شود، اما با این تفاوت که برای دنده کردن سطوح خارجی مهره، لوله، پیچ و... کاربرد دارد و استفاده می گردد. در این میان  دریل ستونی قلاویز زن طراحی شده و به بازار عرضه شد. این وسیله ترکیبی از قلاویز و حدیده می باشد. با خرید یک دریل ستونی قلاویز زن می توان هم کار قلاویز و حدیده کاری را با سهولت کافی انجام داد.

بیشتر بخوانید: قیمت دریل پیشرو

تفاوت میان قلاویز و حدیده

همان طور که از توضیحاتی که بیان شد متوجه شدید، این دو قطعه یعنی حدیده و قلاویز جهت دنده کردن کاربرد دارند. به ظاهر کاربرد این‌ دو وسیله کاملا به هم شبیه است اما، حدیده سطوح خارجی را دنده می کند و قلاویز سطح داخلی پیچ، مهره و یا لوله را دنده را دنده خواهد کرد.

تشابه میان‌ حدیده و قلاویز

کارکرد اصلی این دو وسیله در رزوه کاری، تراشکاری و دنده کردن قطعات می باشد به همین خاطر است که اکثر مردم این‌ دو ابزار را با یک دیگر اشتباه می گیرند. مواردی که حدیده و قلاویز با یک دیگر در آن دارای وجه اشتراک هستند، عبارتند از:

  • مقاومت و دوام بسیار بالا
  • قابل استفاده برای قطعات مختلف
  • سایز بندی های متفاوت
  • کاربرد به صورت دستی
  • هردو وسیله جهت تراشکاری و دنده کردن مورد استفاده قرار می گیرند.

اما چه وسیله ای بهتر از دریل ستونی قلاویز زن، که با استفاده از آن می‌ توان کار هردو ابزار را به راحتی انجام داد. در واقع شما با خرید دریل ستونی قلاویز زن، می توانید با یک وسیله کار دو ابزار را با سهولت کافی، انجام بدهید.

رزوه کاری چیست؟

در واقع شما زمانی که توسط ابزار حدیده روی پیچ و مهره ها شیارهایی ایجاد می کنید، به این کار رزوه کاری می گویند.

قلاویز کاری چیست؟

هنگامی که شما به وسیله قلاویز دنده هایی را روی سطوح مختلف ایجاد می کنید، این کار نیز قلاویز کاری نام‌ دارد.

 
   

قلاویز و حدیده با یک دیگر‌ مکملند

شما به وسیله استفاده از این‌ دو ابزار ‌می توانید هر تعداد پیچ مهره ای را در هر اندازه ای که می خواهید، به تولید برسانید. افراد می توانند در سطح یک‌ قطعه نر و یا ماده دنده های مورد نظر خود را ایجاد کنند. قلاویز سطح داخلی مهره را دنده کرده و حدیده سطح خارجی‌ پیچ و یا مهره را دنده می‌ کنند.  در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی دریل ستونی‌ قلاویز زن بپردازیم.

خرید دریل ستونی قلاویز زن

دریل ستونی قلاویز زن پیشرو که دارای نشان و نام ابزارسازی پیشرو است، از محصولات جدیدی می باشد که به تازگی در کارخانه پیشرو طراحی شده و به تولید رسیده است. این دریل دارای قابلیت سوراخکاری را تا مته ۲۲ است. همچنین این دریل ستونی قلاویز زن پیشرو،‌ یک اسپیندل مورس نیز دارد که سبب شده تا این وسیله قابلیت فرزکاری را نیز داشته باشد.

دریل ستونی قلاویز زن به گونه طراحی شده که می توان با آن کارهای، سوراخکاری، فرزکاری و از همه مهم تر کارهای قلاویز‌ و حدیده کاری را نیز به راحتی انجام داد. این وسیله با موتورهای تکفاز و سه فاز طراحی شده و در بازار موجود است.