10 کاربرد شگفت‌انگیز دریل ستونی صنعتی که نمی‌دانستید

02 اسفند 1402

دریل ها از جمله ابزار های کاربردی در صنعت می باشند. کاربرد های مختلف آن در حوزه های مختلف باعث شده تا همواره انواع مختلفی از آن طراحی و ارائه شود. دریل ایستاده نمونه ای از این ابزار می باشد که ویژگی های خاص خود را دارد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این محصول قدرت بالای آن است که باعث شده به نام دریل ستونی صنعتی معرفی می شود. به طور معمول نوع برق مصرفی این محصولات به دو صورت سه فاز و تک فاز است. 


کاربرد دریل ها 

به طور معمول هر دریل بر اساس مدل و نوع آن کاربرد مختلفی می تواند داشته باشد. از جمله کاربرد این ابزار می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

  1. حفاری روی چوب، فلز، بتن 
  2. انجام کارهای ظریف و سبک که احتیاج به کار در زمان های طولانی دارد
  3. سنباده زنی
  4. برش
  5. باز و بسته کردن انواع پیچ
  6. میکس کردن و مخلوط کردن مواد مختلف
  7. قلاویز کردن و خزینه کاری انواع مواد
  8. برداشتن نمونه یا قطعه ای از مواد 
  9. سوراخکاری و ضربه بر سطوح سخت مانند آجر، سرامیک، سنگ و فلز
  10. صیقل دادن و جلا دادن سطوح مختلف

دریل ستونی صنعتی

ویژگی های دریل ستونی صنعتی بر اساس نوع کاربری

 معمولا دریل ها به دلیل قدرت و عملکرد بالایی که دارند باعث سرعت بخشی در فعالیت افراد می شود. دریل ایستاده نیز نمونه ای دیگر از دریل های صنعتی می باشد. برخی از برندهای ارائه دهنده این دریل نیز به صورت اتوماتیک نیز تولید می شوند. در واقع با توجه به نوع کاربری که دارند به دو شکل ثابت و متحرک طراحی شده اند. به طور کلی لازم است برای خرید دریل ها با توجه به نیاز خود اقدام نمایید. به این صورت که بر اساس استفاده و حوزه کاری که دارید می توانید نمونه های صنعتی را خریداری کنید. دریل ستونی پیشرو نمونه ای از دریل های محبوب و پرفروش است که عملکرد مناسب آن دلیل اصلی انتخاب افراد می باشد.


انواع دریل

ایجاد سوراخ و حفاری کردن برای کار های مختلفی چون ساخت خانه، سوراخ کردن درخت و دیوار، نفوذ به لانه موجودات کوچک و... دلایلی برای فکر طراحی و تولید دریل شد. که با توجه به رشد صنعت و استفاده از ابزار ها و متریال های مختلف در آن ،طراحی دریل ستونی صنعتی اتفاق افتاد. دریل و پیچ گوشتی شارژی، دریل چکشی، دریل بادی، دریل کرگیری یا نمونه بردار، دریل مگنتی در دسته ی انواع دریل قرار می گیرند. کارخانه پیشرو یکی از مجموعه های شناخته شده می باشد که در این حوزه فعالیت دارد. این مجموعه محصولاتی چون قلاویز زن کلاچی، میز صلیبی، دریل ایستاده، دریل ستونی قلاویز زن و ... را تولید می کند. به طور کلی دریل ها به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد. 

کاربرد دریل ها در صنعت


دریل ستونی ثابت

در کارخانه ها و کارگاه های بزرگ از اغلب از دریل ستونی استفاده می شود. معمولا دریل ستونی صنعتی برای سری کارهایی که ابعاد نسبتا بزرگی دارند، استفاده می شود.


دریل ستونی متحرک

این مدل دریل در مقایسه با دریل ستونی صنعتی ثابت از ابعاد کوچک تری برخوردار هستند. این موضوع باعث شده تا حمل ساده تری داشته باشند. این محصولات اغلب بر روی میز کار قرار می گیرند و همین ویژگی باعث شده به آن دریل ستونی رومیزی یا دریل ستونی دستی نیز معرفی شوند. کارگاه ها و کارخانه های نیمه صنعتی از این نوع دریل ها استفاده می کنند.


مشخصات دریل ستونی صنعتی

دریل ستونی صنعتی یک دستگاه صنعتی در ابعادی بزرگ و برقی است که با استفاده از آن عمل سوراخکاری، خزینه زنی و پخ زنی بر متریال های مختلفی همچون چوب، فلز و پلاستیک آسان تر خواهد شد. کارخانه های تولیدی جهت استفاده مدام و طولانی مدت در کارهای متفاوت اغلب از این نمونه از دریل استفاده می کنند. دریل ستونی که به نام های دریل پایه ای، دینامی و دریل ایستاده معرفی می شود، جهت  فعالیت و سوراخکاری بر روی چوب و فلز عملکرد مناسبی دارد. 

کاربرد های دریل ستونی صنعتی


دریل ستونی چگونه کار می کند؟

مکانیزم عملکردی در دریل ستونی صنعتی به این صورت بوده که سیستم چرخشی به نام اسپیندل این عمل را ساده تر می کند. دریل مته در دریل ایستاده روی سه نظام که در انتهای اسپیندل جای گرفته نصب می گردد.دسته دوار تعبیه شده روی آن با حرکت های عمودی کنترل می‌شود. این مکانیزم باعث می شود تا عمل سوراخ‌کاری دقیق بر روی سطوح مختلف صورت گیرد و کیفیت انجام کار بیشتر شود. ضمن اینکه دریل‌های ستونی مجهز به مکانیزم توقف عمق بوده  و کاربر به این صورت در حین کار سوراخ‌کاری با عمق ثابت را انجام خواهد داد.

نکات انتخاب دریل ستونی صنعتی

برای خرید و انتخاب دریل ستونی صنعتی می بایست فاکتورهای مهمی را در نظر داشت تا به این شکل بهترین گزینه را مناسب با نیاز خود خرید کنید. به طور معمول دریل ها به دو شکل رومیزی و ثابت طراحی و ارائه می شود. همانطور که می دانید نمونه های رومیزی اغلب سبک تر بوده و ابعاد کوچک‌تری دارند که همین ویژگی باعث شده تا حمل و نقل آسان‌تری داشته باشند. در حالی که نمونه های ثابت آن گرچه حمل راحتی ندارند اما از قدرت خوبی برخوردار هستند. دریل ساخت پیشرو نمونه های مناسب و با کیفیتی می باشد که با توجه به نیاز خود می توانید از کارخانه پیشرو دریل خریداری نمایید.