دریل ستونی برای سوراخ کاری عمیق: نکات و ترفندها

01 آذر 1402

دریل ستونی برای سوراخ کاری عمیق باید دارای قدرت بالا، طول عمق مناسب و قابلیت تنظیم باشد و برای حفاری عمیق در طیف گسترده ای از مواد مناسب هستند.

یکی از کاربرد های دریل ستونی، سوراخ کاری عمیق است. با استفاده از ابزارآلات و تجهیزات مربوطه سوراخکاری انجام می شود. در ادامه به نکات و ترفند های دریل ستونی برای سوراخ کاری عمیق می پردازیم.

نکات و ترفند های دریل ستونی برای سوراخ کاری عمیق

رعایت برخی مسائل در زمان سوراخ کاری باعث می شود، تا نتیجه کار بدون هیچ ایراد یا اشکالی به وجود آید. در ادامه این نکات را رعایت کرده تا بتوانید بدون ایراد سوراخ کاری عمیق با دریل ستونی نمایید.

استفاده از تجهیزات صنعتی استاندارد

برای سوراخ کاری عمیق با دریل ستونی، از یک میز یا قالب مناسب برای نگهداری متریال استفاده می شود. این کار باعث افزایش دقت و کاهش لرزش در حین کار می ‌شود. حتما قبل از شروع به کار، سرعت دوران دریل و عمق سوراخ را برای سطح مربوطه تنظیم کنید. از سرعت پایین برای مواد نرم و سرعت بالا برای مواد سخت تر استفاده کنید.

مراحل سوراخکاری عمیق با دریل ستونی

شانه‌گذاری قطعه سوراخکاری

قبل از شروع به کار، نقاط دقیقی را بر روی متریال نشانه‌گذاری کنید تا دقیقا محل مورد نظر را سوراخکاری کنید. از خط کش یا قالب‌ های نشانه‌گذاری مناسب استفاده کنید.

سرعت و قدرت موتور متناسب

سرعت دوران مته و فشار ایجاد شده در دریل ستونی برای سوراخ کاری بستگی به نوع متریال دارد. هرچه از متریال سفت تر و سخت تر طراحی شده باشد، نیاز به فشار بیشتر برای سوراخ کاری دارد.

استفاده از تجهیزات خنک کاری

بر حسب فشاری که بر روی متریال مورد نظر وارد می شود، مته و دستگاه دچار آسیب نشود. در زمان انجام عملیات از داغ شدن بیش از حد دستگاه اطمینان حاصل نمایید. می‌ توانید از مایع خنک‌کننده، برای استفاده مداوم از دستگاه به کار ببرید.

دریل ستونی برای سوراخ کاری عمیق

ایمنی هنگام استفاده از دریل ستونی

ایمنی هنگام استفاده از دریل ستونی اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا این ابزار برقی بوده و برای کاربران دستگاه خطرناک است.

استفاده از تجهیزات محافظ

در هنگام استفاده از دریل ستونی، باید از تجهیزات محافظ مناسب استفاده شود. این تجهیزات شامل عینک محافظ برای حفاظت از چشم‌ ها، کلاه ایمنی برای محافظت از سر و دستکش‌های محافظ برای حفاظت از دست ‌ها می ‌شوند.

محیط کاری با ابعاد استاندارد

موارد مختلفی مانند ابعاد استاندارد محیط، وجود تهویه مناسب برای خروج گرد و خاک و ریزگرد های هنگام کار با دستگاه دریل ستونی الزامی است. برای ایمنی کاربران و تکنسین های آن باید این مسائل رعایت شود.

کنترل سرعت و لرزش

برای ایمنی و دقت بیشتر، باید دستگاه دریل ستونی برای سوراخ کاری لرزش گیر و کنترل سرعت داشته باشد. پس مطمئن شوید که سرعت دوران دریل مناسب برای ماده کاری مورد نظر است. سرعت بیشتر می ‌تواند منجر به از دست دادن کنترل و حوادث شود.

استفاده از کابل برق استاندارد

برخی دستگاه ها با برق سه فاز و برخی با برق تک فاز کار می کنند. از عدم اتصال کابل های دستگاه و برق ورودی آن اطمینان داشته باشید. از راه رفتن بر روی کابل جلوگیری کنید. همچنین، از کابل‌ های استاندارد و مورد تایید استفاده نمایید.

تعمیرات و نگهداری

اگر ایرادی در کارکرد دستگاه وجود دارد، قبل از استفاده ایرادات مورد نظر را بررسی کرده و یا از افراد متخصص در این زمینه کمک های لازم را دریافت نمایید. دریل ستونی خود را به تعمیرکار متخصص ببرید تا هرگونه نقص یا مشکل فنی رفع شود.

column-drill-for-deep-drilling

موارد مهم در زمان خرید دریل ستونی

  • نوع دستگاه

دریل ستونی از لحاظ اشکال دریل به دو دسته رو میزی و زمینی تقسیم می شود. هر کدام کاربرد ها و قیمت متفاوتی دارد. می توانید بر حسب نیاز خود دریل مناسب خریداری کنید.

  • توان دستگاه

توان دستگاه رابطه مستقیمی با قدرت آن دارد. هرچه دستگاه توان بالا تری داشته باشد، برای برش یا سوراخ کاری اجسام سخت مناسب است.

  • سرعت دستگاه

جا به جایی و گردن دستگاه به وسیله تسمه و قرقره دستگاه انجام می شود. برای اجسام سخت باید از مته مقاوم و سرعت پایین استفاده ده تا آسیبی به دستگاه و مته وارد نشود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دریل ستونی برای سوراخ کاری و کاربرد های دیگر همچنین قیمت این دستگاه با کارشناسان مجموعه ابزارسازی پیشرو تماس حاصل نمایید.