ابزارهای برقی و شارژی | معرفی و مشخصات

29 مهر 1402

ابزارهای برقی و شارژی می توانند کار را آسان تر و سریع تر کنند. با این حال، مهم است که هنگام استفاده از آنها ایمنی را رعایت کنید. همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید و از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید.

ابزارهای گوناگون و متنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام برای انجام کار خاصی تولید می‌شوند. بر اساس منبع تغذیه هر یک از این ابزارها برای شروع به کار این ابزارها نامگذاری می‌شوند.با توجه به این تقسیم بندی می‌توانیم ابزارها را به چند دسته مهم تقسیم کنیم که مهمترین آنها عبارتند از: ابزارهای بادی، ابزارهای بنزینی و گازوئیلی، ابزارهای دستی، ابزارهای برقی و ابزارهای شارژی،ما در این مقاله قرار است که به شکل مفصل به بررسی ابزارهای برقی و شارژی بپردازیم. پس اگر شما نیز مایل به کسب اطلاعات در مورد این ابزارها هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف ابزار برقی و شارژی

برای درک صحیح از مشخصات ابزارهای برقی و شارژی لازم است در این قسمت از مقاله  به تعریف مختصر و البته مفید از آنها بپردازیم. در تقسیم بندی کلی هر دو نوع ابزار را در یک دسته‌بندی قرار می‌دهند.اما این دو دارای مشخصات خاص خود هستند که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

ابزار برقی

ابزار برقی به آن دسته از ابزار آلات و تجهیزاتی گفته می‌شود که نیروی محرکه آنها برای روشن شدن انرژی برق می‌باشد. این نوع ابزار آلات به مانند ابزار آلات دستی باعث می‌شود که کارها راحت‌تر و البته سریع‌تر انجام شود. هرچند که سرعت انجام کار در وسایل برقی بسیار بیشتر از ابزار آلات دستی و سایر ابزار ها می‌باشد،در واقع ابزار آلات برقی همان نوع پیشرفته ابزار آلات دستی می‌باشند که با نیروی برق کار می‌کنند.

از ابزار آلات برقی به عنوان یکی از بهترین و مهم‌ترین ابزار آلات متداول و پرکاربرد یاد می‌شود، که علاوه بر موارد صنعتی در خانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابزار آلات برقی دارای انواع مختلف و گوناگونی می باشند که از مهمترین آنها میتوان به: انواع دریل‌ ایستاده، ستونی و دستی، انواع فرز ها،چکش تخریب، بتن کن،دستگاه جوشکاری، سشوار صنعتی و غیره اشاره کرد.

ابزار های شارژی

همانگونه که در قسمت‌های قبلی مقاله نیز به آن اشاره کردیم ابزارهای شارژی در تقسیم بندی کلی جزء ابزارهای برقی می‌باشند، با این تفاوت که منبع تامین انرژی و یا مولد آنها به جای برق مستقیم شارژ از طریق باتری و یا برق می‌باشد.از ابزارهای شارژی در صنایع ساخت و ساز،مصارف خانگی ،حفاری، شکل دهی، سنگ زنی پولیش و باغبانی استفاده می‌شود. در واقع این ابزارها گزینه مناسبی برای مکان‌هایی هستند که به برق مستقیم دسترسی ندارند. این ابزارهای به شکل کلی به دو دسته ثابت و قابل حمل تقسیم میشوند.

ابزارهای قابل حمل نسبت به ابزارهای ثابت دارای مزایایی می‌باشند که از مهمترین آنها می‌توان به جابجایی و استفاده از آن در مکان‌های مختلف اشاره کرد. از طرفی مزیت ابزارهای شارژی ثابت سرعت و دقت بالاتر نسبت به ابزارهای شارژی متحرک می‌باشد.

ابزارهای شارژی و برقی

ویژگی ابزار های برقی و شارژی

در این قسمت از مقاله معرفی و مشخصات ابزار های برقی و شارژی به بررسی ویژگی یا بهتر بگوییم مزایا و معایب این ابزارها میپردازیم.

ویژگی و معایب ابزارهای برقی

از مهمترین ویژگی‌های ابزار برقی میتوان به داشتن منبع برق مطمئن، مدت زمان کار بیشتر در صورت نیاز و قدرت زیاد اشاره کرد. این ویژگی ها باعث شده است که اکثر افراد از بین ابزارهای برقی و شارژی، برقی را انتخاب کنند. اما در کنار این ویژگی‌ها یا مزایا ابزارهای برقی دارای معایبی نیز می‌باشند که از مهمترین آنها میتوان به:

وابسته بودن به سیم و پریز برق برای کار کردن، خطر گیر کردن سیم به اجسام در مسیر و احتمال بریدن سیم اشاره نمود.

ویژگی و معایب ابزار های شارژی

ابزارهای شارژی نیز همانند برقی دارای ویژگی‌ها و مزایا و البته معایبی می‌باشند. همانگونه که در قسمت‌های قبلی مقاله نیز به آن اشاره کردیم قابل جابجا بودن ابزار الات شارژی یکی از مهمترین ویژگی و مزیت نسبت به برقی می‌باشد.

به جز این مورد داشتن فناوری باتری قدرتمند و موتورهای براشلس از دیگر ویژگی های این نوع از ابزار می‌باشد. این ابزار در مقایسه با ابزارهای برقی دارای معایبی نیز می‌باشد، که مهمترین آنها سنگین‌تر بودن به دلیل وجود باتری و میزان عمر باتری می‌باشد. از طرفی قدرت اکثر ابزارهای شارژی در مقایسه با نوع برقی این ابزارها کمتر می‌باشد.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به معرفی و مشخصات ابزارهای برقی و شارژی پرداختیم،شما با مطالعه این مقاله و خواندن مشخصات آن‌ها می‌توانید با توجه به نیاز خود اقدام به تهیه این ابزار نمایید.

در مورد خرید ابزارهای برقی و شارژی باید بگوییم که همواره اجناس و ابزار آلات فیک و تقلبی در بازار موجود می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر از جمله شرکت پیشرو دریل اقدام به خرید ابزار آلات برقی و شارژی اصل نمایید.