ویژگی های دریل ایستاده پیشرو چیست؟

28 فروردین 1402

دریل ایستاده پیشرو از ابزارهای تولیدی مثل قلاویززن کلاچی در کارخانه پیشرو دریل می باشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. دریل پیشرو در انواع مختلف تولید و عرضه خواهد شد. در این مقاله درباره دریل ایستاده پیشرو توضیحات مفیدی ارائه خواهد شد. در صورت تمایل به خرید می توانید با واحد فروش تماس گرفته و سفارش خود را ثبت نمایید. 


اطلاعات کلی درباره دریل ایستاده یا ستونی


دریل ایستاده یا به بیان دیگر دریل ستونی ابزاری صنعتی و کاربردی است که در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد. طراحی این نوع دریل به صورت رومیزی یا ایستاده زمینی می باشد. با این دستگاه می توان سطوح مختلف مثل فلز، سطح چوب و پلاستیک را سوراخ نمود. نکته مهم درباره دریل ایستاده پیشرو این است که می توان سوراخ کاری را با قطرهای مختلف انجام داد. این امر بستگی به ابعاد سر مته این دریل ها بستگی دارد. ابعاد این دستگاه بزرگ است و دارای یک ستون به شکل ایستاده می باشد.

ستون مذکور روی یک پایه سنگین نصبمی شود که به آن میز کار می گویند. این میز باعث تحمل وزن دریل خواهد شد و تعادل حفظ می شود. به این دریل های ایستاده، دریل ستونی و دریل عمودی نیز می گویند. هنگامی که قرار است سوراخ کاری با دقت بسیار بالا انجام شود از این دستگاه استفاده می نمایند. قطعات مختلف مثل چوب نرم، چوب سخت و جنگلی، ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا، فلز، پلاستیک و متریال های دیگر در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. این دریل می تواند همانند سایر دریل ها سوراخ کاری را انجام دهد و تفاوت در این است که قادر است متریال های بسیار قطور تر را نیز سوراخ کند‌. در این دستگاه می توان قطر سوراخ و زاویه ایحاد سوراخ را تنظیم نمود. 


نحوه کار دریل ایستاده پیشرو


اگر کنجکاو هستید که سیستم عملکردی دریل ایستاده پیشرو را بشناسید این قسمت را مورد مطالعه قرار دهید. در چاقع سیستم عملکردی این دستگاه به صورت چرخشی و وابسته به اسپیندل می باشد. باید گفت که در قسمت انتهایی روی اسپیندل قطعه سه نظام وجود دارد و حرکت عمودی دارد. موتور موجود در مته برای حرکت عمودی مته حرکت خواهد کرد. برای تنظیم حرکت عمودی مته یک دسته در دستگاه تعبیه شده است. دقت بالای دستگاه به دلیل وجود اسپیندل می باشد. در واقع عمق سوراخ کاری، توقف آن، تنظیم قطر و سایر فعالیت ها و عملکردها قابل تنظیم و کنترل هستند.

 

 نحوه کار دریل ایستاده پیشرو


قطعات موجود در دریل ایستاده پیشرو


در دریل ایستاده پیشرو قطعات و بخش های مختلف وجود دارند که همگی بسیار کاربردی و مهم می باشند. در این قسمت قصد داریم شما را با این قطعات کاربردی آشنا سازیم. 

کله گی: این قسمت از دریل ستونی یا ایستاده قسمت بالای دریل را تشکیل می دهد. در این قسمت از دریل تسمه و فلکه قرار می گیرد. 
فلکه: در تمام دریل های ایستاده یا ستونی دو‌ فلکه وجود دارد. این فلکه ها روی الکتروموتور و محور دریل متصل شده اند و وظیفه آن ها کنترل عملکرد این قسمت ها می باشد. 
پایه: دریل ستونی دارای پایه ای است که جنس آن از چدت می باشد. نکته مهم این است که روی بدنه پایه شیارهایی وجود دارد که قطعات روی آن ها فیکس خواهد شد. برای این که این پایه استحکام بیشتری داشته باشد می توان آن را روی کف کارگاه پیچ کرد. 
بدنه دریل ایستاده پیشرو: بدنه دریل های ایستاده یا ستونی از جنس چدن هستند و مقاومت زیادی دارند. 
میز: در دریل ایستاده پیشرو، میز روی ستون نصب می شود. قطعات دستگاه روی این میز بسته خواهد شد‌. این میزها در دو مدل ثابت و چرخشی وجود دارند. 
اهرم: فایده اهرم برای کاربران بسیار مهم است‌. در واقع با وجود این اهرم نیاز نیست که شخص نیروی دست خود را هنگام کار وارد کند‌. در واقع این اهرم قادر است نیروی رفت و برگشت مته و قدرت انتقال نیرو را تامین کند.
عمق سنج: می توان گفت که مهم ترین بخش در دریل ایستاده پیشرو عمق سنج می‌ باشد‌. هنگامی که سوراخ مد نظر باید عمق خاصی داشته باشد و یا قرار نیست زیاد عمیق سوراخ شود از عمق سنج استفاده می شود. برای این کار باید قبل از شروع فرایند، تنظیمات لازم را انجام داد. سپس اهرم شروع به فعالیت کرده و مته را روی سطح قطعه مماس می کند. 

 

 

قطعات موجود در دریل ایستاده پیشرو


مزایای دریل ایستاده پیشرو


با دریل ایستاده پیشرو می توان طراحی ها را در ابعاد بزرگ و ثابت و بدون نیاز به حمل و جا به جایی انجام داد. وزن بالای دستگاه آن را در زمان کار ثابت و محکم نگه می دارد. سوراخ کاری با این دستگاه دقت بسیار بالایی دارد و موتوری قوی این کار را انجام می دهد. این مزایا باعث محبوبیت این دریل شده است‌.


سخن پایانی


دریل ایستاده پیشرو از ابزارهای صنعتی بسیار مهم و کاربردی بوده و استفاده های زیادی در صنایع مختلف دارد. دریل پیشرو در کارخانه پیشرو تولید و عرضه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مربوطه مشاوره نمایید.