مزایای پرس ضربه ای چیست؟

22 اسفند 1401

آیا ازمزایای پرس ضربه ای اطلاعی دارید؟ پرس ضربه ای دستگاهی است که برای تمام صنایع مختلف کاربرد دارد. در واقع برای شکل دهی ورق های فلزی از این دستگاه استفاده خواهد شد‌. در این مقاله از گروه پیشرو دریل با این دستگاه عظیم آشنا می شوید. شرکت دریل سازان پیشرو با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع ابزارهای صنعتی باعث پیشرفت در بسیاری از صنایع شده است. چرا که در کارخانه پیشرو دریل کیفیت را دریافت خواهید کرد. در ادامه این دستگاه را به شما معرفی خواهیم کرد.


هر آن چه درباره پرس ضربه ای باید بدانیم.


با توسعه صنایع و پیشرفت در کارهای تولیدی، دستگاه های پرس ضربه ای نیز پیشرفت های چشمگیری داشته است. برای شکل دهی به ورقه های فلزی از این دستگاه استفاده می شود. هنگام ساخت قطعات مختلف و کار با این دستگاه می توان میزان نیرو، سرعت و دقت کار را تنظیم نمود. این دستگاه عظیم نیاز به تعمیر و هزینه های زیاد ندارد. تمام کارهای این دستگاه از جمله شکل دهی فلزات، سوراخ کاری و تراش کاری توسط مته انجام می شود‌. چکش تعبیه شده در دستگاه پرس ضربه ای حرکتی عمودی دارد و فلز بالا به فلز پایین فشار داده می شود. 


نحوه کار با دستگاه پرس ضربه ای


برای این که با دستگاه پرس ضربه ای بتوان به ورقه های فلزی شکل بدهیم، باید این روش را دنبال کنیم. ساختار این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که قسمت بالایی به بهش بالا رونده پرس ضربه ای متصل شده است. قسمت قالب آن به صفحه پایین اتصال دارد. این قسمت معمولا به حالت ثابت قرار می گیرد. فلزی که بین این دو قسمت قرار می گیرد با فشار شکل می گیرد. انرژی این دستگاه به صورت هیدرولیکی و دینامیکی تامین خواهد شد. 


مزایای پرس ضربه ای چیست؟


تا این قسمت از مقاله با دستگاه پرس ضربه ای آشنا شدیم و نحوه کارآن را مرور کردیم. سرعت این دستگاه قابل تنظیم می باشد. اما بابد با مزایای پرس ضربه ای نیز آشنا شویم. مهم‌ ترین مزایای پرس ضربه ای این است که می توان به راحتی این دستگاه را راه اندازی نمود و با آن کار کرد. از ویژگی های دیگر دستگاه این است که با کشش فنر پرس می توان ضربه را کاملا تنظیم‌ نمود. ایمنی این دستگاه بسیار مناسب می باشد. و قطعه مورد نظر برای کار در جای خود قرار داده می شود. 

 

مزایای پرس ضربه ای چیست؟


پرس ضربه ای مکانیکی


در دستگاه پرس ضربه ای مکانیکی، شاتون و قسمت ضربه زن توسط یک الکترو موتور و یک چرخ تسمه و محور به حرکت در می آید. این دستگاه یک میز صلیبی دارد که می توان آن‌ را تنظیم نمود. زیر این میز پیچ‌ های بزرگی قرار گرفته است که قادر هستند روی ریل های عمودی بالا و پایین بروند. 


در دستگاه پرس ضربه ای یک چکش تعبیه شده است که با حرکت عمودی از بالا به پایین روی ورق فلزی فشار وارد می کند و به آن شکل می دهد. همان گونه که قبلا نیز گفته شد، این دستگاه پرس ضربه ای را می توان تنظیم نمود. برای تنظیم این دستگاه باید دهانه آن که در فاصله بین سینه پرس  است را تغییر داد. 


یکی از مزایای پرس ضربه ای دستی اینست که در خود تجهیزاتی دارند که باعث می شوند توان و نیروی کارگران بیشتر بشود. به این صورت این افراد قادر هستند برش کاری، شکل دهی به فلزات، سوراخ کاری و مونتاژ را به راحتی انجام بدهند. این تجهیزات شامل اهرم ها، چرخ دنده ها، مدارهای هیدرولیکی و پیچ های متعدد می باشند. این دستگاه های دستی ظرفیت پرس محدود دارند و در واقع عملکرد آن ها با سرعت پایینی انجام می شود. از این رو به دلیل تناژ پایین، این دستگاه ها را در کارخانه های تولیدی به کار نمی رود. اما به دلیل قیمت کمتر و ابعاد کوچک تر در برخی از سالن های تولیدی کاربرد دارد. این دستگاه ها صدای زیادی ندارند و می توان آن ها را در مراکز آموزشی نیز مورد استفاده قرار داد. همچنین فضای کمی را در محیط اشغال می کنند.  


سخن پایانی


کارخانه پیشرو دریل با تولید و عرضه انواع  دریل ایستاده  و ابزارهای صنعتی بزرگ و کوچک کارگاهی پیشرو در صنعت می باشد. دستگاه پرس ضربه ای از مواردی است که توسط شرکت دریل سازان پیشرو ارائه می شود. گروه پیشرو دریل این افتخار را دارد که کیفیت و دقت را به مشتریان خود هدیه می دهد.