فرزکاری چیست؟

16 بهمن 1401


فرزکاری فرایندی است که طی آن سطوح قطعه کار را براده برداری می کنند ‌و این فعالیت توسط تیغه های فرز انجام خواهد گرفت. این توضیح جزئی مقدمه ای است برای آشنایی کلی با این فرایند که در ادامه به آن می پردازیم. در کارخانه پیشرو دریل ابزار مناسب برای فرزکاری تولید و عرضه خواهد شد. این مقاله از شرکت دریل سازان پیشرو اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد. مشاوران پیشرو دریل همیشه آمادگی پاسخگویی به سوالات شما را دارند. 


آشنایی با فرزکاری


در قسمت قبل گفته شد که فرزکاری توسط تیغه هایی انجام می شود‌. قابل ذکر است که این تیغه ها حرکت دورانی دارند و این حرکت شبیه به سوراخ کاری می باشد‌. قطعه کار مورد نظر بر روی میز دستگاه قرار گرفته و براده برداری روی آن صورت می گیرد. دستگاه فرز قادر است سطوح افقی، عمودی، مایل و فرم دار تولید نماید. همچنین می توان با این دستگاه شیارهایی با شکل های خاص تولید کرد. به عنوان مثال شیارهای مستقیم، مارپیچ و چرخ دنده‌ها به این وسیله تولید می شوند. به این نکته توجه کنید که تمام قطعات تولید شده سطوح دوار ندارند از این رو برای همه آن ها نمی توان از شیوه تراشکاری استفاده شود. بلکه باید قطعات خاص که هندسه و ظاهر متفاوت دارند به کار گرفته شود. در کل روش های تولیدی که در آن‌ها براده برداری انجام می شود، با دو حرکت دورانی و خطی این فرایند را به انجام می رسانند. دستگاه دریل فرز این عملکرد را به صورت حرکت دورانی انجام می دهد. 


آشنایی با ماشین فرزکاری


برای ایجاد قطعاتی که شکل های پیچیده دارند از جمله قطعات فلزی و سایر فلزات و همچنین قطعات پلاستیکی از ماشین فرزکاری استفاده خواهد شد. عملکرد به این شکل است که در این دستگاه ها ابزار برش در حالت چرخش می تواند از قطعه بار بردارد. همچنین این قطعه روی میز قرار دارد و می توان آن را به حرکت در آورد. تیغه فرز که در این دستگاه تعبیه شده است برای براده برداری از قطعه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد. این تیغه های فرز لبه های برنده دارند که همانند رنده های تراش کاری هستند و روی یک محیط دایره ای شکل واقع شده اند. براده برداری سریع تر از تراش کاری انجام می شود و فشاری به تیغه وارد نمی شود. چرا که این تیغه ها در زمان گردش های دورانی خود در مدت کوتاهی فرایند براده برداری را انجام داده و تا سری بعد می توانند به آزادی گردش کنند و به اصطلاح خنک شوند. 


روشهای مختلف فرز کاری


فرزکاری با روش های مختلف صورت می گیرد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. 


فرزکاری با روش ساده


در برخی موارد سطوح کار کاملا مسطح و افقی هستند‌ و در موازات محور چرخش اسپیندل قرار دارند. در این گونه موارد از فرزکاری به روش ساده کمک گرفته می شود. در این روش می توان به کمک پیچ سفید عمودی دستگاه و با چرخاندن آن عمق برش را کنترل نمود.‌ این دستگاه برای مواقعی که قطعات فلزی یا چوبی را برای برش کاری آماده می سازند کاربرد دارد. 


فرزکاری با روش تخت


می توان گفت که این روش از فرزکاری شبیه به مدل ساده می باشد. اما یک تفاوت فاحش و مهم بین این دو روش این است که در روش تخت برش در یک محور تخت و سطح عمودی اجرا می شود. عمق برش را در این روش نیز می توان کنترل و تنظیم نمود. 


فرایند فرزکاری به شیوه جانبی


عملکرد این روش به این گونه است که یک سطح عمودی مسطح در قسمت جانبی قطعه کار برش زده می شود. نکته جالب در روش فرزکاری جانبی این است که نیازی به استفاده از محور عمودی برای قرار گرفتن ابزار برش نیست. در واقع باید گفت که در این روش ابزار برشی از بالا حرکت می‌کنند و اسپیندل از قسمت بالا چرخش و سرعت لازم برش را فراهم می سازد. در این روش نیز می توان عمق برش را تنظیم نمود. 


روش دوتایی برای فرز کاری


در این روش فرزکاری ابزار برش در دو طرف قطعه کار قرار می گیرد و سطح عمودی و صافی به وجود می آید. با این روش می توان شکل های مکعب یا شش ضلعی را طراحی نمود. 


فرز کاری زاویه ای


هدف از این روش فرزکاری ایجاد سطوح زاویه دار و مورب روی سطح کار می باشد. مبنای کار حرکت محور و اسپیندل است. تعداد زاویه ها و نحوه قرار گرفتن آن نا با توجه به زاویه ابزار برش متغیر است. 


روش فرزکاری چندتایی


در این روش از فرزکاری می توان چند سطح را روی یک قطعه کار پردازش نمود. با این روش می توان در زمان صرفه جویی کرد. 


فرز کاری با روش شکل دهی


در صورتی که الگوها تخت و مشخص نباشند در واقع بابد گفت نامنظم باشند، این روش فرزکاری به کار گرفته می شود. 


روش فرزکاری پایانی


در انتهای برش و برای این که قطعه آماده سازی نهایی شود از روش پایانی استفاده می شود. این فرزکاری به صورت عمودی، افقی یا زاویه دار قابل اجرا می باشد. 


فرز کاری شکاف زنی


اگر روی سطوح کار به ایجاد شیار یا شکاف نیاز باشد، از این روش استفاده خواهد شد. در این روش می توان از ابزار برش ساده استفاده نمود. 


فرز کاری با روش دنده ای


برای فرزکاری دنده ای از ابزار استوانه ای شکل استفاده می شود. این ابزار قادر است روی قطعه الگوی دنده ای به وجود بیاورد. 


روش هلیکال


با این روش فرزکاری می توان روی سطوح صاف خطوط هماهنگ و متوازن به وجود آورد. با حرکت میز کار می توان به خطوط زاویه داد‌. 

 

 


سخن پایانی


فرزکاری ازجمله فرایندهایی است که با ابزارهای تولید شده در کارخانه پیشرو دریل قابل اجرا می باشد. شرکت دریل سازان پیشرو تولیدات خود را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. این مقاله از گروه پیشرو دریل می تواند شما را با فرایند فرز کاری بیشتر آشنا سازد.