تفاوت دریل فرز با دریل ستونی

04 بهمن 1401


در این مقاله تفاوت دریل فرز با دریل ستونی را مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت پیشرو دریل در زمینه تولید دریل ستونی و انواع دیگر دریل فعالیت چندین ساله دارد. در مورد محصولات ما می توانید اطلاعات لازم را از کارشناسان مجرب سایت بپرسید و در اسرع وقت پاسخ را دریافت کنید. 


درباره تفاوت دریل فرز با دریل ستونی بیشتر بدانیم.


برای این که بتوانید تفاوت دریل فرز با دریل ستونی را بیشتر درک نمایید، بهتر است در ابتدا هر کدام از این ابزارها را به خوبی بشناسید. از ای رو در ادامه این دستگاه ها را به شما معرفی می کنیم. 


دریل ستونی چگونه ابزاری است؟


دریل ستونی از تولیدات شرکت پیشرو دریل می باشد و برای استفاده در صنعت آهنگری و کار با فلز گزینه بسیار مناسبی می باشد. البته در صنعت چوب نیز به میزان زیادی استفاده خواهد شد. برای ایجاد سوراخ های عمیق با دقت زیاد این دستگاه را می توان به کار برد و به راحتی استفاده نمود. همچنین برای سنباده زدن و فرز نیز از این ابزار استفاده خواهد شد. این دستگاه در کارگاه ها فضای زیادی را اشغال نمی کند و از نظر قیمت نیز مناسب تر از انواع دیگر هستند. برای نجاران این ابزار یک سرمایه بسیار مهم به حساب می آید.

با این دریل می توان سمباده کاری انجام داد و نکته مهم این است که می توان سرعت دستگاه را کنترل نمود. این دریل ها مدل ها و اندازه های متفاوتی دارند. قسمت بالای دستگاه که موتور در آن قرار دارد کله گی می باشد. اهرم های پیشروی در یک‌ طرف کله کی تعبیه شده است که فرایند سوراخ کاری را انجام می دهند. سه نظام به محور وصل شده و از طریق اهرم ها بالا و پایین می رود. این دستگاه روی یک پایه چدنی واقع شده است و همین دلیل باعث استحکام این دستگاه می شود. این استحکام در زمان سوراخ کاری کمک زیادی به کاربران می کند. البته وزن این دستگاه نیز استحکام آن‌ را افزایش داده و از لرزش یا لغزش جلوگیری می کند. 

 

 


طرز کار دریل ستونی


در ادامه برای تشخیص بیشتر تفاوت دریل فرز با دریل ستونی، درباره عملکرد دریل ستونی بیشتر صحبت می کنیم. این دریل به صورت رومیزی و ایستاده زمینی تولید می شود. با این دستگاه می توان روی سطوحی مثل فلز، چوب و پلاستیک سوراخ های زیادی ایجاد نمود. سوراخ های ایجاد شده در قطرهای مختلف انجام می شوند و این نقطه قوت این ابزار می باشد.

می توان گفت که این دریل در طراحی های بزرگ ساخته می شود. میز کار به گونه ای است که وزن این دریل را به خوبی تحمل می کند. سوراخ کاری با این ابزار  با دقت بسیار زیادی صورت می گیرد و می تواند متریال های قطورتر را سوراخ نماید. سیستم این دریل به صورت چرخشی و بر اساس اسپیندل می باشد. مته حرکت عمودی دارد و این حرکت توسط یک دسته تنظیم خواهد شد. 

 


دریل فرز را بیشتر بشناسیم


در قسمت قبل درباره دریل ستونی اطلاعات مهمی را به نگارش در آوردیم. در این بخش از مقاله دریل فرز را نیز معرفی خواهیم کرد. با مطالعه این مطالب می توانید به تفاوت دریل فرز با دریل ستونی پی ببرید. دریل فرز از ابزار صنعتی مورد استفاده در کارگاه های تولیدی و صنعتی می باشد. با این ابزار می توان کارهایی مثل دریل کاری، قلاویز زنی و ماشین کاری را انجام داد.

این دستگاه توان بسیار بالایی دارد و در قالب سازی و صنعت ماشین سازی استفاده زیادی دارد. نکته مهم این است که این ابزار را به عنوان کمکی در کنار تجهیزات سنگین صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می دهند. اما این نکته را نیز باید بدانید که این دریل وزن بسیار زیادی دارد و به همین دلیل در کارگاه ها به صورت ثابت قرار می گیرد. به همین دلیل می توان اذعان داشت که این دستگاه قدرت بسیار زیادی دارد. 

 


تنظیمات دریل فرز


از ویژگی های دریل فرز این است که می توان ارتفاع و طول و عرض آن را بر حسب میز صلیبی مورد استفاده و ارتفاع مورد نیاز تنظیم نمود. همچنین می توان دور دستگاه را تنظیم نمود و با این کار دقت انجام فعالیت ها بسیار افزایش می یابد. هنگام قلاویز کاری نیز می توان کنترل دقیق روی دستگاه داشت و با دقت زیاد انواع فلزات را مورد استفاده قرار داد. این دریل و همچنین دریل ستونی عمر بسیار زیادی دارند. از دریل فرز می توان برای سوراخ کاری، حدیده زنی و قلاویز زنی استفاده نمود. 


بررسی تفاوت دریل فرز با دریل ستونی


در این مقاله سعی کردیم تفاوت دریل فرز با دریل ستونی را مورد بررسی قرار دهیم. هر دو عمر بسیار زیادی دارند و از جنس های مقاوم ساخته می شوند. استحکام آن ها بسیار زیاد است. اما در اندازه و شکل تفاوت های زیادی دارند. دریل فرز بسیار سنگین است و امکان جا به جایی ندارد. از این رو در کارگاه های صنعتی در کنار دستگاه های بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.  اما دریل ستونی می تواند ابزار بسیار مهم و کاربردی برای کارگاه های نجاری باشد‌. این دستگاه را می توان به صورت رومیزی و ایستاده روی زمین خریداری نمود. 


سخن پایانی


گروه پیشرو دریل با تولید دریل فرز، دریل ستونی و سایر محصولات، بهترین کیفیت را به شما ارائه می دهد. در این مقاله تفاوت دریل فرز با دریل ستونی را مورد بررسی قرار داده ایم. در مورد شرکت پیشرو دریل، فعالیت ها و تولیدات آن می توانید سوالات خود را مطرح نمایید. کارشناسان ما همیشه پاسخگوی سوالات شما هستند.