انواع دستگاه پرس

10 دی 1401

دستگاه پرس از ابزارهای مهم در تولید قطعات می باشد، هرچند که دستگاه ها و ماشین های متعددی در این زمینه کاربرد دارند. در کارخانه پیشرو دریل می توانید انواع ابزارهای خاص برای تولید قطعات را ملاحظه بفرمایید. این مقاله از سایت و شرکت پیشرو دریل می تواند آگاهی شما را بیشتر سازد و خرید معقولی داشته باشید.

دستگاه پرس چیست؟

در تولید قطعات مختلف و برای متراکم کردن مواد مختلف و شکل دهی به آن ها، دستگاه پرس جایگاه ویژه ای دارد. نمی توان گفت که دستگاه های پیشرفته ای هستند. به عنوان مثال از این نظر اصلا به پای دستگاه فرز سی ان سی یا دستگاه تراش سی ان سی نمی رسند. اما برخی موارد کارکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهند. باید گفت که این دستگاه ساده تر بوده و در تمام حوزه های صنعتی و تولیدی قابل استفاده هستند. از نام این دستگاه مشخص است که با فشار و متراکم کردن فعالیت می کند. از این دستگاه برای فشار آوردن به جسم خاص مورد استفاده قرار می گیرد و به این طریق می توان آن را متراکم کرد و شکل داد. منشا فشار وارد شده بر اجسام در این دستگاه متفاوت است. در نمونه های قدیمی این کار با استفاده از نیروی مکانیکی و با دست صورت می گرفته است.

نحوه عملکرد دستگاه پرس

در این دستگاه ها یک میز نگهدارنده قطعه کارمانند میز صلیبی وجود دارد و اهرم نیز برای وارد نمودن فشار به قطعه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه دستگاه پرس هیدرولیک شده و به این وسیله کار می کند. نکته مهم این است که می توان میزان فشار را اندازه گیری و کنترل نمود.

 

نحوه عملکرد دستگاه پرس

 

انواع دستگاه پرس موجود در بازار را بشناسیم

مهم ترین ویژگی برای دسته بندی دستگاه پرس، منشا فشار وارده می باشد. پمپ های هیدرولیکی یا پمپ های پنوماتیکی می توانند این فشار را به وجود بیاورند. از این رو بر همین اصل می توان آن ها را طبقه بندی نمود.

دستگاه پرس هیدرولیک چگونه ابزاری است

این ابزار دستگاهی برقی می باشد که فشار آن‌ از طریق فشار هیدرولیک به وجود می آید. این فشار موجود در محفظه را می توان با به کار گیری پمپ ها و شیر آلات مختلف موجود در دستگاه پرس افزایش یا کاهش داد. گفتنی است که عملکرد این دستگاه ها تقریبا مثل ترمز و فرمان هیدرولیک است. می توان گفت که سرعت کمتری دارند و باید حتما مسئله گرم شدن قسمت مرتبط با نیروی هیدرولیک را در نظر گرفت. در مورد این دستگاه باید گفت که قدرتمند ترین دستگاه پرس به حساب می آید. کارکرد این دستگاه بسیار ساده می باشد.

اطلاعات درباره دستگاه پرس مکانیکی

در این دستگاه پرس نیروی فشار آورنده با استفاده از نیروی چرخشی یک موتور یا با شیوه های دیگر تامین خواهد شد. در گام اول نیروی چرخشی یک موتور از طریق مبدل به نحور منتقل شده و عمل فشار صورت می گیرد. پس می توان گفت که در پرس مکانیکی انرژی از طریق موتور به وجود می آید. کارکرد این دستگاه ها در مقایسه با نمونه های هیدرولیکی بسیار سریع تر انجام می گیرد. کاربرد دستگاه پرس مکانیکی برای ساخت قطعات فلزی و کار با ورقه ها می باشد.

دستگاه پرس کرانک یا میل لنگی

در این دستگاه پرس، میل لنگ به شفت کنترل متصل می شود و همین اتصال حرکت عمودی دستگاه را ایجاد می کند. در واقع نیروی چرخشی الکتروموتور به وسیله میله اتصالی و میل لنگ به نیروی فشار تبدیل خواهد شد.

دستگاه پرس گریز از مرکز

عملکرد دستگاه پرس گریز از مرکز به این گونه است که از یک الکتروموتور برای کنترل استفاده می شود. همچنین یک میله اتصالی در پاخل یک نفصل کشویی قرار دارد و حرکت آن باعث بالا و پایین رفتن پیستون دستگاه خواهد شد. این حرکت فشار را بر قطعه مورد نظر وارد می سازد.

دستگاه پرس دنده ای

در این دستگاه انرژی مورد نیاز برای فشار از طریق یک چرخ دنده اعمال می شود‌. در واقع باید گفت که نیروی الکتروموتور چرخ دنده را به حرکت در می آورد و همین چرخ دنده ها روی یک محور حرکت خواهد کرد. حرکت در این دستگاه پرس یک بعدی بوده و می توان سرعت و مقدار فشار را تنظیم نمود.

دستگاه پرس پیچ دار چگونه کار می کند؟

در این دستگاه چرخش موتور می تواند یک پیچ بزرگ را بچرخاند. در واقع با چرخاندن دستخ، فشار را بر قطعه وارد می سازند. این عملکرد در مورد دستگاه های قدیمی بوده اما در نمونه های جدید، از الکتروموتور برای این کار استفاده می شود. این دستگاه ها از نظر سرعت همانند دستگاه های هیدرولیکی هستند و زمان بیشتری برای کار مورد نیاز است.

سخن پایانی

در این مقاله پر بار انواع دستگاه پرس را شناختیم. این نمونه ها را می توانید در شرکت پیشرو دریل مشاهده بفرمایید. کارخانه پیشرو دریل با سال ها تجربه و داشتن کادر متخصص در زمینه تولید و عرضه انواع ابزار، دستگاه ها و دریل ها کیفیت را به شما هدیه می دهد.