محور سی ان سی چیست؟

04 دی 1401

محور سی ان سی در دستگاه های آن در تعداد های یک، دو یا سه بعدی حرکت می کند. در این مقاله از گروه پیشرو دریل قصد داریم در این مورد اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این نکته را هیچ موقع فراموش نکنید که پشتیبانی دریل پیشرو همیشه برای مشتریان عزیز پا بر جا می ماند و گروه ما در هیچ زمانی شما را تنها نمی گذارد. برای اطلاع از قیمت دریل پیشرو و سایر محصولات و ابزار آلات تولیدی این گروه تخصصی می توانید با واحد فروش و کارشناسان ما تماس داشته باشید. 


درباره  دستگاه سی ان سی چه اطلاعاتی دارید؟


درباره دستگاه سی ان سی باید گفت که با توجه به این که چه تعداد محور داشته باشد در بعد های مختلف حرکت می کند. به عنوان مثال قادر است در یک بعد، دو یا سه بعد حرکت خود را انجام دهد‌. این نکته را بگوییم که دستگاه فرز سی ان سی سه محور دارد و دستگاه تراش سی ان سی دارای دو محور می باشد. این دستگاه های سی ان سی قادر هستند یک ماشین را به واسطه اعداد با اعمال پردازش کامپیوتری کنترل نمایند‌. با محور سی ان سی می توان در فضاهای دو‌ بعدی و سه بعدی هر نوع منحنی را ترسیم نمود. محور ها از نظر شیوه حرکتی دو نوع دارند‌. محور خطی و محور دورانی را در ادامه توضیح خواهیم داد. 


محور سی ان سی خطی


محور سی ان سی قطب مکانیزم حرکتی خاصی دارد. در واقع باید گفت که این محور در راستای یک محور از محورهای سه گانه حرکت می کند. 


محور دورانی 


این محور سی ان سی حرکتی دایره ای دارد. به عنوان مثال برای این نوع محور می توان یک دریل را نام برد. در واقع دریل ساده ترین نمونه از محورهای دورانی به شمار می روند‌. نکته ای که باید عنوان کنیم و مورد توجه قرار دهید این است که در دستگاه های سی ان سی، محورهای خطی را با حروف X Y Z نشان می دهند. اما محورهای دورانی با حروف A B C نشان داده می شوند. 


توضیحات بیشتر درباره دستگاه ها و محور سی ان سی


همان گونه که گفته شد، دستگاه سی ان سی قادر است با اعداد و توسط کامپیوتر سیستم کنترل هایی  را انجام دهد. این کنترل های سی ان‌ سی  به عنوان سیستم های نرم‌ افزاری ان سی هم شناخته شده اند. دلیل این نام گذاری این است که توابع کنترل توسط برنامه های نرم افزاری کنترل اجرا می شوند. در سیستم محور سی ان سی و با کنترل آن می توان به کمک کامپیوتر، ماشین آلات عمومی را کنترل نمود. همچنین می توان در سیستم حافظه دستورالعمل های تولید شده و ذخیره شده را توسط یک پردازنده ارسال نمود.

 

توضیحات بیشتر درباره دستگاه ها و محور سی ان سی


مزایای دستگاه با محور سی ان سی


ماشین های سی ان سی مزایایی دارند که کاربران باید از آن ها اطلاع کامل داشته باشند. در مورد این دستگاه ها که حاوی محور سی ان سی هستند باید گفت که قادر هستند به صورت مداوم کار کنند و می توان گاه به گاه آن را خاموش نمود و به دستگاه قدری استراحت داد.


کار با مهارت کم


 نکته مهم دیگر این است که این دستگاه ها اصلا نیاز به افراد و کاربران مجرب و ماهر ندارند. افرادی با مهارت کم نیز می توانند با این دستگاه ها کار کنند. بر خلاف ماشین های تیغه و فرز که حتما باید با مهارت با آن ها کار شود. قابل ذکر است که این دستگاه های حاوی محور سی ان سی را می توان به روز کرد. برای این کار نرم افزار و سخت افزار ماشین ها را بهبود می بخشند و می توان آن را بسیار به روز ساخت‌. برای این که کاربران بتوانند استفاده بهینه تری از این ماشین ها داشته باشند می توان از طریق نرم افزارهای خاص آموزش داد.


قدرت و دقت بالا


 این ماشین ها نسبت به دستگاه های سنتی بسیار سرعت عمل بالایی دارند و دقت بسیار بالا نیز از مزایای این دستگاه ها می باشد. گفتنی است که در این ماشین های حاوی محور سی ان سی قدرت و براده برداری به صورت کاملا یکنواخت انجام می پذیرد. همچنین در مزایای این دستگاه باید گفت که برای اپراتورها خطری ندارد و در چاقع ضریب خطر بسیار پایین است. از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر هستند. 


عیب یابی خطاها


یکی از موارد مهم دیگر این است که می توان با خطاهای نرم افزاری ماشین ها را عیب یابی نمود. قبل از این که برنامه کاری دستگاه آغاز شود، می توان با به کار گیری نرم افزار های خاص آن‌ را تست نمود. نکته مهم دیگر که در زمان و هزینه بسیار صرفه جویی می کند این است که اصلا نیاز به تولید نمونه اولیه وجود ندارد. پس از این که برنامه ریزی های دقیق انجام شد و دستگاه کار خود را آغاز نمود اصلا به دخالت انسانی نیازی نمی باشد و می توان آن را ترک کرد. از این رو امروزه در اکثر صنایع از این ماشین ها استفاده می شود. 


سخن پایانی


در گروه پیشرو دریل می توانید تولید انواع ابزار آلات  اعم از دریل فرز،  دریل ستونی  و غیره  را با کیفیت بسیار بالا مشاهده نمایید. همچنین در قالب مقاله های مختلف در مورد این ابزار آلات صحبت خواهد شد. این مقاله درباره محور سی ان سی می باشد. از نقاط قوت گروه تخصصی ما، پشتیبانی دریل پیشرو می باشد. در اصل کارشناسان ما اصلا شما را رها نخواهند کرد. اگر در مورد قیمت دریل پیشرو سوالی داشتید می توانید با گروه فروش ارتباط داشته باشید.