جک بادی چیست؟

31 فروردین 1400

جک بادی ابزاری است که با نیروی باد فعالیت کرده و حرکتی طولی دارد. در واقع هوا به وسیله کمپرسور فشرده می‌ شود و در سیستم این جک مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت دریل سازان پیشرو با کادر مجرب با افتخار در ارائه این ابزار فعالیت دارد. کارخانه پیشرو دریل با سال ها تجربه، کیفیت را در اختیار شما قرار خواهد داد. این مقاله از سایت پیشرو دریل می تواند بسیاری از سوالات ذهنی شما را پاسخگو‌ باشد.

 

عملکرد جک بادی چگونه است؟

در قسمت قبل عنوان شد که عملکرد جک بادی به وسیله نیروی باد صورت می گیرد. این دستگاه به صورت طولی حرکت کرده و فشار و قطرهای مختلفی را در بر می گیرد. این دستگاه دارای بدنه یا پوسته، پیستون، پکینگ و اتصالات مربوطه می باشد. این اتصالات با توجه به نوع فعالیت و کاربری استفاده خواهد شد. جک بادی را می توان به دو صورت مگنت دار و بدون مگنت مشاهده نمود.

 

عملکرد جک بادی چگونه است؟

 

جک بادی چه کاربردهایی دارد؟

به جرات می توان گفت که جک بادی از ابزارهای بسیار کاربردی به حساب می آید. این ابزار را می توان در صنایعی مثل چوب، پرس، ماشین سازی، صنایع خودرو سازی، کاشی و سرامیک و همچنین خطوط تولید مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

مدل های مختلف جک های بادی را بشناسیم‌

انواع جک بادی را می توان در بازار مشاهده نمود. از این جمله می توان جک بادی قلمی، پرس، تلسکوپی، دو‌ طرفه، کامپکت، روتاری و پنوماتیک را نام برد.

 

نحوه فعالیت جک بادی هیدروپنوماتیک

جک بادی از نوع هیدروپنوماتیک از هوای فشرده استفاده می کند و به حداکثر نیرو می رسد. با این جک ها می توان در انرژی، زمانa فضا و هزینه صرفه جویی نمود. در واقع باید گفت که این جک ها برای بسیاری از صنایع به صورت بسیار ایده آل عمل می کند. به عنوان مثال در فرایندهایی مثل علامت زنی، فرمینگ، کشش و پرچ کاری و سایر فعالیت ها می توان از این ابزار استفاده نمود.

در ابتدا هوا از پورت p1 تغذیه شده و روغن موجود در مخزن جک را به حرکت در می آورد. فشار وارده دقیقا اندازه فشار هوا می باشد. اگر هوا از طریق پورت P2 تغذیه شود، شفت تقویت کننده پیشروی کرده و در این زمان سیال با فشار بالا به سمت جک‌ حرکت کرده و نیروی زیادی به وجود می آید. در پورت P3 و P4، جک هیدرولیک سریعا برگشته و همچنین همزمان شفت تقویت کننده نیز به عقب بر می گردد.

 

نکات مهم در مورد نگهداری از جک بادی

برای جلوگیری از استهلاک جک بادی، باید نکات بسیار ساده ای را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال هرگز نباید بیشتر از توان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد. نکته مهم دیگر این است که قطر جک و سیستم باید با هم همخوانی داشته باشند. از آن جایی که جک های بادی با فشار هوا کار می کنند پس باید هوای مورد استفاده کاملا تمیز و بدون گرد و غبار باشد. گرد و غبار به دستگاه آسیب جدی وارد می سازد. همچنین توصیه ما این است که پس از استفاده و اتمام کار حتما با استفاده از پارچه تمیز ابزار را تمیز کنید.

 

نکات مهم در مورد نگهداری از جک بادی

 

تنظیم سرعت پیستون در جک بادی

جک بادی برای اعمال نیرو در صنایع مختلف کاربرد دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک پیستون خاص این کار را انجام می دهد. سرعت فشار و حرکت پیستون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صنایع مختلف از سرعت های متفاوت پیستون استفاده خواهد شد. در برخی از صنایع، سرعت بالای پیستون مورد نیاز است اما در برخی دیگر پیستون باید با حرکت آرام مورد استفاده قرار بگیرد. اکثر مدل های جک بادی قابلیت تنظیم دارند و می توان سرعت را کنترل نمود.

 

سخن پایانی

کارخانه پیشرو‌ دریل با سابقه طولانی در امر تولید و عرضه انواع دریل و سایر ابزار، قادر است بهترین انواع جک بادی را در اختیار شما قرار دهد. همه صنایع می توانند برای داشتن ابزار خاص و با کیفیت با گروه ما همکاری نموده و با بهترین کیفیت آشنا شوند. اگر سوالی در ذهن شما بود، می توانید با کارشناسان شرکت دریل سازان پیشرو در تماس باشید. در سایت پیشرو دریل می توانید مطالب مفیدی را مطالعه کنید. آشنایی با انواع دریل  ایستاده و قلاویززن پیشرو و ابزار تولیدی با سایت ما بسیار راحت و بدون دردسر می باشد.