انواع پرس ضربه ای و کاربرد آن

31 فروردین 1400

انواع پرس ضربه ای را در این مقاله معرفی خواهیم کرد. در مقاله ای دیگر از سایت پیشرو دریل این دستگاه را به طور کامل معرفی کرده ایم. شرکت دریل سازان پیشرو در زمینه تولید و عرضه این دریل های ستونی و ضربه ای و اسپیندل  با کادری مجرب در خدمت شما می باشد.

 درباره دستگاه پرس ضربه ای

گفته شد پرس ضربه ای ابزاری برای شکل دادن‌ به ورقه های فلزی است و روز به روز در حال پیشرفت می باشد. در بسیاری از صنایع تولیدی از این تجهیزات استفاده می کنند چرا که ورقه های فلزی را نمی توان به صورت اولیه خود به کار برد. فرم دهی بر اساس نوع استفاده بر عهده این دستگاه می باشد. در ادامه انواع پرس ضربه ای را به شما معرفی کرده و کاربرد آن ها را توضیح خواهیم داد.

 

آشنایی با انواع پرس ضربه ای

مبنای دسته بندی این ابزار بر اساس منبع انرژی مورد استفاده آن ها می باشد. انواع پرس ضربه ای شامل مدل دستی، مکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی هستند‌. تفاوت در منابع انرژی این دستگاه ها، باعث شده که کارایی و عملکرد متفاوتی از خود نشان دهند. پس در زمان خرید دستگاه به نوع منبع آن دقت کرده و هماهنگ با نوع تولید خود انتخاب نمایید. در ادامه تمام مدل ها را توضیح خواهیم داد‌.

 

آشنایی با انواع پرس ضربه ای

 

پرس ضربه ای دستی

احتمالا همگی متوجه شده اید که منبع انرژی این دستگاه از کجا تامین می شود. در این تجهیزات دستی، نیرو از طریق دست یا پای اپراتور تامین شده و فعالیت آغاز می شود. در واقع با فشار وارد شده توسط نیروی انسانی دستگاه کار می کند.

 

دستگاه پرس ضربه ای مکانیکی

این مدل از انواع پرس ضربه ای در ساختار خود موتور الکتریکی، چرخ دنده و چرخ لنگر دارد و عملکرد دستگاه توسط این اجزا صورت می گیرد. نکته بعدی این است که میز آن را می توان تنظیم‌ نمود و در واقع روی ریل خود حرکت می کند. با این دستگاه می توان مدل های متنوعی از پرس را انجام داد.

 

دستگاه پرس هیدرولیکی

از انواع پرس ضربه ای می توان مدل هیدرولیکی را نام برد. ساختار این دستگاه کمی متفاوت است و با فشار آب یا روغن فعالیت می کند. عملکرد آن‌ به این صورت است که پس از متراکم شدن آب یا روغن در این دستگاه، بازو شروع به فعالیت می کند.

 

دستگاه پرس ضربه ای مدل پنوماتیکی

عملکرد این دستگاه به وسیله هوای فشرده و متراکم شده انجام می شود. پس از تامین این نیرو، دستگاه شروع به کار می کند.

 

کاربرد انواع پرس ضربه ای را بدانیم.

صنایع مختلف و کارخانه های تولیدی همگی از انواع پرس ضربه ای استفاده می کنند. کارخانه پیشرو دریل نیز از این ابزار و تجهیزات در تولیدات خود بهره می برد. در کارخانه های صنعتی تولید قطعات فلزی این دستگاه ها کاربرد بسیار زیادی دارند. در این صنایع دستگاه ها باید پیشرفته تر و دارای مشخصات فنی بالاتری باشند‌. در واقع باید گفت که دستگاه های پرس پیشرفته تر، راندمان کار تولید را افزایش خواهند داد. در زمینه تراشکاری نیز از این تجهیزات استفاده می نمایند‌. فرم دادن قطعات فلزی به وسیله این ابزار انجام خواهد شد. در کارخانه های تولید خودرو پرس ضربه ای کاربرد زیادی دارد. برای سوراخ کردن و برش قطعات و ورقه های فلزی از این تجهیزات بهره می برند. در تولید خودروها، آلیاژ ها و کلیه قطعات فلزی و تجهیزات صنعتی فعالیت این ابزار را می توان مشاهده نمود.

 

کاربرد انواع پرس ضربه ای را بدانیم.

 

 

نکات مهم در مورد انواع پرس ضربه ای

نگهداری از انواع پرس ضربه ای نکته ای بسیار مهم و اساسی می باشد. قبل از شروع کار با دستگاه حتما باید آن را روغن و گریس کاری کنید. همیشه دقت کنید که زیاد به دستگاه فشار نیاورید چون باعث خرابی قطعات آن شده و کارایی خود را از دست می دهد. با توجه به قدرت دستگاه با آن کار کنید و توقع بیش از حد از آن نداشته باشید. زمانی که کار با یک قطعه تمام شد آن را خارج نموده و پس از آن قطعه بعدی را در قالب بگذارید. این نکته مهم را حتما در نظر داشته باشید که اکر در طول روز زیاد با دستگاه کار کرده اید مجددا آن را روغن کاری نمایید‌. اگر یدای نا متعارفی از دستگاه شنیدید آن را خاموش کرده و به دنبال دلیل بگردید. اما ترجیحا با مسئول تعمیر تماس بگیرید. تمیز کردن دستگاه را فراموش نکنید.

سخن پایانی

یکی از افتخارات کارخانه پیشرو دریل استفاده از تجهیزات مدرن می‌باشد. استفاده از انواع پرس ضربه ای در این گروه فرایند کار تولید را سرعت می بخشد و دقت در کار افزایش می یابد. کادر شرکت دریل سازان پیشرو انواع میز صلیبی و دریل ایستاده را  میکند برای پاسخگویی به سوالات شما و خدمات رسانی و پشتیبانی همیشه آمادگی دارند.