قلاویززنی چیست؟

31 اسفند 1400

قلاویززنی فرایندی است که طی آن داخل استوانه یا مهره ها را دنده می زنند. در واقع باید گفت تراش کاری دنده های پبچ روی سطوحی مثل چوب، پلاستیک یا فلز قلاویز کاری می باشد. در سایت پیشرو دریل شما می توانید انواع قلاویز زن پیشرو، دریل ستونی  و میز صلیبی را مشاهده و خریداری نمایید. همچنین دریل قلاویز زن پیشرو‌ نیز در این سایت موجود می باشد.

آشنایی با قلاویز

قبل از هر چیزی بهتر است با قلاویز آشنا شویم. قلاویزها اصولا ابزاری از جنس فولاد هستند که برای قلاویززنی استفاده می شود. در این فرایند براده برداری صورت می گیرد و این کار را چهار ردیف دندانه انجام می دهند. انتها این ابزار به صورت چهار پهلو می باشد که برای جا گرفتن در دسته می باشد. انواع متنوعی از این ابزار به صورت متریک، اینچی، راستگرد و چپگرد وجود دارند.اما به صورت کلی دو‌ نوع دستی و ماشینی تولید می شود.

قلاویز دستی چیست و روش قلاویززنی با آن چگونه است؟

این ابزار به صورت ست سه تایی عرضه می شود و قلاویز پیش رو، میان رو و پس رو را شامل می شود. برای استفاده از پیچ اول باید سطح را رزوه دار کرد و برای این کار ابتدا سوراخ اولیه را به وجود می آورند و برای عمل براده برداری می توان مخلوط آب و صابون را وارد نمود.

قلاویز ماشینی چیست؟

این وسیله به صورت دو‌تایی یا تکی در بازار وجود دارد. این قلاویز را به دریل متصل می کنند.

 

قلاویز ماشینی چیست؟

 

نکات اساسی در قلاویززنی دستی

اگر قصد دارید قلاویززنی دستی انجام دهید باید ترتیب استفاده از قلاویزها را بدانید و رعایت کنید. این امر بسیار مهم می باشد. در واقع ابتدا باید قلاویز زن پیشرو را به کار برد، پس از آن میان رو و در نهایت پس رو را مورد استفاده قرار داد. نکته اساسی در زمان استفاده از قلاویزها این است که به هیچ وجه نباید فشار زیاد به آن وارد کنید. فشار باعث می شود که قلاویز و قطعه ای که روی آن کار می کنید و همچنین دنده ها بشکنند. قابل ذکر است که حتما باید هنگام کار، قطعات فولادی را روغن کاری نمایید اما قطعه هایی که از جنس چدن و برنج هستند نیاز به روغن کاری ندارند.

 

چگونه قطر سوراخ  قلاویززنی را حساب کنیم.

قبل از هر کاری این نکته مهم را یادآوری کنیم که زاویه براده برای فلزات سخت و نرم یکسان نیستند. پس باید ابتدا مشخص کنید که برای هر فلز چه نوع قلاویز را مورد استفاده قرار دهید. البته روی تمام قلاویزها زاویه مناسب برای انواع فلزات نوشته شده است. اصولا به دلیل وجود شیارها، قلاویز نمی تواند براده برداری را در یک مرحله انجام دهد و در واقع نیرو را نمی تواند تحمل کند‌. از این رو در سه مرحله و با سه قلاویز که قبلا توضیح داده شد، فرایند قلاویززنی را انجام می دهند. در واقع ابتدا از قلاویز پیش رو، سپس میان رو و در مرحله نهایی از پس رو استفاده می نمایند. نکته مهم این است که زاویه شیب هم در این سه نوع قلاویز متفاوت است. در مورد ورقه‌ ها و قطعاتی که ضخامت کم دارند از قلاویزهای دیگر استفاده می نمایند. برخی قطعات جنس نرم دارند و به همین دلیل براده های طویل ایجاد می کنند. در این قطعات قطر سوراخ زیاد تر از سطوح سخت و شکننده در نظر گرفته خواهد شد.

چگونه قطر سوراخ قلاویز زنی را حساب کنیم؟

 

در صورت شکسته شدن قلاویز چه باید کرد؟

اگر ضمن قلاویززنی، ابزار شکسته شد، برای بیرون آوردن آن باید از ابزار مخصوص استفاده نمایید. کارکرد این ابزار به وسیله شاخک های تعبیه شده صورت می گیرد و این شاخک ها در شیارهای قلاویز گیر کرده و‌ آن را بیرون می آورد. البته برای این که کار راحت تر انجام گیرد از مایعی استفاده می شود. البته برای متریال های مختلف این مایع فرق دارد. به عنوان مثال برای قطعات آلومینیومی از الکل، در قطعات مسی و برنجی از جوهر نمک و برای قطعات فولادی از اسید سولفوریک استفاده خواهد شد. پس از این که قلاویز شکسته شده را از سوراخ بیرون آوردند، حتما باید سوراخ را با آب تمیز نمود.

 

سخن پایانی

دریل قلاویز زن پیشرو از ابزارهای مخصوص قلاویززنی می باشد که در گروه پیشرو دریل تولید و عرضه می شود. با قلاویز زن پیشرو می توانید با اطمینان کامل کارهای خود را انجام دهید. برای اطلاع از قیمت ها می توانید از واحد فروش سایت ما استعلام بگیرید.