پرس ضربه ای چیست؟

31 فروردین 1400

پرس ضربه ای از ابزاری است که در دنیای پیشرفته علم و تکنولوژی کاربردهای زیادی دارد. وظیفه این دستگاه حالت دادن به ورقه های فلزی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. در کارخانه پیشرو دریل از همین ابزارهای کاربردی مانند دریل ایستاده و قلاویز زن کلاچی  استفاده خواهیم کرد. در صورتی که سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده باشد می توانید با مشاوران شرکت پیشرو دریل تماس بگیرید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

آیا با کاربرد پرس ضربه ای آشنا هستید؟

بدون شک برای پیشرفت در زمینه تولیدات صنعتی باید از ماشین آلات و ابزار پیشرفته و مدرن استفاده شود‌. امروزه تمام کارخانه های مدرن ماشین آلات خود را به روز کرده اند و در نتیجه محصولاتی با کیفیت بالا را روانه بازار می کنند. همچنین دقت و سرعت در کار تولید نیز افزایش چشمگیر می یابد. دقیقا باید گفت که دستگاه های پیشرفته راندمان کار را بالاتر می برند و این را نمی توان کتمان کرد. یکی از این دستگاه ها پرس ضربه زن است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. از این دستگاه برای شکل دادن به ورقه های فلزی استفاده می شود. این تجهیزات مدرن را در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می دهند و دامنه کاربرد آن گسترش می یابد. در بازار نیز نمونه های مختلفی از این دستگاه موجود است.

پرس ضربه ای چگونه کار می کند؟

یادگیری نحوه عملکرد دستگاه پرس ضربه ای به افزایش راندمان کاری آن کمک خواهد کرد. در کل باید کار کردن با وسایل و تجهیزات صنعتی را یاد گرفت و به نحو احسنت از آن‌ ها استفاده نمود. در صورتی که بتوانید با دقت آن‌ ها را مورد استفاده قرار دهید می توانید انتظار خروجی خوبی از آن‌ ها داشته باشید. در این ابزار صنعتی اجزای مختلفی وجود دارد که هر کدام وظیفه مخصوص به خود را انجام خواهند داد. در این میان دو قسمت مهم به ورقه های فلزی فرم می دهند. چکش آهنی و حفره موجود در دستگاه پرس ضربه ای این وظیفه مهم را بر عهده دارند. در ادامه نحوه کار این دو بخش را توضیح خواهیم داد.

پرس ضربه ای چگونه کار می کند؟

 

نحوه کار چکش فلزی و حفره موجود در دستگاه پرس ضربه ای

ساختار این دستگاه به این شکل است که ورقه فلزی را بین حفره موجود در دستگاه پرس ضربه ای و چکش فلزی قرار می دهند‌. عملکرد چمش فلزی نیز به این گونه است که به صورت عمودی بر روی ورقه فلزی فشار وارد می کند. همین فشار می تواند نتیجه را به شما نشان دهد. شکل گیری و فرم دهی به آن ورقه فلزی و برش و سوراخ کردن آن از همین طریق صورت می گیرد. اما منبع این فشار از کجاست. این سوالی است که باید جواب آن را در دستگاه پیدا کرد. در واقع منبع این فشار در دستگاه پرس ضربه ای قرار دارد. در این جا باید یک‌ نکته مهم را یادآوری کنیم. فشار وارده به ورقه فلزی باید به میزانی باشد که به ورقه فلزی یا قطعه مورد استفاده آسیبی وارد نکند.

صنایعی که از پرس ضربه ای استفاده می نمایند؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم که چند مورد از صنایعی که از این تجهیزات استفاده می کنند را معرفی نماییم. به عنوان مثال برای تولید قطعات فلزی از این دستگاه بسیار استفاده می شود. برای این کار باید دستگاه های پیشرفته تری را به کار برد. در زمینه تراشکاری نیز این ابزار بسیار کاربرد دارد. با این وسیله می توان در صنعت تراشکاری فلز را حالت داد. یکی از صنایع مهم در زمینه استفاده از پرس ضربه ای کارخانه های تولید خودرو می باشند. برای این کارخانه ها وظیفه این ابزار نه تنها فرم دادن فلزات بلکه سوراخ کردن و برش نیز می باشد. به طور خلاصه باید گفت که در تولید خودروها، آلیاژها، قطعات فلزی، تجهیزات فلزی و سایر صنایع از این ابزار استفاده خواهد شد.

بیشتر از پرس ضربه ای بدانیم.

سهولت کارکرد، ایمنی، سازگاری و تطبیق پذیری پرس های ضربه ای از مزایای بسیار خوب این دستگاه ها می باشد. همین موضوعات باعث شده که این دستگاه برای بسیاری از صنایع تولیدی محبوبیت داشته باشد و مورد استفاده زیاد قرار بگیرد. کاربردهای مختلفی از این ابزار می توان انتظار داشت که با توجه به موقعیت کارخانه های تولیدی از آن ها استفاده خواهد شد. از مهر زنی و علامت گذاری تا پرس و شکل دهی به ورقه های فلزی را می توان از این تجهیزات کاربردی انتظار داشت. البته کاربردهای بسیار دیگری نیز از این دستگاه ها می توان مشاهده نمود.

 

بیشتر از پرس ضربه ای بدانیم.

سخن پایانی

کارخانه پیشرو دریل نیز همانند سایر صنایع تولیدی از پرس ضربه ای برای فعالیت های تولیدی خود استفاده خواهد کرد. شکل دادن به ورقه های فلزی در بیشتر صنایع کاربرد زیادی دارد. شرکت پیشرو دریل نیز با کادر مجرب خود همیشه در مسیر فعالیت های تولیدی از پیشرفته ترین ابزار آلات صنعتی استفاده خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر فقط کافی است سایت ما را دنبال کنید.