دریل ستونی از چه قطعاتی تشکیل می شود؟

31 فروردین 1400

دریل های ستونی یکی از ابزارهای مهم برای ایجاد سوراخ و حفره در سطح های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت پیشرو دریل با گروه مجرب خود در این مسیر قدم بر می دارد. شما با مراجعه به سایت قادر خواهید بود نمونه های مختلف از دریل ساخت پیشرو را مشاهده بنمایید.

 

آیا دریل های ستونی را می شناسید؟

این ابزار مهم در ابعادی بزرگ و برای کارهای مهم طراحی شده است. از نظر ظاهری دقیقا همانند اسمش، روی یک ستون قرار دارد و به صورت عمودی می باشد. از آن جایی که وزن زیادی دارد یک پایه سنگین این دریل را نگه می دارد و می توان آن را به عنوان میز کار به حساب آورد. دقت این ابزار بسیار بالا است ‌و می توانید برای ایجاد سوراخ در وسایلی مثل چوب، ام دی اف، نئوپان، فلز، پلاستیک و سایر جنس های سخت و محکم روی آن حساب کنید. نفس کار دریل ستونی همانند دیگر دریل ها می باشد اما فرق اساسی این ابزار به کارگیری برای وسایلی با قطر زیاد است. برای سوراخ کردن متریال هایی که خیلی قطور هستند می توان این ابزار را به کار برد و نکته جالب دیگر این است که می توان قطر و زاویه سوراخ را تنظیم کرد.

 

 

قطعات تشکیل دهنده دریل ستونی

قسمت های مختلفی در کنار هم ساختار این دریل را تشکیل می دهند‌. تمام این قطعات بسیار کاربردی و مهم هستند و در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد. محل قرار گرفتن تسمه بالای دریل است که به آن کله گی می گویند. به جهت کنترل عملکرد دو فلکه روی الکتروموتور و محور دریل تعبیه شده اند. برای استحکام دریل های ستونی از یک پایه ودنی محکم استفاده خواهد شد. بدنه آن هم از چدن ساخته می شود. میز کار بر روی ستون نصب شده و به دو صورت ثابت و چرخشی وجود دارند.

رفت و برگشت و حرکت مته به وسیله اهرم انجام می شود. با وجود این اهرم کاربر نیاز نیست که زیاد از نیروی دست خود استفاده نماید. بخش بعدی در دریل های سنتی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، عمق سنج می باشد. در برخی موارد نیاز است که سوراخ با عمق مشخص ایجاد شود، در این صورت عمق سنج کارایی زیادی دارد. برای این کار قبل از شروع فعالیت دریل، تنظیمات انجام شده و با کمک اهرم می تونم مته را به کار انداخت.

 

عملکرد دریل های ستونی به چه صورت است؟

با قطعات تشکیل دهنده دریل ستونی آشنا شدیم و اکنون وقت آن است که درباره عملکرد آن صحبت کنیم. عملکرد این دریل به صورت چرخشی است و در واقع به چرخش اسپیندل ارتباط دارد. در واقع سه نظام دستگاه بر روی آن نصب شده است و حرکت عمودی دارد. حرکت مته را می توان با دسته تنظیم‌ نمود. این سیستم دقت بسیار بالایی دارد و می توان عمق حفره مورد نظر، زمان توقف و تنظیم اندازه قطر آن را تنظیم نمود و کاری بسیار تمیز و دقیق در آورد. قابل ذکر است که تمام موارد این سیستم قابل تنظیم می‌باشند.

 

دریل ستونی چه مزایایی دارد؟

این نکته را بگوییم که افراد فنی کار با تمام ابزارهای کار می کنند و هر کدام از آن‌ ها مزیت های خاص خود را دارند‌. دریل ستونی نیز همانند سایر ابزار مزیت هایی دارد که آن را محبوب ساخته است. این ابزار به گونه ای طراحی شده است که با ابعاد بزرگی که دارد در یک‌ جا ثابت می ماند و اصلا نیاز به جا به جایی ندارد. به دلیل وزن بالا استحکام زیادی دارد و در ایجاد سوراخ دقت بسیار بالایی دارد. البته می توان این دریل را برای متریال های مختلف به کار برد. موتور بزرگی در آن تعبیه شده که باعث می شود قدرت زیادی داشته باشد و سوراخ کاری را با سرعت و قدرت و دقت زیاد انجام دهد. نکته مثبت دیگر این است که ارتفاع این دریل را می توان به راحتی تغییر داد و با توجه به شخص کاربر آن را تنظیم نمود‌. زمان کار با این دستگاه اصلا نیاز نیست که با دست فشاری وارد نمود و قدرت زیاد دستگاه خود قادر است که سوراخ کاری را انجام دهد. به دلیل ثبات دستگاه و قدرت بالای آن، لرزشی وجود ندارد و کار با دقت بسیار بالا انجام می شود. 

 

سخن پایانی

دریل ساخت پیشرو انواع مختلف دارد که همگی را می توانید در سایت پیشرو دریل مشاهده نمایید. دریل ستونی و دریل قلاویز زن کلاچی نیز از محصولات ما می باشند که با دقت بسیار بالا کار شما را راحت کرده. از این دریل می توانید برای انواع مواد استفاده نمایید.