تنظیم سرعت دریل ستونی

31 فروردین 1400

دریل ستونی دستگاهی است که برای سوراخ کردن چوب و فلز مورد استفاده قرار می گیرد. یک دستگاه سنگین رومیزی که باید با دقت و مهارت با آن کار نمود.‌ در سایت پیشرو دریل می توانید نمونه های مختلف را مشاهده نمایید. برای اطلاع از قیمت دریل پیشرو باید با واحد فروش تماس بگیرید.

درباره دریل ستونی

طراحی دریل ستونی به گونه ای است که آن را بر روی میز نگه می دارند. برای کار با این دریل می توان از مته های مختلف استفاده نمود. بنابراین می توان سوراخ هایی با قطرهای متفاوت بر اساس موقعیت به دست آورد. هنگام استفاده از دریل های معمولی قدرت دست کاربر باید زیاد باشد. دریل های ستونی برای مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که کار نیاز به دقت بالایی داشته باشد. ساختار این دریل ها به گونه ای است که بسیار بزرگ بوده و جای زیادی را از فضای کار اشغال می کنند. وزن آن ها نیز بالا است و در کل برای استفاده در منزل اصلا مناسب نمی باشند. این ابزار برای مصارف کارگاهی کاربرد دارد.

در چه مواردی می توان از دریل ستونی استفاده نمود؟

زمانی که نیاز است که سوراخ کاری با دقت بسیار بالا صورت بگیرد، این دریل می تواند بهترین گزینه باشد. همچنین برای قلاویز کردن و خزینه کاری می توان آن را مورد استفاده قرار داد. در کل در مواردی که کنترل و دقت در کار برای شما اهمیت دارد، از این دریل غافل نشوید.

 

در چه مواردی می توان از دریل ستونی استفاده نمود؟

 

تنظیم سرعت دریل ستونی چگونه انجام می شود؟

هنگام کار با دریل ستونی باید به اندازه سرعت دریل ستونی دقت نمایید. در واقع در شرایط متفاوت باید سرعت را طبق آن تغییر دارد و تنظیم نمود. این کار را می توان به دو شکل انجام داد. گفتنی است به شیوه گیربکسی و دستی می توان این کار را به انجام رساند. در روش گیربکسی از لیور دنده برای این منظور استفاده خواهد شد. اما در روش دستی باید تسمه‌ را در قرقره های بالای ابزار جابجا نمود و در واقع از این طریق سرعت تنظیم می شود.

دریل ستونی شامل که اجزایی می شود؟

اجزای زیادی در کنار هم دریل ستونی را تشکیل می دهند. این اجزا باید دقت بسیار بالایی داشته باشند و بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند. در واقع این اجزا هر کدام در دستگاه وظیفه ای را انجام می دهند. با اسپیدل می توان سرعت را تنظیم نمود.‌ عمق سنج قادر است تشخیص دهد که برای سوراخ کاری چه عمقی مورد نیاز است. بدنه این دستگاه از فلز چدن ساخته می شود و پایه را نیز می توان به راحتی محکم کرد. جایی که مته درون آن قرار می گیرد سه نظام است. برای افزایش قدرت دستگاه اهرم ها کمک زیادی خواهند کرد و همچنین این‌ توانایی را دارد که قطعه را روی میز کار بچرخاند. در بالای دستکاه کله گی وجود دارد که شامل دو فلکه و یک تسمه می باشد. از دو فلکه یکی به سمت محور دستگاه می رود و یک مورد دیگر به الکتروموتور متصل است. طراحی حرکت آن‌ به صورت اسپیندل است. در واقع سه نظام در انتهای اسپیندال قرار دارد که مته روی آن قرار گرفته است.

مزایا و معایب دریل ستونی

در این قسمت از مقاله تعدادی از مزایا و معایب این دریل را عنوان خواهیم نمود. این ابزار به دلیل داشتن موتور بزرگ قدرت زیادی دارد و در سوراخکاری می تواند با دقت بسیار بالایی وارد عمل شود. این ابزار یک صفحه محکم و ثابت دارد که همین امر باعث خواهد شد که دستگاه انحراف پیدا نکند. اما در کنار این مزیت ها تعدادی عیب را نیز در مورد این دریل بشماریم. از جمله معایب این دستگاه وزن بالای آن است. همچنین این ابزار باید ثابت بماند. از سوی دیگر ابعاد آن بسیار بزرگ‌ است و‌ نمی تواند در منزل آن‌را مورد استفاده قرار داد.

 

مزایا و معایب دریل ستونی

 

نکات ایمنی برای هنگام استفاده از دریل

مهم ترین نکته زمان استفاده از این گونه دستگاه ها، به کار بردن وسایل ایمنی می باشد. قطعه ای که روی آن کار می کنید را حتما با گیره بگیرید. سعی کنید در محیط کار خود از دستگاه تهویه استفاده نمایید و دستگاه را در مکان های مرطوب قرار ندهید. پس از اتمام کار حتما از خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید. این نکات را باید حتما جدی بگیرید. چرا که شما باید اول ایمنی و سپس کار را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

دریل ستونی در کارگاه های بزرگ و برای کارهای دقیق مورد استفاده قرار می گیرد پس باید سرعت دریل ستونی به دقت تنظیم شود. شما با مراجعه به سایت پیشرو دریل می توانید قیمت دریل پیشرو را مشاهده نمایید. مشاوران و کارشناسان ما نیز آماده پاسخگویی به سوالات شما خواهند بود. در مورد خدمات پس از فروش نیز می توانید با اطمینان کامل کالای مورد نظر را خریداری نمایید.