برق سه فاز و تک فاز چه نوع برقی است؟

31 اسفند 1400

 

برق سه فاز و تک فاز چه نوع برقی است؟ برق تک فاز جریانی است که در داخل شهر با ولتاژ 220 ولت بین کاربران و مشترکان واحد های مسکونی و اداری تقسیم می شود. برق سه فاز بیشتر در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی برای کار با تجهیزات صنعتی کاربرد دارد. همراه ما باشید هر دو نوع برق تک فاز و سه فاز را باهم مقایسه نماییم.

 

تفاوت اصلی سه فاز و تک فاز

برق تک فاز در واقع یک مدار قدرت جریان متناوب سینوسی بوده که از دو سیم فاز و نول برای انتقال جریان استفاده می شود. در نظر داشته باشید برق اصلی و جریان برق از طریق سیم فاز منتقل می شود اما برق سه فاز یک مدار قدرت جریان متناوب سینوسی بوده که از چهار سیم برای انتقال جریان استفاده می شود. در انتقال برق سه فاز از سه سیم فاز و یک سیم نول استفاده می شود که هر کدام دارای اختلاف فاز و آمپر هستند.

 

تفاوت اصلی سه فاز و تک فاز

 

کاربرد برق سه فاز

عمده مصرف برق سه فاز در مراکز تجاری صنعتی و آموزشگاه ‌ها بوده اما امروزه برای روشن کردن برق آسانسور و موتورخانه ها نیز از برق سه فاز استفاده می شود. اگر نگاهی به اشتراک کنتور خود داشته باشید، در نگاه اول می توانید متوجه برق سه فاز یا تک فاز باشید. در نظر داشته باشید برق سه فاز ولتاژ های بالاتر را بهتر انتقال می دهد. در مناطقی که دائماً نیاز به عبور جریان دارد، بهترین کارکرد را برای شما خواهد داشت.

 

مقایسه ولتاژ برق سه فاز و تک فاز

ولتاژ میانگین برق تکفاز ۲۲۰ ولت در نظر گرفته می ‌شود اما ولتاژ برق سه فاز حدود ۳۸۰ ولت است. بسیاری از تجهیزات صنعتی برقی امکان استفاده آن با برق تک فاز وجود ندارد که باید با توجه به نوع کارکرد خود اقدام به خرید یا درخواست برق سه فاز نمایید تا برق تک فاز شما تبدیل به سه فاز شود.

برای فعالیت با انواع تجهیزات صنعتی مانند دریل ۱۶ پیشرو، دریل ایستاده پیشرو، دریل ستونی، قلاویز زن پیشرو و سایر تجهیزات صنعتی بهتر است از برق سه فاز برای کاهش ولتاژ و مصرف برق و انرژی استفاده نمایید.

 

پیکربندی برق تک فاز و سه فاز

یکی از موارد مهم بررسی نوع پیکر بندی منابع سه فاز بوده که بیشتر از نوع مثلثی و ستاره ای برای پیکربندی برق استفاده می شود. اگر از نوع مثلثی استفاده می کنید از سه سیم فاز به همراه یک سیم نول استفاده می شود اما در نوع پیکربندی ستاره ای از سیم دیگری نیز در اتصال فاز ها استفاده می‌شود که به این سیم، سیم خنثی گفته می شود.

هر دو نوع پیکربندی کاربرد های مختلفی دارد که باید بر اساس نوع کارکرد و تجهیزات مورد استفاده شما پیکربندی شود. برای اطلاع از انواع تجهیزات پرکاربرد صنعتی سه فاز و تک فاز می توانید به کارخانجات پیشرو دریل مراجعه نمایید، امکان خرید تجهیزات صنعتی سه فاز از نمایندگی های مجموعه پیشرو دریل در سراسر کشور امکان پذیر است.

 

پیکر بندی سه فاز و تک فاز

 

مزیت های برق سه فاز

یکی از تفاوت های برق تک فاز و سه فاز، توان لحظه ای برق بوده که به صورت ثابت نبوده و وابسته به زمان و دوره خواهد بود. برق سه فاز کاملا توان لحظه ای ثابتی دارد. پس برق سه فاز از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

 

معایب برق سه فاز

برق سه فاز برای منازل استفاده نمی شود و کاربران این برق باید تمام احتیاط لازم را در زمان استفاده داشته باشند. برق سه فاز خطر برق گرفتگی بیشتری نسبت به برق تکفاز داشته و با توجه به ولتاژ بسیار بالای آن امکان مرگ و میر را افزایش می دهد تمامی اتصال های برق سه فاز باید توسط کارشناسان برق و تاسیسات انجام شود تا خطر برق گرفتگی به حداقل ممکن برسد. اگر تخصصی در سیم کشی و نقشه برق ندارید، از اتصالات آن خودداری نمایید و توسط افراد متخصص انجام دهید.

جمع بندی

اگر قصد خرید تجهیزات صنعتی و کارگاهی مانند قلاویززن کلاچی دریل ۱۶ پیشرو، دریل ایستاده، میز صلیبی و غیره را دارید، به نمایندگی های شرکت پیشرو دریل مراجعه کرده و با گارانتی چندین ساله و خدمات پس از فروش دائمی محصولات را خریداری نمایید. برای اطلاعات بیشتر در مورد برق سه فاز تک فاز با کارشناسان سایت پیشرو دریل در ارتباط باشید.