استاندارد کونیک چیست؟

31 اسفند 1400

یکی از مهم ترین کار ها در ساخت و طراحی انواع لوله ها و انواع مته ها، استاندارد کونیک است. در صورتی که تجهیزات ساخته شده دارای استاندارد کونیک باشد، از ساختار و دوام بهتری با توجه به کاربرد آن برخوردار خواهد داشت.

اصطلاح کونیک سازی مراحلی بوده که در تولید انواع لوله ها و مته های فلزی و فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های فلزی در مرحله اول تبدیل به شمش های فلزی شده و طی فرایند قالب سازی به لوله تبدیل می شوند. یکی از فرآیند های مهم در استاندارد کونیک، تولید لوله های مانیسمان بوده که با کشش شمش های فولاد تبدیل به لوله های فولادی می شود.

کاربرد استاندارد کونیک سازی

استاندارد کونیک بر روی محصولات صنعتی مانند انواع ورق های فلزی، فولادی، مسی، آلومینیومی و غیره به منظور تولید مته و سایر تجهیزات صنعتی انجام می شود. برای انجام مراحل ساخت لوله باید درخواست مشتری را در نظر گرفت و پس از طراحی نقشه کامل ساخت با توجه به کارشناسان مربوطه لوله مورد نظر ساخته می شود. در نظر داشته باشید کونیک سازی یا کونیک کاری ورق ها، نوعی برش بوده که بر روی انواع ورق استفاده می شود و باعث شده که گوشه های تیز و زاویه های لوله از بین رفته و گوشه های صاف و منحنی به وجود آید.

در نظر داشته باشید فرایند استاندارد کونیک سازی انواع فلزات و لوله ها، پروسه زمان بری است. می توان در کمتر از دو روز کاری محصول مورد نظر را از مجموعه سازنده لوله تحویل بگیرید.

 

 

 

مراحل انجام استاندارد کونیک

فرایند کونیک کاری لوله های فلزی و فولادی مراحل تخصصی بوده که باید زیر نظر کارشناسان مربوطه انجام شود. در نتیجه بتوان لوله های استاندارد طبق سفارش مشتری را تولید کرد. با توجه به فرمولاسیون ارائه شده برای تبدیل لوله های فولادی به استاندارد کونیک، باید مراحلی مانند برشکاری، گرمادهی، سرخ شدن و غیر انجام شود. در ادامه به شکل مفصل در مورد مراحل انجام استاندارد کونیک صحبت می کنیم.

مجموعه پیشرو دریل یکی از تولید کنندگان تجهیزات صنعتی در ایران بوده که محصولات خود را زیر نظر استاندارد های جهانی تولید می کند. اگر قصد خرید دریل ایستاده پیشرو، میز صلیبی، دریل گیربکسی پیشرو، دریل ۱۶ پیشرو و سایر محصولات صنعتی را دارید، در اولین فرصت با مجموعه پیشرو دریل در ارتباط باشید.

 

  • مرحله برش کاری و گرمادهی

یکی از مراحل ابتدایی در در تولید لوله های استاندارد، برشکاری منظم بوده که طی آن شمش های فولادی با توجه به نیاز کاربران در ابعاد مختلفی برش داده و قطعه قطعه می شوند. در ادامه شمش های بریده شده را به نوبت گرمادهی کرده تا شکل و فرم دلخواه را داشته باشد. فرایند گرما دهی شمش های فولادی و فلزی مزایای دیگری نیز دارد که در طول طی فرایند ساخت لوله و استاندارد کونیک باید انجام شود.

  • مرحله فرم دهی و تاب گیری لوله

در مرحله بعدی شمش های فولادی با توجه به اندازه دقیق گرد شده و به شکل توپی ساخته می شود. در ادامه برای سوراخ سازی لوله ها از لخ پرس و شلیک سنبه استفاده می شود. در این حالت جسمی به طول ۱۲ متر با سرعت بسیار زیاد از داخل لوله عبور می کند. در نظر داشته باشید یکی از مهم ترین مسائل در تولید انواع ورق های فلزی و لوله ها تابگیری بوده که باعث صاف شدن لوله، مته و تنظیم نافرمی آن می شود.

 

مراحل انجام استاندارد کونیک­­

 

  • فرایند استاندارد کونیک و آزمایش لوله

پس از مراحل خنک سازی و اندازه دقیق لوله تولید شده، نوبت آزمایش و تست لوله زیر فشار و دستگاه های مربوطه بوده که استحکام و قدرت و استاندارد ساخته شده را بررسی نمایند. در ادامه بعد از این مراحل نوبت کونیک کردن لوله بوده که دو سر ابتدایی و انتهایی لوله توسط دستگاهی به همین نام صاف و یکدست می شود. اگر لوله این فرایند را بگذراند لوله کونیک شده می گویند.

در نظر داشته باشید با توجه به سفارش و نیاز مشتری می تواند لوله ها را پولیش کاری کرده و برای بسته بندی و انبار به تکنسین مربوطه ارسال کرد.

 

جمع بندی

برای بررسی مسائل بیشتر در مورد فرایند استاندارد کونیک در صنایع تولیدات تجهیزات فلزی با کارشناسان مجموعه پیشرو دریل در ارتباط باشید. اگر قصد استعلام قیمت انواع دریل ایستاده، دریل ۱۶ پیشرو، دریل گیربکسی پیشرو و قیمت دریل پیشرو را دارید، می توانید با کارشناسان مجموعه پیشرو دریل در ارتباط باشید. اگر نقطه نظری در مورد مسائل ارائه شده دارید در بخش نظرات ما را یاری نمایید.

­­­­­