انواع مدل قلاویز

31 اسفند 1400

 

اگر با صنایع مختلفی سر و کار دارید، با انواع مدل قلاویز آشنا هستید. این محصول صنعتی برای ایجاد رزوه داخلی استفاده می شود. با معرفی انواع مدل قلاویز همراه ما باشید.

 

قلاویز چگونه کار می کند؟

برای این که بتوانید قلاویز کاری انجام دهید، باید محصول را به گیره یا میز صلیبی محکم ببندیم. در نتیجه به صورت عمودی قرار گرفته شود. با توجه به نوع فعالیت خود قلاویز مورد نظر را انتخاب نمایید. دسته قلاویز را طوری در دست بگیرید که سر قلاویز بر روی قطعه عمود باشد. با این صورت می توانید یک قلاویزکاری دقیق و بی عیب و نقص داشته باشید.

انواع مدل قلاویز ها به طور استاندارد دارای دو الی چهار شیار بوده که بر حسب اندازه پیچ ها در دسترس قرار می گیرند. سری های شمارشی به صورت پیچ های یکنواخت دنده درشت و دنده ریز ساخته می شود و بر حسب سایز پیچ ها می توانید از قلاویز استفاده نمایید.

 

قلاویز

 

 

انواع مدل قلاویز

یکی از پر کاربرد ترین قلاویز های ماشینی، قلاویز دوتایی یا ترکیب بوده که برای استفاده باید به دریل ستونی متصل نمایید. دنباله قلاویز های ماشینی به شکل استوانه ای ساخته می‌شود که انتهای آن ها چهار گوش بود و دو طرف ها دارای زبان ساخته شده است. به آسانی طبق استاندارد های جهانی مورد استفاده قرار دهید. یکی دیگر از مدل قلاویز نیز به صورت دستی بوده و بدون استفاده از ماشین یا ابزار برقی استفاده می شود که با پیشرفت تکنولوژی کاربرد آنچنانی در صنعت برای فعالیت های مختلف ندارد.

 

برای خرید انواع دریل ستونی، میز صلیبی، دریل گیربکسی پیشرو، قلاویز زن کلاچی و سایر تجهیزات صتعتی به سایت پیشرو دریل مراجعه کرده و با تخفیفات ویژه تهیه نمایید.

 

قلاویز مهره تراش

 

قلاویز های مهره تراش در صنایع مختلفی کاربرد دارد و مخصوص مهره های تراشی است. این قلاویز ها به شکل تکی ساخته می شود. کاربرد این قلاویز ها برای تراش پیچ های داخلی است. برای آشنایی تخصصی در مورد کاربرد قلاویز مهره تراش و سایر  قلاویز های صنعتی با کارشناسان سایت پیشرو دریل در ارتباط باشید.

 

قلاویز مهره تراش چپ گرد

 

به عنوان آخرین نوع قلاویز زن،  قلاویز زن چپ تراش را معرفی می کنیم. اگر پیچ و مهره شما به حالت چپگرد سفارش داده شود، می توانید از این نوع قلاویز زن چپ تراش استفاده نمایید. باید از حدیده چپ گرد استفاده کنید که دندانه های پیچ را در خلاف جهت باز و بسته شدن پیچ باز نمایید. در نظر داشته باشید اولی به سمت راست و دومی به سمت چپ در گردش بوده تا مهره مورد نظر محکم شود. قلاویز چپ کرد یکی از انواع مدل قلاویز بوده و استفاده خاصی دارد.

 

 

 

کارکرد اصلی قلاویز دریل ستونی

 

دستگاه دریل ستونی قلاویز زن  شامل دنباله مخروطی بوده که در محور اصلی مته دریل به صورت اتوماتیک محکم می شود. مهره اصلی قلاویز گیری یک استوانه توخالی تشکیل می‌شود که قلاویز داخل آن قرار گرفته و از بیرون به وسیله پیچ مخصوصی محکم می‌ شود. در نتیجه در هنگام قلاویز کاری شل نشود. می‌توان با استفاده از دریل ستونی سرعت انجام قلاویز کاری را در دور کم یا زیاد انجام دهیم.

 

موارد مهم در هنگام کار با انواع مدل قلاویز

 

در وهله اول حتما به روغنکاری قلاویز دقت نمایید. برای قلاویز کاری فلزات آهنی، فولادی و یا غیر آهنی باید دستگاه دائماً روغن کاری شود. این کار باعث افزایش طول عمر قطعات دستگاه و افزایش سرعت کار می شود. در صورتی که دنده های قلاویز روغن کاری نشود، با ورود فشار دنده ها گرم شده و باعث شکستگی می شود.

همچنین به دلیل کارکرد مداوم دنده های قلاویز، ممکن است کند شود و صدمه ببیند. در این صورت اگر لبه های برش قلاویز تیز نباشد، با قلاویز دیگر جایگزین می‌کنند. تیز کردن قلاویز ها به وسیله ابزار مخصوص سنگی تیز می شود. در نظر داشته باشید ارتفاع قلاویز ها باید یک اندازه باشد که اگر یکسان نباشد، دنده‌های براده یکسان نخواهد بود.

 

موارد استفاده از قلاویز

 

جمع بندی

بحث امروز ما در مورد انواع مدل قلاویز بود. سعی داشتیم با انواع قلاویز های مکانیکی و اتوماتیک شما آشنا نماییم. برای خرید تجهیزات صنعتی مانند میز صلیبی، دریل گیربکسی، قلاویز تک کلاچی، دریل ایستاده و دریل گیربکسی پیشرو می توانید به همین سایت مراجعه یا برای خرید فیزیکی به نمایندگی های این مجموعه در سراسر کشور مراجعه نمایید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان سایت پیشرو دریل در ارتباط باشید.