آیا می توان از میز های صلیبی و دریل های ستونی در کارگاه های کوچک استفاده کرد؟

31 اسفند 1400

دریل ستونی (همچنین به عنوان دریل قلاویز زن نیز شناخته می شود) نسبت به سایر دریل ها کمی غیر معمول است. می توانید با آن  یک سطح را سوراخ کنید، اما عملکرد آن کمی متفاوت از مته شارژی یا ضربه ای معروف است. ما خوشحال خواهیم شد که شما را دریل های قلاویز زن بیشتر آشنا کنیم.

 
   

دریل ستونی چیست؟

یک دریل ستونی به یک قاب پایه یا میز کار با صفحه پایه ثابت می شود. یک میز قابل تنظیم بین صفحه پایه و مته آویزان است که می توانید تخته چوبی، مواد ورق یا کاشی را به آن ببندید. آیا قطعه کار به درستی محکم شده و در جای مناسب قرار دارد؟ سپس مته را با یک اهرم پایین می آورید. بنابراین نمی توان به صورت کج با مته ستونی سوراخ کرد.

تفاوت اصلی دریل ستونی با سایر انواع مته در این است که به جای اینکه مته را به محل کار ببرید، کار را به دریل ستونی می برید. بنابراین فقط روی قطعات شل سوراخ می کنید. این دریل ها را به همراه میز صلیبی می توان در کارگاه های کوچک و بزرگ برای صنایع مختلف مانند کاشی سازی، چوب بری ، تراشکاری و... استفاده کرد و از مزایای گوناگون آن بهره ببرید و از سهولت کار با آن لذت ببرید.

 
   

مزایای دریل ستونی

مزیت بزرگ دریل ستونی پایداری و دقت آن است. در حالی که برای سوراخ کردن مستقیم با مته "معمولی" باید به چشم و دست ثابت خود تکیه کنید، می توانید با مته ستونی مطمئن باشید که سوراخ ها مستقیم هستند. در نهایت، مته در یک خط مستقیم و عمود بر ماده ای که قرار است سوراخ شود، پایین می آید. این همچنین می تواند یک بلوک کوچک از چوب باشد که خارج شدن از کنترل آن بسیار دشوار است.

علاوه بر این، با دریل ستونی می توان نیروی بیشتری نسبت به مته دستی اعمال کرد. بنابراین اگر با مواد سختی مانند چوب سخت یا فولاد کار می کنید، یک دریل قلاویز زن ارزش بررسی دارد.

آیا دریل ستونی معایبی  دارد؟

فضای زیادی برای مته ستونی

شما یک دستگاه مته را به خانه خود نمی آورید تا دیوار را سوراخ کنید تا بتوانید نقاشی را آویزان کنید. همچنین برای سفت کردن پیچ های یک قفسه کتاب  استفاده نمی شود. مته ستونی فقط برای سوراخ کردن موادی که می توان در زیر دستگاه قرار داد استفاده می شود.

بنابراین شما با این نوع دریل خیلی متحرک نیستید. علاوه بر این دریل ستونی نسبت به دریل شارژی فضای بیشتری را اشغال می کند که به راحتی می توانید آن را در چمدان گذاشته و در کمد جارو قرار دهید.

 
   

دریل ستونی برای چه مواردی استفاده می شود؟

هنگامی که نیاز است چندین سوراخ یکی پس از دیگری با عمق و اندازه یکسان ایجاد شود، می توان از دریل ستونی یا قلاویز زن برای انجام سریع و دقیق این کار استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید کمد خود را بسازید، می‌خواهید که همه قفسه‌ها مستقیماً و دقیقاً در همان فاصله از یکدیگر آویزان شوند.

با یک مته ستونی می توانید مطمئن باشید که کار را به درستی انجام خواهید داد. با استفاده از دریل ستونی می توان عمق حفاری را با دقت میلی متری تنظیم کرد. شما همچنین کنترل کاملی روی سرعت دارید. بنابراین می توانید هر ماده ای را در کارگاه خانگی یا صنعتی  با سرعت مناسب سوراخ کنید.

 

 
   

در انتخاب دریل ستونی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

همه دریل های ستونی عملکردهای یکسانی ندارند. به عنوان مثال، مته های قلاویز زن با پوشش محافظ در اطراف مته وجود دارد. پس دیگر لازم نیست نگران ریزش چوب یا فلزی باشید که وقتی با قدرت دریل می کنید. ابعاد میز قابل تنظیم نیز می تواند در هر دستگاه حفاری متفاوت باشد.

اگر قبل از خرید می دانید که عمدتاً می خواهید روی قطعات کار بزرگ مانند تیرهای چوبی بلند یا صفحات آلومینیومی کار کنید، باید به اندازه میز توجه کنید. مته های ستونی با میز صلیبی کاملاً مجهز هستند تا بتوانید مته را به صورت زاویه دار انجام دهید، دارای نور LED و لیزر برای نشان دادن نقطه حفاری است.

 دریل ها را فراموش نکنید!

دریل های ستونی معمولاً دارای یک چاک بدون کلید یا کلیددار هستند که برای متداول ترین مته ها مناسب است. بسته به کار، باید مناسب ترین مته را انتخاب کنید. اگر در مورد مجموعه مته تصمیم بگیرید، انواع مختلفی برای کاربردهای مختلف در اختیار خواهید داشت.

کارخانه پیشرو انواع مختلف دریل های ستونی و مته ها را با قیمت و کیفیت مناسب تولید و به شما عرضه می کند. در صنایع مختلف و کارگاه های کوچک و بزرگ می توانید از دریل های ستونی کارخانه پیشرو بهره بگیرید.