انجام سوراخ کاری با دریل پیشرو

18 بهمن 1400

همانطور که می دانید یکی از انواع مدل های دستگاه دریل، دریل ستونی پیشرو است که با استفاده از قابلیت هایی که دارد می توان  سوراخکاری و قلاویز کاری را با دقت بالایی انجام داد؛ به  وسیله میزی که در این دستگاه وجود دارد، می‌توان قطعه مورد نظر را در هر زاویه ای که دوست دارید تغییر دهید و حفره های را  در آن ایجاد کنید.

همینطور میتوانید در مورد دریل قلاویززن پیشرو نیز بیشتر بدانید.

 با وجود این که بالا رفتن زاویه و ایجاد سوراخ توسط مته های تیز و یا مارپیچ کار نسبتا سختی به نظر می رسد، می توان با خرید دلر ستونی پیشرو سهولت کار را تا میزان بسیار زیادی افزایش داد.در این مقاله از سایت دریل سازان پیشرو قصد داریم نحوه سوراخکاری با دریل ستونی را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم. به همین خاطر توصیه می‌شود که حتماً در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

قبل از اینکه بخواهید فرآیند سوراخکاری را اجرا کنید، لازم است که قطعه مورد نظر خود و همچنین قسمتی را که قرار است در آن حفره ایجاد کنید را زیر بخش نوک مته دستگاه قرار بدهید؛ در صورتی که به این مورد توجه نکنید ممکن است قطعه شما آسیب دیده و یا اینکه محل مورد نظر به خوبی سوراخ نشود‌. علاوه بر این بی احتیاطی در این کار باز شده تا میز دریل پیشرو نیز خراب شود. در ادامه نحوه درست کار با دستگاه دریل پیشرو را به شکل کامل تری برای شما شرح می دهیم‌.

نحوه سوراخ کاری با دریل ستونی چگونه است؟

دریل های ستونی نیز همانند دیگر ابزار های صنعتی برای کار کردن نیازمند دستورالعمل‌هایی هستند، تا بتوان با توجه به آن ها نتیجه مطلوبی را مشاهده کرد نحوه ایجاد حفره با خرید دریل پیشرو به شرح زیر است:

افزایش دقت در کار

جهت افزایش دقت در کار می بایست قطعه مورد نظر خود را به وسیله یک گیره به میز دریل متصل کرد. برای مشاهده نتیجه بهتر لازم است تا سرعت و فشار در دریل و اهرم ها به صورت مناسبی با یکدیگر ترکیب شود.

انجام عملیات سوراخکاری با سرعت بسیار بالا و بیش از حد معمول و یا اعمال فشار زیاد در اهرم ها باعث شده تا روی فلز و یا چوب سوختگی ایجاد شود و رنگ ظاهری قطعه کار به طور کلی تغییر کند، همچنین در  صورتی که  سرعت دریل  بیش از اندازه پایین باشد، کیفیت حفره هایی که روی متریال ایجاد شده است بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین جهت بالا بردن دقت کار و مشاهده نتیجه خوبی لازم است که سرعت و فشار را در دستگاه حتماً تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید:بررسی تخصصی دریل ستونی پیشرو

سوراخ کاری چوب

همانطور که میدانید چوب نسبت به فلز از مقاومت کمتری برخوردار بوده و ممکن است در برابر فشار خرد شود؛ جهت پیشگیری از متلاشی شدن قطعه چوب و یا خارج شدن آن از زیر مته لازم است که قطعات مورد نظر را به درستی روی میز دریل پیشرو قرار داده و آن را به وسیله یک گیره یا پیچ گوشتی به صورت محکمی به میز متصل کرد.

 همچنین میتوان برای افزایش کیفیت کار محلی را که قرار است سوراخ شود علامت گذاری نمود و در آخر نیز باید با فشار و قدرت مناسبی فرایند سوراخکاری در قطعه اجرا شود.

ایجاد حفره با عمق دلخواه در دریل های پیشرو

یکی از ویژگی هایی که باعث شده دلر ستونی پیشرو نسبت به دستگاه دریل های معمولی تمایز  داشته باشد، این است که می توان توسط عمق سنجی که در دریل پیشرو تعبیه شده است، میزان عمق مورد نظر خود را مشخص نمود.  جهت سوراخکاری با یک عمق معین و یا ایجاد یک سوراخ به صورت پنهان به طوری که از قطعه عبور نکند، باید روی قطعه کار عمق مورد نظر خود را علامت گذاری کرده سپس اهرم دستگاه را تا همان اندازه رو به پایین بکشید.

سوراخ زاویه دار با استفاده از دریل ستونی

با خرید دریل های ستونی از شرکت دریل ساخت پیشرو می‌توان سوراخ های زاویه دار را نیز در قطعات ایجاد کرد. برای این کار لازم است که  مته ای را با ارتفاع بلند در قسمت سه نظام دریل قرار بدهید. سپس با استفاده از یک گونیا زاویه مورد نظر را روی قطعه کار علامت گذاری کنید و آن را به وسیله یک گیره به میز متصل کنید. اهرم های داخل دستگاه را چرخ دنده تا نوک مته به پایین ترین حالت خود قرار بگیرد سپس میتوانید سوراخ های زاویه دار ایجاد کنید.