دریل قلاویز زن پیشرو

06 آذر 1400

دریل قلاویز زن پیشرو

جهت دنده کردن مهره توسط دست به طور معمول از قلاویز استفاده می شود. در واقع می توان قلاویز را به یک پیچ تشبیه نمود که بر روی بدنه آن برای تامین نمودن زاویه براده و زاویه گوه سه یا چهار شیار ایجاد می شود. از این شیارها جهت روغن کاری و براده استفاده می گردد‌.  ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل کاربرد قلاویز و نحوه قلاویز زنی را برای شما توضیح داده، همچنین دریل قلاویز زن پیشرو را به شما معرفی کنیم.

اگر شغل شما به گونه است که برای کار خود به رزوه کاری نیازمند باشید، قطعا به کار قلاویز زنی،  قلاویز و وسیله ای کاربردی به نام دریل قلاویز زن پیشرو، احتیاج خواهید داشت.  قلاویز ممکن است که در هر جعبه ابزاری وجود داشته باشد، اما خیلی برای مصارف روزمره استفاده نشده و بیشتر در حرفه و شغل های تخصصی کاربرد دارد.

قلاویز از جمله ابزارهای بسیار کاربردی است که در صنعت های مختلف همچون ساخت و ساز های صنعتی، خودروسازی، مصنوعات فلزی، حمل و نقل، تعمیرات ناوگان‌و...  بسیار‌ مورد استفاده قرار می گیرد.  برای آشنایی بیشتر‌ با کاربرد قلاویز و دریل قلاویز زن پیشرو، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

 
   

قلاویز چیست؟

قلاویز یک ابزار کاربردی است که جهت ایجاد رزوه و یا دنده کردن قطعات ماده استفاده می شود، قطعات ماده به معنی سطح داخلی قطعاتی همچون مهره است‌. به بیان دیگر قلاویز ابزاری می باشد که با ایجاد رزوه و تراشیدن، سبب دنده دنده شدن سطح داخل مواد مختلفی هم چون فلز، چوب، پلاستیک و..‌ می گردد.

 به فرآیند ایجاد تراش و رزوه در قطعات ماده نیز قلاویز کاری می گویند. اما برای انجام کار قلاویز کاری به صورت آسان تر، وسیله بسیار کاربردی به بازار عرضه شده است که دریل قلاویز زن پیشرو نام دارد. در ادامه مطلب، به معرفی این وسیله کاربردی خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:دریل گیربکسی پیشرو

انواع قلاویز

پیش از معرفی دریل قلاویز زن پیشرو، بهتر است در ابتدا با انواع قلاویز آشنا شویم. به طور معمول قلاویز ها در دو نوع ماشینی و دستی در بازار موجود هستند. بدون استفاده از قلاویز ماشینی بسیار راحت تر از قلاویزهای دستی است. دریل قلاویز زن پیشرو نیز در نوع ماشینی قلاویز قرار می گیرد.

قلاویز ماشینی

معمولا قلاویز های ماشینی به شکل تکی‌ و یا دوسری طراحی شده و تولید می گردند. در نوع قلاویز ماشینی برعکس‌ قلاویز دستی، تمامی مراحل قلاویز در یک مرحله انجام می شود. بنابراین سرعت کار با خرید دریل قلاویز زن پیشرو که یک قلاویز ماشینی به حساب می آید، بسیار افزایش پیدا می کند. به دلیل این که بخش رزوه دار قلاویز در این دستگاه بلند تر می باشد و همه مراحل قلاویز دستی در طول قلاویز ماشینی به خوبی رعایت شده است.

قلاویز دستی

قلاویز های دستی به شکل سری سه تایی موجود هستند و به بازار عرضه می شوند. کار‌ با این ابزارها شامل چندین‌ مرحله است و برخلاف  قلاویز ماشینی و دریل قلاویز زن پیشرو، به زمان بسیار بیشتری احتیاج دارد. در زمان کار با قلاویز دستی سه سر قلاویز مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا سه قلاویز با نام های پس رو، میان رو و پیش رو در میان افراد شناخته می شوند.

با بررسی کاربرد انواع قلاویز دستی و قلاویز ماشینی می توان نتیجه گرفت که خرید دریل قلاویز زن پیشرو می تواند گزینه بسیار‌ مناسبی باشد.

بیشر بخوانید:میز صلیبی پیشرو

 
   

دریل قلاویز زن پیشرو

دریل قلاویز زن پیشرو با نشان و نام تجاری ابزارسازی پیشرو، علاوه بر این دارای قابلیت سوراخ کاری است، می تواند قلاویز زنی را نیز انجام دهد. بر روی دریل سیستم قلاویز زن میکروسوئیچ نصب شده است. و مصرف کنندگان می توانند با تعویض نمودن کلید، که کلید شماره ۱ برای سوراخکاری بوده و کلید شماره ۲ برای قلاویز زنی است،  قلاویزکاری و یا سوراخکاری را برای محل مورد نظر خود انجام دهند.

دریل قلاویز زن پیشرو بر اساس نوع سایز و اندازه، دارای قابلیت قلاویز زنی متفاوتی می باشد. به دلیل کیفیت بالا و دقت کافی در سیستم قلاویز زنی از قطعات بسیار باکیفیت کره ای، استفاده می گردد.

دو نکته مهم که لازم است در خصوص دریل قلاویز زن پیشرو بدانید، عبارتند از:

نکته اول

قلاویز زنی طبق اندازه، به دور موتور نیز بستگی خواهد داشت.

نکته دوم

در زمان قلاویز زنه براساس نوع جنس، بهتر است روان کنندهای مخصوص مورد استفاده قرار بگیرند.