راهنمای خرید بهترین دریل ستونی برای مصارف صنعتی

08 مهر 1402

دریل ایستاده یا ستونی که به دریل  پایه دار یا دریل عمودی نیز معروف است یک دستگاه می‌باشد که از آن برای سوراخ کاری سطوح مختلف مانند پلاستیک، فلز و چوب استفاده می‌شود. البته در بعضی از مواقع با این نوع از دریل اقدام به سوراخ کردن سنگ‌های تزیینی می‌کنند.

دریل ایستاده را می‌توانیم جز دریل‌های بزرگ بدانیم خیلی از کاربران در هنگام خرید دریل دچار تردید هستند، اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید بهترین دریل ستونی یا ایستاده را برای مصارف صنعتی  دارید و نمی‌دانید که در هنگام خرید باید چه چیزهایی را مد نظر بگیرید و به چه نکاتی توجه کنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، چرا که ما در این مقاله تحت عنوان راهنمای خرید بهترین دریل ستونی برای مصارف صنعتی قرار است به این موضوع بپردازیم.

 

دریل ستونی یا ایستاده چیست؟

 

در این قسمت از مقاله راهنمای خرید بهترین دریل ستونی برای مصارف صنعتی، به عنوان بهترین راهنمایی لازم است که شما بدانید دریل ستونی یا ایستاده چیست؟ در اکثر موارد سوراخکاری با دریل‌ها امکان تغییر مسیر، مهار نشدن و دقیق نبودن وجود دارد، برای جلوگیری از این مشکلات و انجام سوراخ کاری یا قلاویزکاری‌های دقیق بر روی انواع سطوح تولید کنندگان این تصمیم را گرفتند که دریل را بر روی میز کار تقریباً بزرگی قرار دهند، این کار باعث می‌شود که ایجاد حفره بر روی متریال‌های گوناگون با فشار و تمرکز بیشتری انجام شود. به این نوع از دریل‌ها که بر روی یک میز کار قرار دارند دریل ستونی یا ایستاده می‌گویند.

این دریل‌ها از یک میز کار، میله و ستون مرکزی، سه نظام، جعبه دنده یا گیربکس و چند عضو کوچک و بزرگ دیگر تشکیل شده است، دریل ستونی یا ایستاده در سایز های متفاوت در بازار موجود می‌باشد و با توجه به نوع کاربری شکل آنها دچار تغییرات کمی می‌شود. از نظر مکانیزم کاری همه دریل‌های ایستاده و ستونی شبیه به هم می‌باشند و هدف و کاربرد اصلی آنها انجام سوراخ زنی دقیق در همه قطعات بدون ایجاد مشکلاتی مانند دقیق نبودن یا اندازه نبودن سوراخ می باشد. 

از این دریل‌ها معمولاً برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود. در اکثر موارد تولید کنندگان اسباب بازی‌ها و همچنین تولید کنندگان اشیای تزیینی از این دریل استفاده می‌کنند.

دریل ستونی دارای انواع مختلفی می‌باشد تقسیم بندی این نوع از دریل با توجه به معیارهای گوناگونی انجام میشود در بعضی از مواقع با توجه به ظرفیت کارگیری آنها تقسیم بندی شده،در بعضی از مواقع این دریل‌ها بر اساس ابعادشان و بزرگ و کوچکی شان تقسیم بندی می‌شوند. اما به شکل کلی از نظر صنعت و کارخانه پیشرو دریل، این دریل‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند دریل ستونی رومیزی و دریل ستونی ثابت که هر کدام دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مختص به خود می‌باشند.

برای آن دسته از افرادی که قصد خرید بهترین دریل ستونی برای مصارف صنعتی را دارند باید بگوییم که شما می‌توانید از دو دریل ستونی رومیزی و دریل ستونی ثابت استفاده کنید در واقع انتخاب شما بستگی به نوع کار شما دارد، اگر کارگاه شما به گونه‌ای می‌باشد که امکان جابجایی دریل وجود ندارد بهتر است که از دریل ستونی ثابت استفاده کنید ولی چنانچه شما بنا به دلایل مختلف قصد جابجایی دریل ستونی را دارید از دریل رومیزی استفاده کنید، دریل رومیزی به دلیل داشتن وزن کم می‌تواند به راحتی جابجا شود، هرچند که دریل ستونی ثابت نیز قابل حمل می‌باشد اما این کار بسیار پر دردسر و سخت می باشد.

نکات مهم هنگام خرید بهترین دریل ستونی

نکاتی که شما در هنگام خرید بهترین دریل ستونی برای مصارف صنعتی باید به آن توجه داشته باشید.

 

شما برای خرید بهترین دریل ستونی باید نکات مختلف و گوناگونی را مد نظر بگیرید، مهم‌ترین نکاتی که شما قبل از خرید باید به آنها توجه داشته باشید عبارت است از:

 

  • اندازه و وزن

با توجه به اینکه امروزه مشکل اکثر کارفرمایان و تولید کنندگان داشتن فضای کم است پس اندازه و وزن دریلی که انتخاب می‌کنید، بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

 

  • لوازم جانبی

در هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید که تعدادی از مدل‌های دریل‌های ایستاده دارای لوازم جانبی مانند گیره ، نگهدارنده ، میز اضافی،  لیزر و نگهدارنده قطعه می‌باشند، این وسایل و لوازم به شما کمک می‌کنند در هزینه‌های خود برای خرید این قطعات صرفه‌جویی نمایید پس در هنگام خرید بهترین دریل ستونی باید به این نکته توجه داشته باشید.

 

  • موتور دستگاه

بدون شک نه تنها در دریل بلکه در هر وسیله برقی دیگری موتور دستگاه از اهمیت ویژه و فوق العاده برخوردار می‌باشد، چرا که موتوردستگاه‌های برقی تعیین کننده قدرت دستگاه می‌باشند و همین موضوع باعث می‌شود که دستگاه‌هایی که دارای موتور قوی می‌باشند از کیفیت، قدرت و البته قیمت بیشتری نیز برخوردار باشند.

 

پس توجه داشته باشید که برای خرید بهترین دریل ستونی حتماً اطلاعات کافی در مورد موتور آن داشته باشید. این اطلاعات را از سایت پیشرو دریل یا کارشناسان بخش فروش ما می توانید کسب کنید.

 

به جز موارد ذکر شده شما باید  به موارد دیگری مانند سرعت دریل، سایز میز، چراغ ال ای دی ،  لیزر و ظرفیت حفاری دریل در هنگام خرید بهترین دریل ستونی توجه داشته باشید.