5 ویژگی مهم یک دریل ستونی ارگونومیک

08 مهر 1402

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که در هنگام خرید بسیاری از لوازم و تجهیزات مانند میز، صندلی و تجهیزات برقی و دستی  کلمه ارگونومی به گوشتان خورده باشد، اما مفهوم این کلمه را به خوبی ندانید و متوجه مفهوم این کلمه نشوید،اما اینکه ارگونومی چیست و یا منظور از ارگونومی به چه ویژگی های از یک وسیله یا ابزار اشاره دارد، موضوعی است که ما در این مقاله تحت عنوان 5 ویژگی مهم یک دریل ستونی ارگونومیک به آن خواهیم پرداخت، پس اگر شما نیز مایل به کسب اطلاعات در این زمینه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ارگونومی

در این قسمت از مقاله لازم است قبل از اینکه به بررسی و معرفی 5 ویژگی مهم یک دریل ستونی ارگونومیک بپردازیم ابتدا بدانیم که ارگونومی چیست؟

در حقیقت ارگونومی به این معنا می‌باشد که یک وسیله مانند صندلی یا یک ابزار مثل دریل باید به چه شکلی طراحی شود تا بدن انسان در تعامل با آنها در راحت ترین حالت ممکن باشد، زمانی که یک وسیله به شکل ارگونومیک طراحی و ساخته می‌شود این امکان را به کاربران می‌دهد که در طولانی مدت بتوانند با کمترین میزان خستگی بیشترین کار را با آن وسیله انجام دهند.

پس می‌توانیم بگوییم که ارگونومی یعنی طراحی برخی از وسایل و ابزارآلات به شکلی که کاربران بتوانند با کمترین میزان خستگی بیشترین کار را انجام دهند.

ابزار ارگونومیک

در سال‌های قبل بسیاری از تولید کنندگان  به طراحی ارگونومیک بودن ابزارهای که تولید میکردند آنچنان که باید و شاید توجه نداشتند و این ویژگی در اولویت طراحی ابزارهای تولید شده توسط آنها قرار نداشت.

اما شرکت پیشرو دریل اقدام به تولید ابزارهایی با طراحی ارگونومیک می‌کنند به شکلی که کاربران در هنگام خرید این ابزار این فاکتور را به عنوان یک فاکتور مهم در نظر می‌گیرند، چرا که طراحی آرگونومیک ابزارها باعث می‌شود که کاربران زمان بیشتری و با خستگی کمتری از این ابزارها استفاده کنند. یکی از ابزارهایی که به شکل ارگونومیک طراحی شده است دریل ایستاده و یا ستونی ارگونومیک می‌باشد.

دریل ستونی ارگونومیک

که ما در ادامه این مقاله قصد داریم که به بررسی 5 ویژگی مهم یک دریل ستونی ارگونومیک بپردازیم.

ویژگی های دریل ارگونومیک

دریل‌ها را می‌توانیم جز ابزارآلات بسیار پرکاربرد بدانیم که علاوه بر تعمیرگاه‌ها، کارخانه‌ها ، صنایع و مشاغل مختلف از آنها در خانه‌ها نیز استفاده می‌شود.این ابزار دارای کارکرد یا کاربرد های مختلفی از سوراخکاری دیوار برای نصب یک تابلو یا پرده تا ساخت میز و صندلی در کارگاه‌های چوب میباشد.با توجه به کاربرد گسترده و اهمیت دریل‌ها انواع مختلفی از آنها توسط برندهای مختلف تولید و روانه بازار می‌شود، اما چند ویژگی می‌تواند برای کاربران مهم و حیاتی باشد ویژگی‌هایی مانند وزن کم و ابعاد مناسب دریل از ویژگی‌های بارز دریل‌های ارگونومیک می‌باشد.

دریل ستونی ارگونومیک به عنوان یکی از دریل های ارگونومیک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد که مهمترین این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • وزن کم

همانگونه که در قسمت‌های ابتدایی مقاله نیز به آن اشاره کردیم طراحی ابزار ها باید به گونه ای باشد که کاربران بتوانند در هنگام استفاده از آنها احساس راحتی کنند، وزن کم برای دریل ستونی ارگونومیک یک ویژگی بارز به حساب می‌آید که اکثر دریل‌های ستونی ارگونومیک این ویژگی را دارند.

  • ایمنی بالا

برای ابزارها شاید ایمنی بالا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها باشد که دریل ستونی ارگونومیک این ویژگی را دارد، به همین دلیل این دریل برای خیلی از کاربران قابل اعتماد می‌باشد. این نوع از دریل دارای قفل ایمنی، سیستم خنک کننده و ترمز خودکار می‌باشد.

  • قابل حمل بودن

قابل حمل بودن دریل ستونی ارگونومیک می‌تواند یکی دیگر از ۵ ویژگی آن باشد.این ویژگی به کاربران اجازه میدهد که در صورت نیاز آن را جابجا کنند.

  • ابعاد مناسب

به عنوان چهارمین ویژگی از 5 ویژگی میتوانیم به ابعاد مناسب این دریل اشاره کنیم، با توجه به اینکه بسیاری از کارگاه‌ها  کوچک می باشند، کمبود جا یکی از مشکلات رایج تولید کنندگان به حساب می آید. با توجه به این موضوع اندازه ابعاد ابزارهای استفاده شده می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اندازه مناسب ابعاد دریل ستونی ارگونومیک یکی از ویژگی های این دریل می باشد.

  • ضد لرزش بودن

با توجه به اینکه متریال ها که توسط دریل ستونی سوراخ و یا قلاویز می‌شوند بسیار ظریف هستند و کوچک‌ترین لرزشی می‌تواند باعث شکستن و یا گشاد تر شدن قلاویز شود، پس لرزش کم می‌تواند یک ویژگی منحصر به فرد برای این نوع از دریل ها باشد.