نحوه کار دریل ایستاده چگونه است؟

11 فروردین 1402

دریل ایستاده یا به بیانی دیگر دریل ستونی ابزاری بسیار پر کاربرد است که برای سوراخ کاری انواع سطوح چوبی، فلز و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.کار دریل ایستاده باعث می شود که لرزش دست در حین انجام سوراخ کاری دقت در کار با مشکلی مواجه نشود.

کارخانه پیشرو دریل با تولید و عرضه دریل ایستاده پیشرو، کیفیت را به مشتریان خود هدیه خواهد داد. برای اطلاع از قیمت دریل پیشرو در انواع مختلف می توانید با واحد فروش صحبت کرده و استعلام بگیرید.

 

آشنایی با کاربرد دریل ایستاده


دریل ایستاده در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. در واقع باید گفت که برای هر سو اخ کاری که باید دقت زیادی به کار گرفته شود و قدرت و سرعت اهمیت زیادی داشته باشد، از دریل ایستاده یا ستونی استفاده خواهد شد. به عنوان مثال برای تولید انواع اسباب بازی، چوب لباسی و همچنین در کابینت سازی دریل ستونی را به کار می برند.

 چون در این کارها سوراخ کاری اهمیت ویژه ای دارد و عمق سوراخ کاری باید با نهایت دقت انجام شود. در نظر بگیرید که قرار است بر روی اجسامی مثل شیشه، سرامیک یا گرانیت سوراخ کاری هایی انجام شود و این کار جنبه تزئینی داشته باشد، در این کار دقت اهمیت زیادی دارد و باید بدون شکستگی این کار صورت بگیرد. برای چنین شرایطی استفاده از دریل ستونی یا ایستاده بهترین انتخاب و گزینه می باشد.

شرکت پیشرو دریل انواع قلاویززن پیشرو ،میز صلیبی را هم عرضه می کند.

نحوه کار دریل ایستاده یا ستونی


با توصیفات بالا مشخص شد که سوراخ کاری با دریل ستونی یا ایستاده برای موارد خاص که به دقت زیاد نیاز است، مناسب می باشد. دریل ستونی در انواع مختلف وجود دارد و همین تنوع در نوع دریل ها باعث شده که نحوه کار آن ها هم متفاوت باشد.

 در کار دریل ایستاده غیر گیربکسی و دستی بعد از این که نیروی برق از موتور عبور کرد، به تسمه انتقال پیدا می کند. این نیرو از طریق تسمه به فلکه ها منتقل شده و اسپیندل را به چرخش در می آورد.

به همین دلیل است که سه نظام نیز شروع به حرکت می کند. این فرایند و بالا و پایین رفتن سه نظام که الیته از طریق نیروی دست انجام می شود، باعث می شود که نوک مته بر روی قطعه کار ضربه هایی را وارد کند، در این شرایط عمق نفوذی از قبل مشخص شده و حتی می توان سوراخ کاری را انجام داد.

 

نحوه کار دریل ایستاده یا ستونی

 

با  کار دریل ایستاده چگونه می توان سوراخکاری را انجام داد؟


گفته شده که دریل ستونی گیربکسی از انواع دریل ایستاده یا ستونی می باشد. ساختار کار دریل ایستاده به این صورت است که به جای تسمه از گیربکس استفاده شده و برای تنظیم سرعت و دور موتور نیازی نیست که تسمه را تعویض نمود. بلکه در این شرایط یک سوییچ می تواند این کار را انجام دهد.

 برخی از دریل های ایستاده یا ستونی به صورت اتوماتیک هستند. در این دستگاه ها تمام مراحل در سوراخ کاری حتی تعیین عمق آن توسط برنامه ها و نرم‌ افزارهای خاص کنترل خواهد شد. نکته جالب این جاست که این دستگاه کار سوراخ کاری را برای کاربران بسیار راحت تر ساخته است و در ضمن دقت در کار نیز به میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

نکات ایمنی برای کار دریل ایستاده


همه می دانیم که کار با ابزار آلات صنعتی خطراتی نیر به همراه دارد. هر چند که این ابزار و دستگاه ها ایمن باشند باز هم باید نهایت دقت را به خرج داد. این نکات ایمنی کار را در شرایط مناسب به پیش می برد. سعی کنید محل کار شما همیشه تمیز و خشک باشد.

 محل مورد نظر برای کار را حتما علامت گذاری نمایید. حتما دقت کنید که مته کاملا سفت و‌ محکم باشد. نکته دیگر این است که حتما باید از لباس کار استفاده نمود. برای این که قطعه کار محکم گرفته شود باید از گیره های دستگاه استفاده نمود. برای سوراخ کاری بهتر است از سرعت مناسب استفاده شود. هنگامی که قصد دارید تراشه ها را خارج کنید باید از ابزار مخصوص این کار استفاده کنید. همچنین باید دقت کنید که برای انجام این کار اصلا نیاز نیست که قطعه را جا به جا نمایید.

آشنایی با مزایا و معایب دریل ایستاده یا ستونی


اکنون که با نحوه کار دریل ایستاده یا ستونی آشنا شده‌اید باید درباره مزایا و معایب این دستگاه نیز صحبت به میان بیاید. میزان عیب و ایراد دریل ایستاده به میزان زیادی بستگی به نوع کار دارد. از مزایای این دستگاه باید گفت که می توان مته با سایز های مختلف را در دستگاه قرار داده و نصب نمایید.

با این ابزار می توان حفره های بسیار دقیقی را ایجاد نمود. هنگام کار دست های شخص کاربر راحت است و از هر گونه حادثه جلوگیری می شود. با این ابزار این امکان وجود دارد که عمق سوراخ کاری را با دقت هر چه تمام تر تنظیم‌ نمود. همچنین قدرت سوراخ کاری بسیار بالا می باشد. اما در مورد معایب این دستگاه باید گفت که وزن و ابعاد این ابزار بسیار بزرگ است و همین امر امکان دارد مشکلاتی را به وجود بیاورد.

 سخن پایانی

در کارخانه پیشرو دریل تمام ابزار از جمله دریل ایستاده با نهایت دقت و سرعت تولید خواهد شد. دریل ایستاده پیشرو برای انجام فعالیت ها با دقت زیاد و سرعت مناسب به کار گرفته‌ می شود. قیمت دریل پیشرو در انواع مختلف در بخش واحد فروش قابل مشاهده و بررسی می باشد. مشاوره با کارشناسان ما راهکارهای بسیاری را برای شما در پیش دارد.