موتور تک فاز در دریل قلاویز زن چه کاربردی دارد؟

06 فروردین 1402

 

آشنایی با موتور تک فاز در دریل قلاویز زن برای اشخاصی که قرار است با این دستگاه کار کنند اهمیت زیادی دارد. دریل قلاویز زن پیشرو از ابزاری است که توسط گروه تخصصی پیشرو دریل تولید شده است. در این مقاله با قلاویز زن پیشرو بیشتر آشنا می شویم و درباره موتور تک فاز آن بیشتر صحبت می کنیم.

انواع موتور های الکتریکی در ابزارها

 

گفتنی است که اکثر ابزارها و ماشین های نجاری و صنعتی با موتورهای الکتریکی کار می کنند‌. این موتورها به دو‌ صورت تک فاز و سه فاز وجود دارند. در این مقاله قصد داریم درباره این موتورها صحبت کنیم.

 موتورهای الکتریکی تک فاز و سه فاز رایج ترین مدل از موتورها برای ماشین های صنعتی و سایر ابزار به حساب می آیند. در واقع منبع تغذیه این موتورها نشان می دهد که تک‌ فاز یا سه فاز هستند. موتورهای تک‌ فاز برای شروع فعالیت و راه اندازی به برق تک فاز و موتورهای سه فاز به برق سه فاز نیاز دارند. در ادامه درباره موتور تک فاز در دریل قلاویز زن صحبت خواهیم کرد.

 

درباره موتور تک فاز در دریل قلاویز زن بیشتر بدانیم

 

موتور تک فاز در دریل قلاویز زن یا هر دستگاه دیگری مزایا و مشکلات خاص خود را دارند. قابل ذکر است که این موتورهای تک‌ فاز در مقایسه با موتورهای الکتریکی سه فاز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع همگانی تر هستند.

همه می دانیم که برق تک فاز بسیار ارزان تر از برق سه فاز می باشد. پس اگر در کارگاه ها یا سایر مکان ها از دستگاه هایی که موتور تک فاز دارند استفاده شود، برق مورد استفاده ارزان تر خواهد بود. این امر برای کارگاه های نجاری، کارخانه های تولیدی و صنعتی و سایر مکان هایی که با این ابزار سر و کار دارند بسیار مقرون‌ به صرفه تر خواهد بود. اما نکته مهم این است که این موتورهای تک فاز در مقایسه با موتورهای سه فاز برای راه اندازی اولیه نیاز به یک سیستم جانبی دارند.

در واقع باید گفت که این موتورها خودشان راه انداز نمی باشند. به همین دلیل موتورهای الکتریکی تک فاز القایی به دلیل وجود چنین سیستمی، هنگام راه اندازی استهلاک بیشتری دارند. در مورد موتور تک فاز در دریل قلاویز زن نیز همین مسئله وجود دارد. در واقع در موتورهای تک فاز به میزان بیشتری خازن و سیم پیچ دچار سوختگی می شوند و باید دوباره سیم پیچی شوند. همچنین به همین دلیل استهلاک دستگاه نیز بیشتر خواهد شد. نکته مهم دیگر این است که موتورهای سه فاز بسیار نرم تر کار می کنند.

 

درباره موتور تک فاز در دریل قلاویز زن بیشتر بدانیم

چگونه موتور تک فاز و سه فاز را تشخیص دهیم.

 

هنگام خرید ابزارهای نجاری و انواع دریل، مسئله موتورها بسیار مهم هستند و چیزی است که همه درباره آن سوال دارند. ظاهر این دو موتور شبیه به هم هستند اما تقاوت اندکی با هم دارند. در موتور تک فاز در دریل قلاویز زن یا هر نوع دریل و ابزارهای نجاری معمولا یک یا دو خازن استوانه ای شکل در  بیرون پوسته موتور قرار دارد. دلیل این کار این است که موتورهای تک فاز دارای راه انداز خازنی هستند. جنس این خازن ها متفاوت است و اگر جا به جا استفاده شوند بسیار داغ شده و ختی خطر انفجار دارند‌.

 راه دیگر برای تشخیص موتور تک فاز در دریل قلاویز زن و دستگاه های دیگر کابل تغذیه می باشد. در موتور های تک فاز دو‌ عدد سیم برای فاز و نول موتور وجود دارد. این کابل باید سه سیم داشته باشد. همچنین موتورهای تک فاز در مقایسه با موتورهای سه فاز هنگام کار سر و صدای بیشتری دارند. با این توضیحات تا حدودی قادر خواهید بود موتورهای تک فاز و سه فاز را از هم تشخیص داده و نمونه مورد نظر خود را خریداری نمایید.

 

سخن پایانی

در این مقاله که مورد مطالعه قرار داده اید، کارخانه پیشرو دریل قصد داشته که شما را با موتور تک فاز در دریل قلاویز زن آشنا کند‌. با این توضیحات با این مدل موتور آشنا می شوید. دریل قلاویز زن پیشرو از محصولات این شرکت بوده و بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار می دهید. برای آگاهی از قیمت قلاویز زن پیشرو‌ و قلاویززن کلاچی می توانید وارد واحد فروش شده و درباره قیمت ها استعلام بگیرید. همچنین سوالات خود را درباره ابزارهای مختلف می توانید با کارشناسان ما مطرح سازید.