دریل ستونی دستی چگونه کار می کند؟

28 آذر 1401

دریل ستونی دستی از انواع مختلف پریل است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. شرکت دریل پیشرو با تولید انواع ابزارها از جمله دریل ستونی بهترین کیفیت را روانه بازار خواهد کرد. پشتیبانی دریل پیشرو نیز از خدمات این گروه می باشد که برای مشتریان عزیز در نظر گرفته شده است. مشاوران ما در تمام زمینه ها آمادگی پاسخگویی به سوالات احتمالی شما عزیزان را دارند. 


دریل ستونی را با توضیحات کامل


دریل ستونی دستی برای سوراخ کاری سطوح چپبی، فلزی و پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این دریل برای مواقعی بسیار مناسب است که نیاز به دقت زیاد است. ویژگی مهم آن ها عدم امکان جا به جایی می باشد. این دریل به صورت عمودی بر روی نیز کار قرار می گیرد و با انواع مته ها کار می کند. از این رو قادر است سوراخ هایی با قطرهای متفاوت ایجاد نماید.

هنگام کار کردن با این ابزار نیاز به وارد نمودن نیروی زیاد نیست و دقت و قدرت دستگاه به گونه ای است که با کمترین میزان نیرو می تواند بهترین عملکرد را نشان دهد. این ویژگی از مهم ترین مزایای این دریل می باشد. عدم امکان جا به جا این دریل به دلیل وزن زیاد و ابعاد بزرگ آن است. پس برای این که از دریل ستونی استفاده نمایید باید کارگاهی بزرگ در اختیار داشته باشید. از این رو این دریل برای کارگاه های کوچک و خانگی اصلا منلسب نمی باشد. قیمت این دریل نیز نسبتا بالا می باشد. در بسیاری از کارگاه های نجاری این ابزار جزء اصلی به کار می رود و نجاران بدون آن قادر به کار کردن نیستند‌. 


اجزای تشکیل دهنده دریل ستونی دستی


در این قسمت مناسب دیدیم که اجزای تشکیل دهنده دریل ستونی دستی را برای شما توضیح دهیم. مهم ترین جزء در این دریل اسپیندل می باشد. این جزء به صورت چرخشی عمل می کند و سرعت آن تنظیم‌ می شود. البته سرعت آن را با توجه به نوع مته می توان تغییر داد. کله گی بخش بالایی دریل می باشد که روی آن دو فلکه و یک تسمه وجود دارد. اهرم ها باعث گردش راحت قطعه‌ کار بر روی میز به کار می رود. اهرم ها به میزان زیادی قدرت کار را افزایش می دهند.

با استفاده از این دریل نیازی به تکان دادن دست فرد کاربر نیست و اهرم ها کار را به خوبی به پیش می برند. تسمه ها فلکه ها را به هم متصل می سازند و باعث انتقال حرکت می شوند. با استفاده از عمق سنج ها می توان سوراخ های با عمق های مختلف ایجاد نمود. مته ها در سه نظام قرار دارند و با توجه به نوه مته قابل تغییر هستند. میز کار نیر بخش مهمی از دریل ستونی دستی هستند که به دو صورت ثابت و چرخشی وجود دارند. ارتفاع میز کار را می توان تغییر داد. برای نگه داشتن دریل نیز از پایه و بدنه استفاده می شود. 

 


مکانیزم حرکت دریل ستونی دستی


حرکت دریل ستونی دستی بر پایه اسپیندل میباشد که حرکتی چرخشی دارد. مته ها بر روی سه نظام وجود دارند که در انتهای اسپیندل قرار گرفته است. حرکت آن‌ ها توسط یک دسته کنترل خواهد شد. با این سیستم به راحتی می توانید روی سطوح مختلف سوراخ کاری را انجام دهید و به خاطر داشتن مکانیزم توقف عمق می توانید یک‌ عمق ثابت را نیز در نظر بگیرید و آن را انجام دهید. 


نکات مهم و کاربردی هنگام خرید دریل ستونی دستی


قبلا گفته شد که این دریل ستونی دستی بسیار سنگین است و قابلیت جا به جایی ندارد و همچنین هزینه بیشتری نیز دارد. پس باید نکات مهم را درباره آن بدانید و با توجه به آن ها برای خرید تصمیم بگیرید. این دریل به صورت ثابت و رومیزی وجود دارد که نمونه های رومیزی وزن کمتری دارند و از ابعاد کوچکتری نیز تشکیل شده اند. پس می توانید برای کارگاه های کوچک تر نیز استفاده نمایید. سایز سه نظام را نیز باید حتما در نظر بگیرید چرا که با قدرت موتور ارتباط مستقیم دارد. در واقع هر چه سایز سه نظام بزرگ تر باشد موتور نیز قوی تر است. از این رو سایر اجزا نیز بزرگ تر و قوی تر هستند.

برای ایجاد سوراخ های عمیق تر باید دریل هایی را انتخاب نمایید که توان بالاتری داشته باشند. سرعت این دریل ها نیز متفاوت است و برای سطوح مختلف باید این نکته را در نظر داشته باشید. برای مواد سخت تر باید دریلی با مته هایی که سرعت پایین تری دارند انتخاب نمایید. در دریل ستونی دستی می توان میز را تنظیم نمود. در واقع ارتفاع های مختلف از میز را می توانید داشته باشید. این نکات را هنگام خرید حتما در نظر داشته باشید‌ و طبق نیاز خود خریداری نمایید. 


سخن پایانی


گروه پبشرو دریل با تجربه زیاد در زمینه تولید دریل ستونی کیفیت و کارایی را به بهترین صورت در اختیار شما قرار می دهد. در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما، دریل ستونی دستی را مورد بررسی‌ قرار دادیم و تمام جوانب آن‌ را نشان دادیم. همچنین گروه ما با کادر مجرب همیشه در زمینه پشتیبانی دریل پیشرو پیش قدم می باشد و شما را در مسیر تنها نمی گذارد.