حدیده زنی چیست؟

31 آبان 1401

حدیده زنی فرایندی است که بر روی فلزات انجام می گیرد که البته بیشتر برای فلزات میله ای مانند است. در این مقاله قصد داریم شیوه های مختلف آن را به اطلاع شما برسانیم. کارخانه پیشرو دریل با گروه پیشرفته خود انواع دریل ساخت پیشرو را به شما معرفی می سازد. ابزارهای ما می توانند آخرین ابزاری باشند که برای کارگاه های تخصصی خود خریداری می نمایید.

 

چقدر با حدیده زنی آشنا هستید؟

حدیده زنی بر روی انواع فلزات انجام می شود و برای این کار از تجهیزات دستی یا ماشینی استفاده می شود. در این فرایند قسمت هایی از میله های فلزی را می تراشند و براده های آن برداشته می شود. ابزار مورد استفاده برای این کار اصولا با ساختاری دندانه ای و شیاری می باشند و میله های فلزی مورد نظر را درون این شیارها محکم می سازند. پس از این کار با چرخاندن میله یا دستگاه حدیده کاری، براده برداری را انجام می دهند و حدیده زنی روی میله انجام می شود. این کار را می توان برای تولید پبچ و سایر ابزار این چنینی استفاده نمود. در واقع باید گفت که براده برداری از آهن آلات را حدیده می گویند. ساختار این ابزار به گونه ای است که با داشتن مهره هایی دندانه دار و شیارهایی که روی مهره ها قرار دارد این عملیات را انجام می دهد. همین ساختار باعث می شود که لبه های تیز و برنده فلزات را ببرد و حدیده کاری را انجام دهد. در واقع با این ابزار می توان سطح خارجی محصولات را برش داد.

 

حدیده از چه جنسی ساخته می شود؟

دستگاه حدیده زنی را با چند نوع آلیاژ می سازند. از جمله این آلیاژها می توان قطعات فولادی، آلومینیومی، برنج، چدن، مس و استیل را نام برد. ساختار این دستگاه به صورت اینچی یا متریک می باشد. نکته مهم این است که هر کدام از این آلیاژها کاربردهای مخصوص به خود دارند و نحوه نگهداری آن ها نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال برای نگهداری از هر کدام مواد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا برای دنده های تولید شده از قطعات فولادی باید از روغن برای بهبود عملیات براده برداری استفاده شود. در مورد شیارهای آلومینیومی از نفت استفاده خواهد شد چون اثر بیشتری بر روی شیارها دارد. جالب این جا است که برای آلیاژهایی مثل برنج و چدن اصلا نیاز به روغن کاری نمی باشد. این تفاوت ها در مورد آلیاژها وجود دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

اجزای مختلف حدیده را بشناسیم

دستگاه حدیده زنی را در این قسمت تشریح می کنیم که بیشتر با آن آشنا شوید. این وسیله از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است که هر کدام را توضیح خواهیم داد. اولین قسمت از این دستگاه بدنه آن می باشد. روی این قسمت، شکل و فرم دندانه های رزوه قرار دارد. قسمت دوم از این دستگاه سوراخ های محیط است که برای محکم تر شدن حدیده روی دسته آن قرار خواهد گرفت. در قسمت سوم‌ می توان پیچ تنظیم را دید. به وسیله این پیچ می توان میزان و عمق دندانه را تنظیم نمود. دندانه ها نیز قسمت بعد را تشکیل می دهند. وظیفه این دندانه ها براده برداری از سطح فلز می باشد. قسمت آخر نیز دسته است که در واقع مخل قرار گیری حدیده می باشد.

برای نگهداری از حدیده چه کارهایی باید انجام داد؟

 

نگهداری از دستگاه حدیده زنی اهمیت زیادی دارد. باید یادتان باشد که به هیچ عنوان از دسته به عنوان چکش استفاده نکنید. نکته مهم دیگر این لست که باید بعد از هر بار استفاده وسیله را از دسته جدا سازید و بعد از آن دستگاه را تمیز نمایید. این مسئله را فراموش نکنید که در زمان رزوه کاری باید از آب و صابون استفاده نمایید. با این کار می توانید میزان اصطکاک را کاهش دهید. رعایت این اصول باعث می شود که دستگاه حدیده زنی سالم بماند.

 

با انواع دستگاه حدیده زنی آشنا شویم.

 

دستگاه حدیده زنی در دو نوع ماشینی و دستی وجود دارد. دستگاه ماشینی را نیمه اتومات و نمونه دستی را جغجغه ای نیز می نامند. نمونه دستی را از فولاد کم‌ کربن می سازند. دندانه های این مدل دستگاه حدیده زنی باید تیز باشد. از این رو‌ به این دستگاه تندبر یا فولاد پر کن نیز می گویند. دستگاه حدیده زنی ماشینی با برق کار می کند و در واقع نیمه اتوماتیک است. این دستگاه برای کارهای بزرگ که قدرت بیشتری نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کاربرد حدیده زنی چیست؟

کاربرد حدیده زنی را در این قسمت از مقاله توضیح می دهیم که بیشتر با آن‌ آشنا شوید. این کار را می توان برای ماشین کاری و در صنایع خودرو سازی استفاده نمود. همچنین برای تولید مصنوعات فلزی و تعمیر ناوگان رحمل و نقل کاربرد دارند. برای ساخت ابزارهایی مثل پیچ از حدیده استفاده می شود.

 

سخن پایانی

در کارخانه پیشرو دریل انواع ابزار مثل دریل ستونی و میز صلیبی تولید شده و به بازار فروش عرضه می شود. کیفیت حرف اول گروه پیشرو دریل می باشد. دریل ساخت پیشرو شما را ازداشتن هر گونه ابزار دیگر بی نیاز می سازد. این مقاله را در مورد حدیده زنی به شما تقدیم نمودیم به این منظور که با این فرایند بیشتر آشنا شوید. پشتیبانی پیشرو دریل را همیشه داشته باشید‌ و با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.