آموزش کار با دریل ستونی

31 اسفند 1400

یکی از تجهیزات ضروری در صنعت، دریل ستونی یا دریل ایستاده بوده که در انواع مدل ها با توجه به قدرت آن در دسترس است. برای کار با دریل ایستاده یا ستونی نیاز به کسب تجربه دارید که از آسیب های ورودی در امان باشید. برای آموزش کار با دریل ستونی همراه ما باشید.

 

تعریف دریل ستونی

یکی از انواع پر کاربرد دریل های برقی، دریل ستونی بوده که در دو نوع تک فاز و سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی‌های مهم دریل ستونی ایجاد سوراخ های دقیق برای انواع چوب، فلزات و پلاستیک است.

امکان جابجایی دریل ستونی وجود ندارند و به شکل زمینی یا رومیزی برای ایجاد سوراخ های دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. دریل ستونی به صورت عمودی بوده و می توان با توجه به قطر و گنجایش سه نظام دستگاه از انواع مته برای متریال های مختلف استفاده کرد.در ادامه به آموزش کار با دریل ستونی می پردازیم.

 

تعریف دریل ستونی

 

تجهیزات مهم دریل ستونی

دریل ستونی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. موتور دستگاه قلب تپنده آن بوده که قدرت، سرعت و میزان مصرف انرژی دستگاه باید در زمان خرید مورد بررسی قرار گیرد. امکان نصب انواع مولتی اسپیندل بر روی دستگاه امکان پذیر بوده که می توان از سرعت بالایی در هنگام چرخش استفاده نمایید.

تجهیزات دیگر مانند میز دستگاه، تسمه، اهرم و غیره از دیگر تجهیزات مهم در ساخت دریل ستونی محسوب می شود. برای خرید انواع تجهیزات صنعتی مانند دریل ستونی، دریل ایستاده، میز صلیبی، قلاویز زن کلاچی و غیره به نمایندگی ‌های مجاز مجموعه پیشرو دریل مراجعه نمایید.

آموزش کار با دریل ستونی

پس از شناخت قسمت های اصلی دریل ستونی می توانید اقدام به فعالیت با دستگاه نمایید. در نظر داشته باشید استفاده از دریل ستونی برای سوراخکاری و فعالیت ‌های دیگر نیاز به مهارت نسبی بوده و قبل از انجام کار سعی کنید آموزش های مرتبط با دستگاه را فرا بگیرید.

 

مراحل انجام فرایند سوراخکاری

تعیین نوع دستگاه اهمیت بسیار بالایی دارد. قبل از انجام کار سفت بودن مته در دستگاه اطمینان حاصل نمایید. می توانید با توجه به عمق لب های قطعه کار سوراخکاری استانداردی داشته باشید و از آسیب رسیدن به میز کار جلوگیری نمایید. برای برش یا سوراخکاری دقیق حتماً از گیره های دستگاه استفاده نمایید که نوک آن در جای مناسبی قرار گرفته باشد. در زمان آموزش کار با دریل ستونی باید به تکنیک های کار با دستگاه آشنا باشید.

مقدار فشار اهرم دریل و سرعت چرخش مته اهمیت بالایی دارد که باید با توجه به متریال و قطعه مورد نظر از فشار و سرعت متفاوتی استفاده نمایید. در نظر داشته باشید تمام موارد گفته شده در زمان کار با دستگاه فرا گرفته می شود و لازم به گذراندن دوره های تخصصی وجود ندارد.

عمق سوراخکاری

یکی از نکات حائز اهمیت عمق سوراخکاری بوده که باید از مته و میز صلیبی مناسبی استفاده شود. انواع سوراخکاری با توجه به عمق سوراخ مورد تعیین قرار می گیرد. انواع سوراخکاری با دریل ستونی عبارتند از سوراخکاری عمیق، سوراخکاری با عمق مشخص، سوراخکاری زاویه دار و سوراخ کاری به شکل استوانه ای است.

آموزش کار با دریل ستونی

 

کاربرد های مهم دریل ایستاده

دستگاه دریل ستونی تنها برای سوراخکاری مورد استفاده قرار نگرفته و می توانید از امکانات و مزایای دیگر دستگاه از جمله سوراخ کاری چوب و فلزات، خزینه کاری، ساخت جالباسی، انواع مبلمان، کابینت، قلاویزکاری و غیره مورد استفاده قرار دهید. اگر می خواهید از مزایای خرید و خدمات پس از فروش دائمی کارخانه پیشرو دریل برخوردار شوید، با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید. در صورت تمایل از آموزش کار با دریل ستونی برای فعالیت بهتر با دستگاه استفاده نمایید.

جمع بندی

اگر تجربه کار با تجهیزات صنعتی را دارید، نکات ایمنی در باب استفاده از تجهیزات صنعتی احائز اهمیت خواهد بود. دریل ستونی یکی از تجهیزات صنعتی بوده که در صورت استفاده نادرست ممکن است آسیب های مختلفی برای شما وارد نماید. در زمان استفاده از دستگاه حتماً از تجهیزات ایمنی مانند لباس کار، دستکش و عینک ایمنی استفاده نمایید. دستگاه را در محیط های خشک و سرپوشیده قرار دهید تا از آسیب های وارد شده به دستگاه جلوگیری شده و باعث اتصال در دستگاه نشود.

پس از کار با دستگاه قسمت های مختلف دستگاه را جدا کرده و تمیز کاری یا روغن کاری نمایید. همچنین هنگام تعویض مته، تیغه و سایر تشکیلات ترین دستگاه را از برق کشیده و اقدامات لازم را انجام دهید. اگر قصد خرید یا استعلام قیمت دریل گیربکسی پیشرو، میز صلیبی، دریل ایستاده پیشرو، دریل ساخت پیشرو و آموزش کار با دریل ستونی را دارید، با کارشناسان یا بخش فروش مجموعه پیشرو در ارتباط باشید.